منافعِ ملی

پرونده شنیداری نشست 33 و 34 گفتگو روی میز خاورمیانه

بنام خداوند جان و خرد

پرونده شنیداری (فایل صوتی) سی‌و سومین (33) نشست گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.

پرونده شنیداری (فایل صوتی) سی و چهارمین (34) نشست گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.


نشست سی‌و سوم « گفت وگو روی میز خاور میانه »  پنج‌شنبه دوم خرداد 1392  ساعت 10 بامداد برگزار شد.
در این جلسه مسعود صفاریان بیان داشت اوضاع سوریه به گونه‌ایست که غربی‌ها در برابر موفقیت‌های دولت قانونی سوریه در نشست‌های صلح می‌خواهند از سازش سوریه و مجموعه‌های غرب به نفع شورشیان مسلح بهره برداری کنند.
در داخل ایران آن‌هایی که تا کنون امور را رتق و فتق می‌کردند در آینده نزدیک نیز رتق و فتق امور را به عهده خواهند داشت جای احزاب سازمان یافته و با برنامه جایشان خالی است و لذا قبل از احراز مقام معلوم نیست چه کسی چه برنامه‌ای دارد؟
 آقای حیدری :
 بین گروههای تجزیه طلب با امکانات بین‌المللی ارتباطات و روابط سازمان بر قرار کرده‌اند.
آقای دکتر طالع :
کشور بدون داشتن حزب نمی‌تواند مسایل سیاسی ـ اقتصادی ـ اجتماعی خود را حل کند . یعنی بدون شرکت اکثریت بزرگی از مردم حل این مسایل امکان پذیر نیست .
جمهوری اسلامی از آغاز مخالف « تحزب» بود . شعار آن‌ها حتا پیش از پیروزی «‌حزب فقط، حزب‌الله» بود . با این وجود حتا حزبی به نام حزب‌الله هم تاسیس نگردند و حتا حزب جمهوری اسلامی نیز سقفش را پایین آوردند و سر انجام منحل کردند.
آن چه که امروز به عنوان حزب در ایران وجود دارد( بدون توجه به ابعاد ، امکان فعالیت و... )‌حزب‌هایی هستند که از دوران مبارزات ملی در سال‌های 32-  1330 به جا مانده‌اند.
 اداره‌ی کشور بدون حزب ، به گونه‌ی ایلی یا قبیله‌ای است. مردم امکان تشکل ندارند و در انتخاباتی هم که به هر شکلی انجام می‌گیرد ، سخن بر سر برنامه و ایده‌ئولوژی نیست ؛ بلکه بر سر افراد است . افرادی که بیش‌تر هم برای مردم ناشناخته‌اند هم این که فرد میتواند به راحتی حرف خود را عوض کند.
 امروز در انتخابات جمهوری اسلامی به جای ائتلاف احزاب، سخن از اءتلاف افراد درست مانند 1+2  و 7+8 و ... است حتا مردم نمی‌دانند که پایه‌ی ائتلاف چیست و برنامه‌ی موتلفین چگونه است و باید به چیزی رای بدهند . 

***

نشست سی و چهارم  « گفتگو روی میز خاور میانه»  روز پنچشنبه 2/3/1392 در ساعت 18 (6 بعدازظهر) بر گزار شد، در این نشست ، با طرح چند بحث محوری اقتصادی و طرح پرسش‌های گوناگون ، صفاریان ، دکتر طالع و حیدری پاسخ دادند .

+ منافعِ ملی ; ۳:٤٠ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٢/۳/۱٦
comment دیدگاه‌ها ()

پیشرفت و توسعه بر بنیاد هویت فرهنگی

امروز در حالی که بحرانهای سیاسی، نظامی و اقتصادی در بخش عمده‌ای از جهان ذهن و توجه ملتها را به خود مشغول داشته است، جمعی از اندیشمندان حتی شخصیتهای سیاسی بیش از هر چیز ذهن و توجهشان به پدیده‌ای معطوف گردیده که به اعتباری همه رویدادها را بدان وابسته می‌دانند، و آن چیزی جز پدیده فرهنگ نیست.

ادامه مطلب
+ منافعِ ملی ; ۱۱:٢٢ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٢/۳/۱۳
comment دیدگاه‌ها ()

پرونده شنیداری نشست 31 و 32 گفتگو روی میز خاورمیانه

بنام خداوند جان و خرد


پرونده شنیداری (فایل صوتی) سی و یکمین (31) نشست گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.

پرونده شنیداری (فایل صوتی) سی و دومین (32) نشست گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.


بنام خداوند جان و خرد
نشست سی و یکم «گفتگو روی میز خاورمیانه» در روز پنجشنبه نوزدهم اردیبهشت‌ماه 1392 برگزار شد.
محمد حیدری دربارهٔ ارتباط تنگاتنگ تصمیم روسیه و آمریکا و چین در دو عرصه شرق آسیا و خاورمیانه مطالبش را ارائه داد و افزود با این حال با توجه به آنچه در عراق روی داده و انتقال بیست هزار نیروی پ. ک.ک از ترکیه به اقلیم کردستان در عراق باز هم در انتظار شدت بحران هستم.
دکتر هوشنگ طالع: اخطار شدید مسکو به اسرائیل و حامی اصلی آن آمریکا. این نخستین بار است که یک قدرت بزرگ جهانی، حکومت اسرائیل را تهدید می‌کند. پوتین به دنبال دیدار وزیر امور خارجه آمریکا از مسکو اعلام کرد:
مسکو، پاسخ حملات بعدی اسرائیل را به سوریه خواهد داد. از سوی دیگر وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که: اگر سوریه بخواهد می‌تواند پاسخ دندان شکنی به رژیم صهیونیستی بدهد که این مساله از نظر تحلیل‌گران به‌عنوان چراغ سبز تهران به دمشق تقسیر شده است.
از سوی دیگر؛ چین همزمان با قدرت‌نمایی روسیه در خاورمیانه، درگیری تازه‌ای را با ژاپن (در حقیقت آمریکا) بر سر جزیرهٔ اوکیناوا آغاز کرده است و خود را مالک این جزیره اعلام کرده است.
در این شرایط آمریکایی‌ها دست از جنگ طلبی در سوریه برداشته است و اعلام می‌کند که دوباره خواهان گفتگو در سوریه است. در این صورت بزرگ‌ترین زیان‌دیدگان ماجرای سوریه، حکومت‌های ترکیه، کشور – شهر قطر و عربستان سعودی و البته اسرائیل خواهد بود.

***

نشست سی ودوم «گفتگو روی میز خاورمیانه» در بعدازظهر پنجشنبه نوزدهم اردیبهشت‌ماه 1392 به مسائل اطراف ایران در خلیج‌فارس، امارات متحده، افغانستان و پاکستان و جمهوری آذربایجان پرداخته شد. آقایان دکتر طالع و محمد حیدری به پرسش‌های مطرح شده نیز پاسخ دادند. مسعود صفاریان افزود که ما هیچ الگوی پیشرفتی را سراغ نداریم که تمامیت ارضی و استقلال و آزادی‌خواهی و رفاه و ارائه راه‌حل برای مسائل و مشکلات ملی مردم را بتواند دور بزند.

+ منافعِ ملی ; ٩:٥٥ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٢/۳/۱٢
comment دیدگاه‌ها ()

پرونده شنیداری نشست 29 و 30 گفتگو روی میز خاورمیانه

بنام خداوند جان و خرد


پرونده شنیداری (فایل صوتی) بیست و نهمین (29) نشست گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.

پرونده شنیداری (فایل صوتی) سی‌امین (30) نشست گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.


نشست بیست و نهم «گفتگو روی میز خاورمیانه» در روز پنجشنبه 5 اردیبهشت‌ماه 1392 برگزار شد.
با امتنان از شروع به ساخت سکوی دوم نفتی، مسعود صفاریان در انتقاد از آخرین مذاکرات انجام شده درباره رژیم حقوقی دریای مازندران بر آن بود که: سهم ایران مطابق متن فارسی و معتبر قرارداد 1921 و 1940 با شوروی سابق مساوی است. امروز با تایید شورای انقلاب در بدو انقلاب و مفاد قانون اساسی و اعتباری که دیوان بین‌المللی لاهه برای حقوق شناخته شده قائل است و کنوانسیون حقوق دریاها، ما به هیچ وجه نمی‌توانیم از آن کمتر بخواهیم. دیگران خود باید سهمشان را در سهم پنجاه درصدی شوروی سابق تعیین کنند.
محمد حیدری: فتنه‌ای جدید علیه ایران «لرستان عراق!» بعد ار ادعای چندی پیش آن مجری برنامه‌های تاریخی شبکهٔ دو مبنی بر اینکه لرها اصلا ایرانی نیستند، این دومین اقدام مشکوک برای کشاندن موج تجزیه طلبی به لرستان است.
همزمان توافق برای انتقال 30هزار نیروی پ. ک. ک بین عراق و ترکیه و اقلیم کردستان نشان می‌دهد که ترکیه نه‌تنها در سوریه بلکه در ایران نیز ایفای نقش می‌کند.
دکتر هوشنگ طالع:
- کمیسیون تلفیق و دوبرخورد متفاوت با لایحهٔ بودجه
- باید تجزیه طلبانی را رصد کنیم که مدعی ریاست جمهوری شدن هستند
- طرف قراردادهای 1921 و 1940 ایران و شوروی سابق بوده اند. اینها که امروز با ما مذاکره می‌کنند چه سمتی دارند؟
- دستگاه دیپلماسی ایران، صداهایی را که ما می‌شنویم نمی‌شنود. در مورد جلال طالبانی باید از شارون – طرفدار صلح با فلسطینی‌ها – بپرسیم که چی شد؟
- حکومت غاصب بحرین به جای پذیرش نماینده سازمان ملل، مسابقات فرمول 1 را برگزار کرد. و از دستگاه دیپلماسی ما و روحانیت نیز اعتراضی را شاهد نبودیم.

***

در نشست سی‌ام «گفتگو روی میز خاورمیانه» در بعدازظهر پنج اردیبهشت‌ماه 1392 عنوان شد:
مسعود صفاریان: کارها باید تعریف و تقویم بشود. مدیریت هزینه و نظام بانکداری قانون‌مند براساس مدیریت پول قابل تنظیم است.
محمد حیدری: نظام بانکداری ما از بنی‌صدر تاکنون با سوء برداشت از تبصره‌های وامهای با بهره 33 درصد و تبصره شماره 13 و تبصره بنگاه‌های زود بازده و تبصره وام خود اشتغالی و تبصره تکلیفی برای به‌اصطلاح توسعه کشاورزی و صنعت و اقتصاد به فساد و فساد آفرینی کشیده شده است.
در این جلسه پرسشهای زیر هم مطرح شد:
- عثمانی‌گری و امپراتوری خواهی ترکیه که با سریال‌های شبکه جم و برنامه‌های فرهنگی دامنه‌دار توام شده، آیا مورد توجه است.
- ماراتن آمریکایی، تیراندازی و کشتارهای متعدد و چگونگی الصاق برنامه انفجار قطار کانادایی به ایران و کشتار مسلمانان با نظارت پلیس برمه.

+ منافعِ ملی ; ٩:٥٠ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٢/۳/۱٢
comment دیدگاه‌ها ()

پرونده شنیداری نشست 15 و 16 گفتگو روی میز خاورمیانه

به نام خداوند جان و خرد


پرونده شنیداری (فایل صوتی) پانزدهمین (15) نشست گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.

پرونده شنیداری (فایل صوتی) شانزدهمین (16) نشست گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.


در تاریخ 15/دی‌ماه/1391 نشست پانزدهم، «گفتگو روی میز خاورمیانه» با حضور آقایان دکتر هوشنگ طالع، محمد حیدری و مسعود صفاریان برگزار شد.
تاکتیک جدید در سوریه پیش گرفته شده به نحوی که فشار را به حامیان سوریه سوق می‌دهند – آقای حیدری با این جمله بحث را آغاز کردند و در ادامه حضار نظر مستقل خود را ارائه دادند و به پرسش‌های مطرح شده پاسخ داده شد.
آقای دکتر طالع نیز با مورد توجه قرار دادن بیان پوتین در این که «من مسیحی خوبی نیستم» آغاز مطلب کردند.

***

در نشست شانزدهم در همین تاریخ، مسعود صفاریان با توجه به خبرهای مربوط به دریای مازندران قراردادهای مودت و بازرگانی سال‌های 1921 و 1940 را مورد توجه قرار داد و حق 50 درصدی ایران در این دریا را مدلل ساخت – کاظم سلطانی و عقاب علی احمدی نیز پرسش‌ها و مطالبی را بیان کردند.

ترکیه، سوریه، عراق و ایران
• تشکیل ارتش ترک زبان در مرحله‌ی نخست از کشورهای تحت امر آمریکا، همچنین ترکیه، جمهوری آذربایجان و قرقیزستان
• تظاهرات گسترده در ترکیه علیه استقرار موشک‌های ضد موشک (پاتریوت) در مرز این کشور با سوریه. آنچه در این میان مهم است، این است که سوریه با درگیری گسترده در داخل توان تجاوز نظامی به ترکیه را ندارد. اما استقرار این موشک‌ها را باید نشان دادن چنگ و دندان ناتو به ویژه به ایران ارزیابی کرد. در حالی که این موشک در نبرد ناکام 8 روزة اسرائیل علیه غزه، کارکرد بسیار ضعیفی از خود نشان داد و تنها موفق شد که 33 درصد از موشک‌های ابتدایی جهاد اسلامی و حماس را سرنگون کند!
• از سال 2009 منطقه‌ی کردستان عراق، برخلاف قانون اساسی این کشور که می‌گوید نفت و گاز کشور متعلق به همه‌ی مردم عراق است، قرارداد صدور نفت به ترکیه بسته است البته معلوم نیست که پول نفت فروخته شده به کدام حساب می‌رود که پاره‌ای از محافل آگاه معتقدند بخشی از این پول به حساب‌های شخصی سرازیر می‌شود و بخشی نیز صرف عملیات تروریستی در راستای ایجاد اختلاف میان شیعه و سنی و حتی تجهیز و پرداخت به گروه‌ها و عناصری در آشوب‌های سوریه می‌گردد.
• افشای قرارداد محرمانه‌ی نفتی منطقه‌ی کردنشین عراق با کویت که باعث اعتراض‌های بسیاری در عراق شده است.
در این میان نکته مهم، توجه به الگوی نسخه‌ای است که سردار برای تجزیه کامل ایران کشیده است.
دولت مرکزی عراق، حریف یک منطقه نیست (البته به دلیل برخورداری از حمایت‌های بیرونی)، حال دولت مرکزی ایران بر پایه‌ی طرح سردار، چگونه خواهد توانست با چندین و چند منطقه‌ی فدرال اقتصادی طرف شود.
البته بعد از شورای ملی مقاومت (مجاهدین خلق) که امضای خود را زیر نقشه‌ی ایران 5 تکه‌ی حکومت بعث عراق گذاشت، سردار دومین ایرانی است که نقشه‌ی تجزیه ایران را (البته در داخل ایران) ارائه می‌دهد.
داستان نایب السلطنه همراه با میر فتاح مجتهد که ایران را به تجزیه کشید و حتی آذربایجان را به چنگ روس‌ها داد تا سلطنت در شجره‌ی خبیثه‌ی او از سوی روس‌ها شناخته شود. سردار که همراه با کسان دیگر، ارتش ایران را به موضع انفعالی کشاند و سرانجام جام زهر را به حلق ملت ایران ریخت، چه وعده‌ای و از کدام بیگانگانی گرفته است. گمانه زنی در این مورد سخت نیست.
اگر دیروز در دوران ولیعهد پای روس‌ها با حمایت انگلیسی‌ها در میان بود، امروز پای امپریالیسم آمریکا، استعمار بریتانیا و در همآهنگی با اسرائیل در میان است.

+ منافعِ ملی ; ٩:٤٢ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٢/۳/۱٢
comment دیدگاه‌ها ()

پرونده شنیداری نشست 13 و 14 گفتگو روی میز خاورمیانه

به نام خداوند جان و خرد


پرونده شنیداری (فایل صوتی) سیزدهمین (13) نشست گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.

پرونده شنیداری (فایل صوتی) چهاردهمین (14) نشست گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.


در تاریخ 29/آذرماه/1391 نشست سیزدهم، «گفتگو روی میز خاورمیانه» با نظر به حقوق شهروندی و ویژگی‌های نمایندگی توسط آقایان محمد حیدری، دکتر هوشنگ طالع، مسعود صفاریان و دیگران با ارائه نظریات مستقل از هم؛ برگزار شد.
آقای دکتر طالع با توجه به گفته سرلشگر فیروزآبادی، پیام حسن نصرالله در نصیحت به القاعده و مواضع روسیه و حرکت ناوگان این کشور به سوی بندر طرطوس و گفته‌ی وزیر خارجه ایران که گفته بود در مقابل آمادگی آمریکا ما هم آمادگی گفتگو داریم (گفتگو با شرایطی)؛ در مجموع حدشان بر حصول توافق برای راه حل بحران سوریه مطرح شد به نحوی که قدر مسلم اسرائیل و عربستان و قطر بازنده این بحران خواهند بود.
آقای حیدری ضمن طرح روابط و اختلافات تاریخی چین و روسیه نظر بر مبادله امتیازاتی بین روسیه و آمریکا داشتند و گفتند چین موشکی را آزمایش کرد که اختصاص به نابودی ماهواره‌ای فضایی دارد، در ادامه ایشان برآن بودند که لیبی برد – برد، مصر برد - باخت و بحران سوریه باخت – باخت است و با آقای دکتر طالع در این که آنچه ما را تهدید می‌کند در درون است و از خارج نخواهند بود، مواقفم.
و مسعود صفاریان گفت رابطه روسیه و چین امروز با دهه‌های گذشته خیلی تفاوت دارد و حجم 8/1 میلیارد دلاری بدهی آمریکا به چین و سایر سرمایه‌گذاری‌های چین در سراسر دنیا به نوعی آمریکا و چین را گرفتار و در گرو هم کرده است به نحوی که کل اتحادیه اروپا یا نوبلیست‌های جنگ طلب چنین موقعیتی ندارد، البته امتیازاتی رد و بدل شده است ولی بدون این امتیازات هم کنار آمدن در این اوضاع کاملاً ضروری بوده است. حادثه سوریه یا آنچه علیه غزه روی داد از آن نوع گرایش‌هایی سرچشمه گرفته که می‌گوید ظرف چند روز بزن و بگیر – اما چنین نشد!

***

در نشست چهاردهم که در همین تاریخ و به دنبال نشست سیزدهم برگزار شد آقایان تهرانی و انصاری نظریات خاص خودشان با پرسش‌هایشان طرح کردند و آقای عقاب علی احمدی با اشاره به روند مردم سالاری ناقص در خاورمیانه از 8  ویژگی شهروند و گفتگوی شهروندان سخن گفتند.

+ منافعِ ملی ; ٩:۱٠ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٢/۳/۱٢
comment دیدگاه‌ها ()

دوازدهمین نشست «گفتگو روی میز خاورمیانه» به‌صورت شنیداری (فایل صوتی)

به نام خداوند جان و خرد


پروندهٔ شنیداری (فایل صوتی) 1 - دوازدهمین نشست گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.

پروندهٔ شنیداری (فایل صوتی) 2 - دوازدهمین نشست گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.


در تاریخ 23/آذرماه/1391 نشست دوازدهم، «گفتگو روی میز خاورمیانه» برگزار شد. آقایان مسعود صفاریان، دکتر هوشنگ طالع و محمد حیدری در کنار سایرین هر کدام نظریات مستقل خود را درباره وقایع روز خاورمیانه و ایران ابراز داشتند که به صورت صوتی عرضه شده است. به طور خلاصه غیر از مسائل خاورمیانه و طرح پرسش و پاسخ‌ها دربارة جنبش دانشجویی و شانزده آذر، درباره 21 آذر و سالروز رهایی آذربایجان با بیان دکتر طالع و محمد حیدری و با نظر مسعود صفاریان در جنبش دانشجویی، در بخش اول نشست ارائه شد.
در بخش دوم نشست دوازدهم نیز آقای حیدری درباره جهان وطنی و فراماسونری و دیگران مطالب خاصی را عنوان کرده‌اند که این مطالب هم ضبط و ارائه شده است.

تحلیل جنبش دانشجویی – مسعود صفاریان
تحلیل‌گران زیادی در مورد جنبش دانشجویی اظهارنظر و تحلیل و حتی رهنمود داشته‌اند. من نیز به عنوان دانشجویی که سنی از او گذشته و در رژیم گذشته و کنونی دانشجو بوده و با ظاهر و درون دانشگاه و جنبش دانشجویی از نزدیک آشناست از 16 آذر و جنبش «دانشجویی» تحلیلی خاص دارم.
این‌که جنبش دانشجویی در 16 آذرماه سال 1332 سه شهید علمی فرهنگی سیاسی تقدیم تاریخ ایران کرد، این که بعد از کودتای 28 مرداد بود و وجدان بیدار و متلاطم انسان ایرانی در این واقعه مشخص حضور داشت و بزرگداشت آن در دانشکده فنی دانشگاه تهران، فقط صحنه‌ای از جنبش دانشجویی است.
در واقع جنبش دانشجویی جنبش وجدان بیدار انسان ایرانی است. جریان‌های زیادی کوشیده‌اند که نشان بدهند این سه شهید به آنها تعلق دارد. به نظر من نیز این شهدا متعلق به ملت ایران و همه آنها بوده است. تمام مسایل ما با آمریکا و انگلیس که حل بشود و با هیچ گروه و کشوری هم که اختلاف نداشته باشیم، این جنبش همچنان ادامه خواهد داشت، جنبشی که حتماً فرهنگی و ملی است ضد خرافات و ارتجاع و استبداد و تبلیغات یکسونگرانه قدرت‌طلبان است و به دو معنی و مفهوم طرح می‌شود یکی آن که صرفاً به «دانشجویان» مربوط است و دیگر آن که «جنبش دانشجویی ملت ایران» است.
به لحاظ گرایش به علم به دلایل خاص منطقه‌ای و ملی آرمان‌های اساسی جنبش دانشجویی تا حدودی در تأسیس دارالفنون مطرح شده است. نفوذ علم در زندگی، قضاوت علمی غیر سیانتیستی و غیر اگوست کنتی، مفهوم کاملاً انسانی اجتماعی فرهنگی و آرمانی ضابطه‌مند و منظم علمی... خود جست و جوی علمی در دانشگاه مطرح است و به همین دلیل دانشجو متلاطم است (دوستدار علم است). یکی از استادان می‌گوید فلسفه محض علم و محض پژوهش است و استاد دیگری اضافه می‌کند که اینک باید بگوییم که غیر از پژوهش نقد نیز مطرح است.
و من برآنم که محض علم پژوهش است، نقد است و ضرورتاً نظر است نقد علم در خود علم است، علم اشکالات هم دارد و در همه حالت‌ها تلاشش در رفع این اشکالات است. جنبش دانشجویی به هر دو معنی جنبش پژوهش و نقد و نظر است.
شاید که جنبش دانشجویی مرده باد هم بگوید، دانشگاه جای نقد علم و هنر و فلسفه اگر چنین باشد در آنجا آرامش خواهد بود و در جامعه هم پیشرفت و اصلاح خواهد بود.

+ منافعِ ملی ; ٩:٠٤ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٢/۳/۱٢
comment دیدگاه‌ها ()