منافعِ ملی

دهمین نشست گفتگو روی میز خاورمیانه

به نام خداوند جان و خرد

پنجشنبه 25/8/1391 نشست دهم «گفتگو روی میز خاورمیانه» برگزار شد. با توجه به علاقه و اهمیت مسایلی که حاضران گرامی تشخیص می‌دهند نشست گفتگو روی میز خاورمیانه، هم به مسایل خاورمیانه با نظر به قدرتهای بین‌المللی و هم به مسایل ملی در داخل ایران توجه دارد. محور اصلی بحث دربارۀ طرح مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی (دولتهای محلی بخوانید تجزیه‌ی ایران) است.

مبارک اعلام میکند آمریکا در پی تجزیه کشورهای خاورمیانه است. مصر را می‌خواهند به سه کشور تجزیه کنند. در مصاحبه‌ای که در زندان انجام داده است عنوان میکند که غربیان در پی سرنگونی حکومتهای عربی هستند.

طرحی که در مجلس تصویب کرده‌اند گامی است به سمت تجزیه ایران. برنارد لویس و آقای سرهنگ و برنامه حکومت عراق که ایران را پنج تکه کرده بود و برنامه دولت روسیه که ایران را پنج تکه متصور می‌شد.
ایران را به صورت نظامی نمی‌توانند از پا در بین ببرند. از درون خاینهایی هستند که ایران را به سمت تجزیه و فدرال می‌کشانند. اکنون دشمنان ایران می‌دانند که از طریق حمله و جنگ نمی‌توانند ایران را تجزیه کنند، از همین رو به دنبال ایجاد نظام فدرالی در ایران هستند.

پرونده شنیداری (فایل صوتی) دهمین نشست گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.

+ منافعِ ملی ; ٧:۱٤ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٩/٢٧
comment دیدگاه‌ها ()

اندر حکایت «دموکرات پناهی» شیخ‌های عربستانی

محمد اسماعیل حیدرعلی

 

 

 

عربستان سعودی، مزید بر کمک های نقدی و غیر نقدی پیشین، امروز صد میلیون دلار دیگر به معارضان مسلح دولت سوریه کمک کرد. با توجه به شناسائی  گروه موسوم به « ائتلاف ملی سوریه » از طرف آمریکا و دیگران، فرض بر این است که حکومت سوریه ساقط می شود و یک حکومت متکی به حمایت عربستان سعودی، قطر و …  بر  سر  کار  می‌آید.
با توجه به این که در عربستان، بیش از هر جای دیگر، گردن می زنند و دست می برند؛ نه از مجلس و مشارکت مردم در اداره امور ( ولو با انجام انتخابات نمایشی و فرمایشی ) خبری است و نه حتی از تظاهر به رعایت حقوق بشر ؛ زنان از اولیه ترین حقوق محرومند، و به طور کلی، یک نظام قبیله ای ماقبل قرون وسطی بر سرنوشت و زندگی مردم این  سرزمین حاکم است، از کارشناسان خبره تقاضا دارم شرح دهند، حکومت آینده سوریه که بی شک وامدار و تحت کنترل عربستان است، مردم سالاری را چگونه نهادینه خواهد کرد و مردم سوریه چگونه بر سرنوشت خود حاکم خواهند شد؟

+ منافعِ ملی ; ۱:۳۸ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٩/٢٤
comment دیدگاه‌ها ()

دو فرمان برای تجزیه ایران

از فرمان دفتر سیاسی کمیته‌ی مرکزی حزب کمونیست اتحاد شوروی (1324 خورشیدی) تا فرمان رییس قوه (1391خورشیدی)

روز 6 ِژوییه 1945 (16 امرداد1324) دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی، به میر جعـفر باقـراوف دبـیر کمیته‌ی مرکزی حزب کمونیست آذربایجان شوروی فرمان داد تا «اقدامات برای ایجاد جنبش تجزیه طلبی در آذربایجان [استان آذربایجان] و دیگر استان‌های شمالی ایران» به مورد اجرا گذارده شود. در‌این فرمان به کلی سری آمده بود: (1)
1 - لازم است اقدامات مقدماتی برای ایجاد منـطقه‌ی خود مخـتار ملی آذربایجان (OBLAST) با اخـتیارات گسترده در د اخـل کشور ایران آغاز گردد.
2 - هم زمان ، جنبش تجزیه طلبی جداگانه در استان‌های گیلان، مازندران، گرگان و خراسان ایجاد گردد.
3 - در میان کردهای شمال ایران، اقدامات مقتضی برای جذب آنان به جنبش تجزیه طلبی مجزا برای ایجاد منطقه‌ی خود مختار ملی کردستان به عمل آید. 
ملت ایران با فداکاری و دادن قربانی این «فرمان» را در هم شکست و روز 21 آذرماه 1325 تومار فرقه‌ی آذربایجان و نیز جمهوری مهاباد را در هم پیچید. 
67 سال بعد پس از صدور فرمان دفتر سیاسی کمیته‌ی مرکزی حزب کمونیست اتحاد شوروی، فرمان دیگری با همان محتوا برای تجزیه‌ی ایران صادر می‌شود. اگر آن روز این کوشش‌ها از سوی یک دولت خصم و اشغال‌گر به مورد اجرا گذارده شد، فرمان اخیر با پول ملت ایران و از سوی «رییس قوه» ‌و کسانی که از خوان بی‌کران نعمت انقلاب اسلامی بدون داشتن هرگونه توجیه، صلاحیت و تنها بر پایه‌ی «رابطه» بر کرسی‌های قدرت دست یافته‌اند، صادر شده است. در این فرمان که به اشاره « رییس قوه » از سوی مرکزمطالعات مجلس شورای سلامی صادر شده است، آمده است:
[ایجاد] دولت‌های تمام عیار منطقه‌ای [OBLAST] (شامل مجریه و مقننه) 
در فرمان سیاسی کمیته‌ی مرکزی حزب کمونیست اتحاد شوروی ، سخن از: 
ایجاد منطقه خود مختار ملی آذربایجان (OBLAST) با اختیارات گسترده در داخل کشور ایران به میان آمده است ودر فرمان «رییس قوه»‌، محتوای همان فرمان را با واژگان دیگر می‌خوانیم: 
برپایی دولت‌های تمام عیار منطقه‌ای ( شامل مجریه و مقننه)

با فاصله 67 سال واژگان، مفاهیم و راه وروش یکی است . نتیجه‌ی کلی تلاش ناموفق دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست شوروی همان می‌توانست باشد که خواسته «رییس قوه» می‌باشد. از یاد نبریم که سران فرقه‌ی دموکرات به دستور روس‌ها اعلام کردند : (2)
           ما باید کاملا از ایران جدا شویم و جمهوری دموکراتیک ملی آذربایجان را تشکیل دهیم. کشور ما جمهوری دموکراتیک ملی آذربایجان نامیده خواهد شد.
البته در طرح «رییس قوه» نیز دولت‌های تمام عیار منطقه‌ای اعلام خواهند کرد:
           ما کاملا از ایران جدا شده‌ایم و جمهوری یا پادشاهی ... را تشکیل داده ایم. کشورما جمهوری یا پادشاهی ... نامیده خواهد شد. 
اما تجزیه طلبان بدانند که در هر لباس که باشند ملت ایران آن‌ها را رسوا کرده و به مجازات خیانت به ملت ایران خواهد رساند.


 1 - مرکز اسناد بادکوبه – جمهوری پیشین آذربایجان شوروی    AR SPIHMDA,F.1,S.89,i.189,v.4-5/ هم چنین نگاه کنید به تاریخ تجزیه‌ی ایران - دفتریکم – تلاش نافرجام برای تجزیه‌ی آذربایجان – پیوست شماره 7 – رر 232 – 231
2 – تاریخ تجزیه‌ی ایران – دفتر یکم – ر 88

+ منافعِ ملی ; ۱:۱٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٩/۱٩
comment دیدگاه‌ها ()

«فدرالیسم اقتصادی» زمینه تجزیه نرم کشور را ایجاد می‌کند

برگرفته از تارنمای باشگاه خبرنگاران

یک حقوقدان با بیان اینکه فدرالیسم اقتصادی زمینه تجزیه نرم کشور را ایجاد می‌کند، گفت: برای ایجاد نظام جمهوری اسلامی حداقل از سال 1342 زحمت کشیده شده و اکنون این نظام دارای قانون اساسی منسجم است، این قانون اساسی امکانی را برای ایجاد نظام فدرالیسم درنظر نگرفته است.

محمد رسولی در گفتگو با خبرنگار حقوقی قضایی باشگاه خبرنگاران، درباره برخی زمزمه‌‌های بررسی طرح فدرالیسم اقتصادی در برخی مراکز پژوهشی اظهار داشت: مبنای فدرالیسم به اقوام ستیزه‌جو و فاقد سرزمین بر‌می‌گردد.


این حقوقدان و پژوهشگر با بیان اینکه فدرال برای ارتباط ملت‌های غیرهمگون و از هم‌گسیخته شکل گرفته است و این ملت‌ها معمولا با قتل و خونریزی گرد هم آمده‌اند، تصریح کرد: پس از اینکه این اقوام در سرزمین‌های مجاور به هم ساکن شدند، برای جلوگیری از جنگ‌های بیهوده نظام فدرالی را تشکیل دادند و بر این اساس با تشکیل فدرال مرکزی و فدارل‌های کوچک تابعه امتیازاتی به فدرال مرکزی واگذار شد.


وی با تاکید بر اینکه سیستم فدرال در پی ایجاد اتحاد نسبی در میان ملت‌های ناهمگون ایجاد شده است، افزود: تاریخچه تشکیل نظام فدرالی به دزدان و قاتلان اروپایی مربوط می‌شود که در آمریکا ساکن شدند و پس از اینکه بومی‌های آنجا را به قتل رسانند، فدرال را تشکیل دادند.
رسولی گفت: هنگامیکه هر یک از این ملت‌ها از جنگیدن با قوم‌های همجوار خسته شدند به این نتیجه رسیدند که برای حفظ استقلال و اتمام درگیری‌ها با یکدیگر متحد شوند و برای ایجاد ثبات، بخشی از اختیارات خود را به یک مرجع دیگر به نام فدرال مرکزی واگذار کردند.

این حقوقدان و پژوهشگر بیان کرد: در نظام فدرالی دولت مقتدر مرکزی با اختیارات تام وجود ندارد که بتواند برخی از اختیارات را به فدرال‌های زیرمجموعه واگذار کند بلکه فدرال‌های زیرمجموعه بخشی از اختیارات خود را به فدرال مر‌کزی سپرده‌اند.

وی با بیان اینکه آمریکا یکی از نمونه‌های نظام فدرالی است، تاکید کرد: ضعف بزرگ آمریکا نظام فدرالی است و این احتمال به لحاظ علمی وجود دارد که روزی آمریکا دچار فروپاشی ناشی از تجزیه شود همچنانکه اکنون بسیاری از سرزمین‌های آن تمایل به جدایی دارند.

رسولی ادامه داد: دلسوزان آمریکا که برنامه‌های این کشور را طراحی می‌کنند، آرزومندند که با وجود قدرت‌های اقتصادی و نظامی، پیشینه‌ای از این کشور و قومش وجود می‌داشت تا نژادهای گوناگون را به هم متصل می‌کرد. 
این حقوقدان و پژوهشگر اظهار داشت: فدرالیسم به مانند ظرف شکسته‌ای است که با چسب به هم اتصال یافته‌اند و هر زمانی امکان دارد این ظرف بار دیگر شکسته شود.

وی با اشاره به سایر نظام‌های فدرالی بیان کرد: اکنون کشور پاکستان با نظام فدرالی اداره می‌شود چرا که بخشی از سرزمین آن از بلوچستان ایران و بخش دیگر آن از هندوستان است و آنگونه که از اخبار این کشور پیداست، همواره در این کشور تعارض داخلی وجود دارد همچنین هندوستان نیز به دلیل وجود نظام فدرالی با این مشکل مواجه است.

رسولی درباره دلایل ناممکن بودن نظام فدرالی در کشور ما اذعان داشت: تفکر فدرالی در ایران به مثابه آن است که کسی بخواهد اتحاد این ملت را در یک قالب فراگیر از بین ببرد تا به نظام فدرالی دست یابد.

این حقوقدان و پژوهشگر با تاکید بر اینکه استکبار جهانی برای دستیابی به خاورمیانه مورد‌نظر خود در پی ایجاد نظام فدرالی در کشورهای خاورمیانه است، تصریح کرد: آمریکا 55 میلیون دلار برای مقابله با ایران در سال 2010 در نظر گرفته است و این کشور با این بودجه تمام توان خود را برای تجزیه ایران به خدمت گرفته است.


وی ادامه داد: ملت ایران با تاریخ 7 هزار ساله مدون، همواره یکپارچه و متحد بوده است؛ چنین ملتی با این پیشنه تاریخی چندین هزار ساله  نیازی به نظام فدرالی ندارد.

 

رسولی با بیان اینکه یکی از کارکردهای فدرالیسم در دنیای امروز ایجاد زمینه تجزیه در کشورهای یکپارچه است، گفت: فدرال اقتصادی، فدرال سیاسی را به دنبال دارد و در نهایت به تجزیه کشور می‌انجامد، استکبار برای دستیابی به نقشه شوم خود ابتدا به دنبال ایجاد فدرالیسم اقتصادی در کشور است.

این حقوقدان و پژوهشگر با بیان اینکه در نظام فدرالی هر یک از فدرال‌ها به دنبال کسب امتیازهای بیشتر هستند و از این طریق درگیری بین آنها رخ می‌دهد، اضافه کرد: در سال 1350 این توطئه در برنامه توسعه گنجانده شده بود ولی دلسوزان آن روزها باعث شدند این طرح اجرایی نشود.

رسولی ایجاد هر‌گونه نظام فدرالی را خیانت به کشور دانست و اظهار داشت: فدرالیسم اقتصادی زمینه تجزیه نرم کشور را ایجاد می‌کند.

وی افزود: اکنون در کشور ما همه درآمدها در یکجا متمرکز و از یک بودجه برای تمام کشور هزینه می‌شود ولی در نظام فدرالی، اقتصاد کشور از هم می‌پاشد و زمینه تجزیه کشور را به وجود می‌آورد.

این حقوقدان و پژوهشگر گفت: یکی دیگر از مضرات نظام فدرالی، در پی استقلال اقتصادی، باعث انعقاد قراردادهای تجزیه‌طلبانه در کشور می‌شود.

رسولی ادامه داد: فدرال برای ملت‌ها و دولت‌هایی کاربرد دارد که کشورهای دارای تفکر و زبان‌های مشترک را با یکدیگر پیوند دهد، بر این اساس ایران می‌تواند با کشورهای آسیایی همجوار که با آنها هم‌تبار و هم‌آیین است، برای ایجاد اتحاد بیشتر  نظام فدرالی تشکیل دهند.


این حقوقدان و پژوهشگر در خاتمه با تاکید بر ابعاد حقوقی ایجاد نظام فدرالی اظهار داشت: برای ایجاد نظام جمهوری اسلامی حداقل از سال 1342 زحمت کشیده شده و اکنون این نظام دارای قانون اساسی منسجم است، این قانون اساسی امکانی را برای ایجاد نظام فدرالیسم درنظر نگرفته است.

+ منافعِ ملی ; ۸:٤٦ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٩/۱۸
comment دیدگاه‌ها ()

فدرال اقتصادی، مسیر دستیابی به اهداف تجزیه‌طلبان را هموار می‌کند

برگرفته از باشگاه خبرنگاران

یک حقوقدان و پژوهشگر گفت: در نظام فدرالی به دلیل عدم وجود دولت مرکزی هر یک از فدارل‌ها با انعقاد قراردادهای سهل‌انگارانه مسیر دستیابی به اهداف دشمنان ایران را هموار خواهند کرد و این همان نتیجه‌ای که تجزیه‌طلبان ایران در پی آن هستند.

محمد رسولی در گفتگو با خبرنگار حقوقی قضایی باشگاه خبرنگاران، با تاکید بر علل تاریخی استقرار ایرانیان در فلات ایران اظهار داشت: قوم ایرانی پس از مواجهه با عصر یخبندان، ناگزیر شدند به مناطق میانی کره زمین کوچ کنند.

این حقوقدان و پژوهشگر ادامه داد: ایرانیان پس از یافتن منطقه فلات ایران با وجود مراتع و علفزارهای فراوان، تصمیم گرفتند در این منطقه خوش آب و هوایی که به اندازه کافی از مناطق سرد فاصله داشت، استقرار یابند.

وی با بیان اینکه فلات ایران قلب تپنده کره زمین بود، تصریح کرد: مرز سرزمین ایران پس از استقرار این مردم از رود سیحون تا قفقاز گسترش یافت.

رسولی یادآور شد: در درازای‌ تاریخ‌، سرزمین‌ ایرانیان‌ از سوی‌ خاور و باختر و گاه‌ جنوب‌، مورد تهدید و هجوم‌ بود‌ اما‌ با نشستن‌ "پتر" بر تخت‌ پادشاهی‌ روسیه‌، از سوی‌ شمال‌ نیز به‌ طور سازمان‌یافته‌ مورد تجاوز و یورش‌ قرار گرفت‌.

این حقوقدان و پژوهشگر گفت: پتر در اجرای‌ اصولی‌ که‌ خود طراح‌ آن‌ بود، نخست‌ قلمرو حکومت‌ امپراتوری‌ عثمانی‌ را مورد تهاجم‌ قرارداد و پیروزی‌هایی‌ نیز به‌ دست‌ آورد؛ وی‌ به‌ دنبال‌ این‌ پیروزی‌، متوجه‌ ایران‌ شد.

وی افزود: اصول‌ سیاست‌ تهاجم‌ و گسترش‌ ارضی‌ "پتر" درباره‌ی‌ ایران‌‌زمین‌، این‌ گونه‌ بیان‌ شده‌ است‌ که "... گرجستان‌ و سرزمین‌ قفقاز رگ‌ حساس‌ ایران‌ است‌؛ همین‌ که‌ نوک‌ نیشتر استیلای‌ روسیه‌ به‌ آن‌ برسد، فوراً خون‌ ضعف‌ از دل‌ ایران‌ برون‌ خواهد رفت‌ و چنان‌ ناتوان‌ خواهد شد که‌ هیچ‌ پزشک‌ حاذقی‌ نتواند آن‌ را بهبود بخشد... کلید هندوستان‌ هم‌ سرزمین‌ ترکستان‌ است‌، تا می‌توانید به‌ سوی‌ بیابان‌های‌ قرقیزستان‌، خیوه‌ و بخارا پیش‌ بروید... هر قدر ممکن‌شود، خود را به‌ خلیج‌فارس‌ برسانید."

رسولی با بیان اینکه "پتر" با سیاست‌هایش تجزیه ایران را در پیش گرفت، اظهار داشت: "پتر" ماه مه 1723 فرمان حمله به ایران را صادر کرد و اثرات‌ این‌ فرمان‌، تا 268 سال‌ ادامه داشت؛ در درازای‌ این‌ زمان‌، سرزمین‌ بزرگ‌ ملت‌ ایران‌ تکه‌ تکه‌ شد و زنجیرهای‌ جدایی‌ و تجزیه‌ بر دست‌ و پای‌ مردم‌ ما، استوار شد.

این حقوقدان و پژوهشگر بیان کرد:‌ بر شهرها و سرزمین‌های‌ میهن‌ ما، نام‌های‌ دروغین‌ نهادند، روس‌ها، کوشیدند تا با تاریخ‌سازی‌ و جعل‌ حقایق‌، ریشه‌های‌ یگانگی‌ را سست‌ کرده‌ و بخشکانند؛ زبان‌ ملت را دگرگون‌ کردند، خط آن‌ها را به‌ یغما بردند و الفبای‌ خود را جانشین‌ آن‌ کردند.

وی افزود: در حال حاضر همین گربه‌سان از آن ایران پهناور باقیمانده و این سرزمین بهترین نقطه فلات ایران پهناور است که متاسفانه اکنون عده‌ای به دنبال کوچک‌شدن و تجزیه آن هستند.

رسولی با بیان اینکه مهم‌ترین هدف انگلیس و آمریکا تبدیل ایران به کشوری کوچک و ضعیف است، اذعان کرد: اکنون دشمنان ایران می‌دانند که از طریق حمله و جنگ نمی‌توانند ایران را تجزیه کنند، از همین رو به دنبال ایجاد نظام فدرالی در ایران هستند.

این حقوقدان و پژوهشگر گفت: آنها برای ایجاد نظام فدرالی ابتدا به دنبال اجرای فدرال اقتصادی برآمدند تا از این طریق بتوانند زمینه تجزیه نرم ایران را نهادینه کنند.

به گفته وی متاسفانه عد‌ه‌ای از درون نظام خواسته و یا ناخواسته فریب این عناوین فرینده را خورده‌اند و تصور می‌کنند که با ایجاد نظام فدرالی اقتصادی می‌توان باعث توسعه ایران شد در صورتیکه این توطئه آشکار دشمن است که می‌خواهند ایران را تکه‌تکه کنند.

رسولی تصریح کرد: ایجاد نظام فدرالیسم خلاف قانون اساسی کشور است و اگر با وجود همه تنگاناهای قانونی این نظام ایجاد شود مطمئنا هیچ اثری از گربه‌سان ایران باقی نمی‌ماند.

این حقوقدان و پژوهشگر گفت: در نظام فدرالی به دلیل عدم وجود دولت تمرکز مرکزی هر یک از فدارل‌ها با انعقاد قراردادهای سهل‌انگارانه مسیر دستیابی به اهداف دشمنان ایران را هموار می‌کنند و این همان نتیجه‌ای که تجزیه‌طلبان ایران در پی آن هستند.

+ منافعِ ملی ; ۸:٤٤ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٩/۱۸
comment دیدگاه‌ها ()

نهمین نشست «گفتگو روی میز خاورمیانه» به‌صورت شنیداری (فایل صوتی)

به نام خداوند جان و خرد

پنجشنبه 18/8/1391 نشست نهم «گفتگو روی میز خاورمیانه» با حضور آقایان دکتر هوشنگ طالع، محمد حیدری، عقاب علی احمدی و مسعود صفاریان برگزار شد.

پرونده شنیداری (فایل صوتی) نهمین نشست گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.

+ منافعِ ملی ; ۸:٢٧ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٩/۱۸
comment دیدگاه‌ها ()

هشتمین نشست «گفتگو روی میز خاورمیانه» به‌صورت شنیداری (فایل صوتی)

به نام خداوند جان و خرد

پنجشنبه 4/8/1391 نشست هشتم «گفتگو روی میز خاورمیانه» با حضور آقایان دکتر هوشنگ طالع، محمد حیدری، عقاب علی احمدی و مسعود صفاریان برگزار شد.

پروندهٔ شنیداری (فایل صوتی) 1 - هشتمین نشست گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.

پروندهٔ شنیداری (فایل صوتی) 2 - هشتمین نشست گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.

+ منافعِ ملی ; ۱٢:٥٥ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٩/۱٦
comment دیدگاه‌ها ()

افشاگری مبارک درباره طرح تجزیه خاورمیانه

حسنی مبارک که اکنون در زندان طره دوره محکومیت حبس ابد خود را سپری می‌کند، اسرار زیادی را در رابطه با طرح آمریکایی- صهیونیستی با مشارکت برخی کشورهای همپیمان برای تقسیم و تجزیه منطقه خاورمیانه فاش کرد.

ادامه مطلب
+ منافعِ ملی ; ۱٢:٥٠ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٩/۱٦
comment دیدگاه‌ها ()

منافع ملی

امروزه واژهٔ منافع ملی یکی از فراگیرترین واژه‌ها و به ویژه در مسایل مربوط به سیاست خارجی است.

منافع ملی عبارت است از ارزش‌های یک ملت یا به گفته بهتر جهان بینی یک ملت است که آن ملت در راه تحقق آن‌ها، می‌کوشد. منافع ملی برخاسته از جهان‌بینی ملت می‌باشد. جهان‌بینی عبارت است از دیدگاهی که یک ملت بر پدیده‌های جهان هستی می‌نگرد. در نتیجه جهان‌بینی عبارت است از یک دستگاه فلسفی کامل که ملت وسیلهٔ آن، پدیده‌های جهان هستی را می‌سنجد و ارزش گذاری می‌کند.

ناسیونالیسم ایرانی برخاسته از جهان بینی ایرانی است و یا به گفته دیگر، سرچشمهٔ جهان‌بینی ایرانی است. ناسیونالیسم ایرانی، اندیشه‌ای است انسانی، انسان محور و انسان دوست.

از روزگاران دور تاریخ، دو اصل زیر مورد شناخت و احترام ملت ایران بوده و هست که نشان دهندهٔ منافع ملی ایران می‌باشد:
یکم - آزادی انسان‌ و حقوق بشر
دوم - طرد هرگونه استبداد و استعمار، در هر رنگ و هر شکل

از این رو، منافع ملت ایران در پهنهٔ جهان ، عبارت است از:
1- حمایت حقوق بشر و آزادی‌های اساسی همهٔ مردم جهان
2- مبارزه با هرگونه استعمار، استبداد و تبعیض نژادی

پایه‌های جهان‌بینی انسانی ملت ایران یا منافع ملی ملت را که در منشور کوروش بزرگ در سال 538 پیش از میلاد/ 1159 پیش از هجرت بلورینه شده است، بر پایهٔ اسنادی که تاکنون در دست داریم در کمابیش 2500 سال پیش از میلاد ( کمابیش 700 سال پیش از زایش زرتشت و 3100 و اندی سال پیش از هجرت پیامبر  از مکه به مدینه)، شکل گرفته است .
منشور منوچهر سپس در منشور کوروش بزرگ به گستردگی هرچه تمام‌تر ، بازتاب می یابد. جهان بینی ایرانی را فردوسی در یک رج کوتاه می کند:

میازار موری که دانه کش است            که جان دارد و جان شیرین خوش است

منشور، منوچهر و کوروش را سعدی این گونه بیان می کند:

بنی آدم اعضای یک پیکرند       که در آفرینش ز یک گوهرند
چو عضوی به درد آورد روزگار[ستمگر، امپریالیست،جهانخوار]    دگر عضوها را نماند قرار

منشور حقوق بشر و آزادی انسان کورش بزرگ (منشور احترام به بشر و نفی ستم و زورگویی و تجاوز و بیداد از سوی  ملت ایران است) و نیز گفتهٔ سعدی، هردو آذین تالار سازمان متحدند.

از سوی دیگر، منافع حیاتی عبارت است از منافعی که با موجودیت یا «بود و نبود» یک ملت سر و کار دارد و قابل چشم پوشی و گذشت نیست.

+ منافعِ ملی ; ۸:٢٦ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٩/۱٢
comment دیدگاه‌ها ()