منافعِ ملی

پرونده شنیداری نشست 25 و 26 گفتگو روی میز خاورمیانه

بنام خداوند جان و خرد

پرونده شنیداری (فایل صوتی) بیست و پنجمین (25) نشست گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.

پرونده شنیداری (فایل صوتی) بیست و ششمین (26) نشست گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.

نشست بیست و پنجم گفتگو روی میز خاورمیانه با گرای به منافع ملی و با سخنگویان مستقل در تاریخ هشتم فروردین‌ماه 1392 برگزار شد.

آقای حیدری: استفعای معاذالخطیب نشانه اختلافات مخالفان سوریه است باید توجه کنیم که به جای ارتش آزادیبخش حالا خودشان هم می‌گویند شورشی. ولی برای شعله‌ور نگاهداشتن و پردامنه کردن آتش آن اینک «سوخت جدید» به‌کار می‌برند.

در ترکیه از جنگجویان پ.ک.ک فقط زمین گذاشتن اسلحه را نخواسته‌اند ترک کردن ترکیه به مقصد اعلام نشده‌ای شاید سوریه یا عراق را نیز خواسته‌اند.
در شرق ایران نیز غیر از آنکه آمریکا در قطر با طالبان مذاکره می‌کند خود کرزای هم مستقیماً به مذاکره با طالبان روی آورده است.
همه شرایط گویای آن است که آمریکا در خاورمیانه به زمان یا مذاکره و توافق سریع و یا آتش افروزی گسترده رسیده است.

آقای دکتر طالع: من معتقد به آن نیستم که توافق با کردها به جایی می‌رسد. آنها به کردها هنوز می‌گویند تورک داغی و در محافل خودمانی حتی می‌گویند ایت داغی. آقای داود اوغلو در تحلیل مفصلی اصل و محتوای واقعی حزبِ تصاحب شده با ظاهر اسلامی را نشان داده است. عثمانی گرایی و زنده کردن اتحادیه‌ای از ساریوو، ارزروم، دمشق، بنغازی و باتومی ... او مدعی است بدون جنگ می‌خواهد این اتصال را تا یمن و اسکوپیه پیش ببرد.
دکتر دکتر اضافه کرد مسئولین ما باید توجه کنند که آنها مدعی همان ادعای امپریالیسم را دارند. «می‌خواهیم جغرافیای خاورمیانه را یکپارچه کنیم و «نو عثمانی» را بسازیم.
اما همین داود اوغلو برآنست که در شرایط موجود محتمل است بر خلاف این موضوع اتفاق بیفتد، بنابراین باید در موضع خود محکم باشیم و امتیازی ندهیم. دکتر طالع نتیجه می‌گیرد که مسئولی که اعلام کرده بود ترکیه شریک راهبردی ماست معنای راهبردی را درک نکرده است.
در توجه به مسائل اقتصادی بین‌المللی لازم است به مشخصات بریکس توجه کنیم. آمریکا حتماً احساس خطر می‌کند، تا جایی که کار به جایی رسیده که کره شمالی هم تهدید به جنگ می‌کند.
ما (ایران) باید قدر خود را بداند در این شرایط چه شرق و شانگهای چه غرب و اتحادیه‌هایش نیازمند توافق با ما هستند. در واقع همه گزینه‌ها برای ما روی میز است و نه برای آنها.. ما در مذاکرات 1 + 5 نیز باید محکم بایستیم.

***

نشست بیست و ششم گفتگو روی میز خاورمیانه در بعدازظهر مورخ 8 فروردین‌ماه 1392 برگزار شد.

مسعود صفاریان درباره مشخصات کشورهای عضو بریکس و برنامه‌های آنها در رشد طبقه متوسط و تعریف این طبقه به‌ویژه بعد از فروپاشی «شوروی» انجام اصلاحات همچنان ادامه دار در چین و برنامه‌های کشاورزی و آزادی سازمان‌های مردم نهاد و احزاب و تفاوت آنها با «باندها» و مشخصه واقعی طبقه متوسط که کلان اندیشی است و از طریق برنامه‌های «نگاه به پایین»، آموزش عمومی، بهداشت عمومی، نظم شهرها و نظم روستاها (نه‌صرفا رشد شهرنشینی که در گزارش سازمان آمده است)، شبکه‌های رفت و آمد عمومی و حمایت از کسب و کار و اشتغال پایدار، صحبت کرد و در دنباله افزود با خودی کردن و غیر خودی کردن و مدرج کردن مردم (مدرک گراها تحصیل کرده‌های دارای حق انتخاب در کنار آدم‌های توانای بدون حق انتخاب) «کلان اندیشی» چنان متوقف می‌شود که طبقه متوسط به صورت طبقه شکل نمی‌گیرد و ما و کشورهایی که این مشکلات را داشته باشند از امکانات جهانی سمت غرب یا بریکس یا شانگهای و دیگران نمی‌تواند استفاده راهگشا بکنند.

در ادامه جلسه آقایان حیدری و دکتر طالع به پرسش‌های مطرح شده پاسخ دادند.

+ منافعِ ملی ; ۳:۱٠ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٢/۱/۱۳
comment دیدگاه‌ها ()