منافعِ ملی

در «فرهنگ‌ها»، مفهوم «‌عزت»‌ چیز دیگری است

اتحادیه‌ی اروپا برخلاف قرارداد ژنو ( ژنوچای ) دست به اعمال تحریم های جدیدی علیه ایران زد . به دنبال این کار، دولت آمریکا نیز علی‌رغم دروغ پردازی ها مبنی بر تلاش برای جلوگیری از تحریم‌های کنگره علیه ایران، تحریم های تازه‌‌ای علیه ایران برقرار کرد .

 بدون هیچ دودلی، گام‌های اتحادیه‌ی اروپا و حکومت آمریکا در حکم نقض کامل موافقت نامه است ؛ اما دولت جمهوری اسلامی اصرار بر ادامه‌ی گفت‌ وگو‌‌‌ها تا رسیدن به توافق نهایی دارد . ‌جالب این‌جاست که وزیر امور خارجه‌ی اسلامی این اقدام های دشمنانه‌ی اتحایه‌ی اروپا و آمریکا را با عنوان تصمیم‌گیری های پیش از قرارداد «ژنو چای»‌ توجیه می‌کند و می‌‌‌گوید که ما با «عزت»‌ گفت وگوها را           پی‌می‌گیریم ؟!

 در این میان، کار «عزت» به جایی رسیده است که با درخواست هیات پارلمان اروپا  برای دیدار با برخی کسان که مورد حمایت این اتحادیه هستند، موافقت می‌شود و این دیدار ( یا دیدارها ) در سفارت یونان ( ویا دیگر سفارت خانه‌های اروپایی ) انجام می‌گیرد (می‌گیرند). هنگامی که این مساله آشکار می‌گردد حتا رییس مجلس که می‌بایست هیات با نظر و توافق ایشان به ایران دعوت شده باشد، اظهار ناآگاهی می‌کند که البته به هیچ وجه باور کردنی نیست و باموازین راستین «عزت»‌ سازگاری ندارد .

در این میان و با همه‌ی لاپوشانی‌ها از سوی وزارت امورخارجه‌ی جمهوری اسلامی و دیگر دست اندرکاران و نقل از قول هیات پارلمانی اتحادیه‌ی اروپا مبنی بر لغو تحریم ها، وزیران امورخارجه‌ی اتحادیه‌ی اروپا با روشنی و صراحت تمام اعلام می‌کنند : تا ایران به همه‌ی تعهدات خود عمل نکند، تحریم ها برداشته نخواهند شد .

مردم ایران سال‌ها سختی را با سرفرازی تحمل نکردند تا همه‌ی دست‌‌‌آوردهای خود و فرزندانشان را در زمینه‌ی هسته‌ای و از آن مهم تر استقلال و «عزت»، گروهی به خاطر دست‌یابی‌ به کرسی‌های قدرت «به باد» دهند . ملت ایران سال‌ها مبارزه نکرد تا این چنین برابر جهانیان تحقیر گردد و نام «کرنش» برابر دشمنان  «‌عزت» گذارده شود .

با نام‌‌گذاری نمی توان حقایق را دگرگون کرد . مردم ایران «عزت‌مند» هستند و این گونه مسئولان حق ندارند، ندانم کاری های خود را به پای مردم و ملت ایران بگذارند .‌‌‌‌‌

 بیست  و هفتم آذرماه 1392

دکتر هوشنگ طالع

+ منافعِ ملی ; ۱٠:٤٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٢/٩/٢٩
comment دیدگاه‌ها ()

اگر تعهد نسپرده‌اید، امضا نکنید

سخنان باراک حسین اوباما در باره‌ی برنامه‌‌‌ی هسته‌‌‌‌‌ای‌ ایران بسیار روشنگر است، آن را دگرگونه تفسیر و تعبیر نکنید .   آمریکا با روشنی و بدون پرده‌پوشی اعلام می‌کند که در نهایت  در پی ازهم گسستن «آخرین پیچ ومهره‌‌‌های» صنایع هسته‌ای ایران است و از گفتن این تصمیم خود ابائی ندارد . این اعلام جنگ آشکار وعریان را ( در یک تالار، آن‌‌هم با باشندگان اندک ) این گونه تفسیر نکنید که آری او می‌‌‌‌خواهد ؛ اما نمی تواند .

 البته تا پیش از گفت و گوهای ژنو و امضای موافقتنامه‌‌‌‌‌ی «ژنو چای» او و آن‌‌ها می‌خواستند ؛ اما نمی توانستند . در حالی که با امضای این «ننگ نامه» ‌آمریکا موفق شد بسیاری از چرخ‌دنده های اصلی صنایع هسته‌‌‌ای ایران را از کار بیاندازد تا در ادامه، بتواند همه‌ی پیچ‌ و‌ مهره‌های آن را به‌‌طور کامل از هم بگسلاند .

 با دستینه کردن قرارداد «ترکمان چای ژنو» جمهوری اسلامی پذیرفت تا ازغنی سازی 20 درصدی که مورد نیاز بدون چون و چرای کشور است، دست بردارد و اورانیوم های با غنای 20 درصدی را نابود کند .  متعهد به عدم غنی سازی بیش از 5 در صد گردید . هم‌چنین تعهد کرد تا با ایستا کردن فعالیت تاسیسات سوخت هسته‌ای نطنز، فوردو، راکتور اراک را بیش از این گسترش ندهد . افزون برآن متهد به‌عدم تاسیس محل‌های تازه برای غنی‌سازی، عدم بازفرآوری یا ساخت تاسیساتی که توانایی بازفرآوری داشته باشند گردید و بسیاری تعهدات زیان‌بار دیگر .

همه‌ی این‌ها در برابر شناسایی حقی که ایران با امضای قرارداد «ان پی تی» ( یعنی غنی سازی بدون محدودیت ) از آن برخوردار است . درحالی که  این حق از سوی آمریکا در قرارداد ژنو، برای ایران به رسمیت شناخته نشده است . حتا وزیر امورخارجه که می بایست «دوست پلنگه نباشد»‌ مساله را این گونه توجیه می‌فرمایند و می‌گویند که آمریکا برپایه‌ی قوانین داخلی خود این حق را برای هیچ‌کشوری به رسمیت نمی شناسد ؛ اما ایشان توضح نمی‌دهند و نمی‌گویند که چرا این حق را برای هندوستان، ‌کره جنوبی و ژاپن به رسمیت شناخته است ؟! پرسش اساسی این‌جاست که ما چرا باید خود را با قوانین داخلی خصم هم‌آهنگ سازیم ؟ و برای توجیه ژاژخوایی و «گردن کلفتی» های آمریکا ‌به قوانین داخلی کشوری که سرکردگی اردوگاه دشمن را به‌عهده دارد، استناد کنیم . آیا وزیر امور خارجه‌ی اسلامی، به استقلال کشور و دارابودن حق برابر با دیگر کشور ها باور ندارند ؟ یا به راستی باور دارند که آمریکا با یک بمب می‌تواند همه‌ی تانک ها و موشک های ما را نابود کند ؟! 

اما جدا از این بحث ها :

اگر پس از نابودسازی اورانیوم های با غنای 20 درصد که دو باره نیاز به آن خواهیم داشت و مانند چند سال پیش از فروش آن به ما خودداری کردند، چکارخواهید کرد ؟ در آن صورت برای به‌دست آوردن اورانیوم 20 درصدی که مورد نیاز کشور است، باید بپذیریدکه آمریکا در برابر اجازه‌ی خریدآن، شماری از «چرخ دنده‌‌ها یا پیچ و مهره‌ها‌ی» صنایع هسته‌ای ایران را از کار بیاندازد و به همین ترتیب تا آخرین پیچ و مهره !

فرض محال همه‌ی تحریم ها را برداشتند ( که این تحریم‌ها تنها مربوط به مسایل هسته‌ای و اسقاط کردن صنایع هسته‌ای ایران است ) بهانه های تازه‌ای برای برقراری تحریم ها پیش کشیدند، ‌چه کار خواهید کرد ؟ نگویید چو فردا شود، فکر فردا کنیم . مسایل روشن اند و باید از هم اکنون فکر آن‌ها رابکنید 

1- اگر خواستار آن گردند که ایران نیز مانند همه‌ی کشورهای جهان، باید تنها دارای یک نهاد نظامی باشد و در نتیجه باید سپاه پاسداران را منحل سازید ( البته من موافق دو نهاد مسلح موازی نیستم ؛ ‌اما تصمیم در این باره مربوط به مردم ایران است و نه دیگران )، در غیر این صورت دوباره تحریم هارا  برقرار می‌کنیم ! چه خواهید کرد ؟

2-  اگر خواستار آن گردند که برنامه‌های «هوا ـ فضا» را محدود کنید و یابه کلی آن را تعطیل کنید، وگرنه ما دوباره تحریم ها را برقرار می‌کنیم . البته برای تعطیل کردن فعالیت های فضایی ایران بهانه‌هایی نیز مانند «تهدید صلح جهانی، ‌هراس همسایگان» و ... به میان می‌کشند ! در آن صورت چه خواهید کرد ؟

3- اگر خواستار آن گردند که ایران باید شمار کشتی های جنگی و زیر دریایی های خود را در حد گارد ساحلی کاهش دهد، زیرا نیروی دریایی ایران باعث شده است که شب‌ها بیابان‌گردان سعودی و قطری و ... راحت نخوابند . در غیر این صورت ایران را تحریم می‌کنیم ! در آن صورت چه خواهید کرد .

4- اگر خواستارشدند تا نیروی هوایی ایران هواپیماهای جنگنده ـ بمب افکن خود را از رده خارج کند و تنها به هواپیماهای بسیار قدیمی و از رده خارج اکتفاکند، وگرنه تحریم خواهیم کرد ! در آن صورت چه خواهید کرد ؟

5- اگر خواستار آن گردند که همه‌ی موشک های برد بلند خود را نابود کنید، زیرا امنیت اروپا و آمریکا مورد مخاطره است و هم چنین موشک های برد متوسط و کوتاه خود را نیز تاحد نزدیک به صفر کاهش دهید، وگرنه ما ایران را تحریم می‌کنیم ! در آن صورت چه خواهید کرد ؟

6- اگر خواستار آن شدند تا اجازه دهید کسانی که در زمره‌ی دوستان و چاکران ما هستند، برای مصون ماندن از قوانین داخلی، ‌پرچم اتحادیه‌ی اروپا برسردر خانه های خود نصب کنند ؛ و گرنه ایران را تحریم می‌کنیم ( در این مورد مساله‌ی اخیر اوکراین و تهدید آمریکا به برقراری تحریم ها، بسیار روشن‌‌‌‌‌گر است )  . در این مورد راهبرد شما چیست ؟

البته اگر به این مرحله رسیدیم، در آن صورت حمله‌ی نظامی حتمی است ( مثال عراق را از یاد نبریم ) زیرا درآن صورت مطمئن خواهند بود که ما در دفاع از خود حتا توان کشتن یک سرباز متجاوز را هم نخواهیم داشت .

بدنیست که مسئول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ( البته به زبان فارس ) به این دغدغه ها پاسخ دهد .

 آقای رییس جمهور امیدوارم که سخنان آقای دکتر فریدون عباسی در باره‌ی شرایط رسیدن جناب‌عالی به مقام ریاست جمهوری اسلامی، اغراق آمیز باشد ؛ اما شما در برابر این ملت و این مردم مسئول هستید . به روشنی به این پرسش‌ها که دغدغه‌ی اصلی بیشینه‌ی مردم ایران است، پاسخ دهید .

 اگر سخنان آقای دکتر فریدون عباسی درست نیست از پی‌گیری این گفت و گوها که مردم از آن به عنوان «ترکمان چای ژنو» یا «ژنوچای» نام می‌برند، انصراف دهید .

 بیست و هشتم آذرماه 1392

دکتر هوشنگ طالع

+ منافعِ ملی ; ۱٠:٤٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٢/٩/٢٩
comment دیدگاه‌ها ()

پرونده شنیداری نشست 58 و 59 گفتگو روی میز خاورمیانه

به‌نام خداوند جان و خرد

پرونده شنیداری (فایل صوتی) پنجاه و هشتمین (58) نشست گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.

پرونده شنیداری (فایل صوتی) پنجاه و نهمین (59) نشست گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.


پنجاه و هشتمین نشست « گفتگو روی میز خاورمیانه » در روز 14 /9  / 1392 از ساعت 10 صبح برگزار شد.


×××


پنجاه و نهمین نشست « گفتگو روی میز خاورمیانه » در بعدازظهر روز 14 /9 / 1392 برگزار شد.

+ منافعِ ملی ; ٩:٤٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٢/٩/۱٧
comment دیدگاه‌ها ()

پرونده شنیداری نشست 56 و 57 گفتگو روی میز خاورمیانه

به‌نام خداوند جان و خرد

پرونده شنیداری (فایل صوتی) پنجاه و ششمین (56) نشست گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.

پرونده شنیداری (فایل صوتی) پنجاه و هفتمین (57) نشست گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.


پنجاه و ششمین نشست « گفتگو روی میز خاورمیانه » در روز 29 /8  / 1392 از ساعت 10 صبح برگزار شد. سرفصل مطالب عنوان شده به قرار زیر بود :
- مذاکرات ایران و 1 + 5 و مذاکرات دو جانبه و مواضع پیچیده طرفین
- گفتگوی یوکی یو آمانو رئیس آژانس بین المللی اتمی و علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران
- توافق نامه و فروش تهاتری نفت
- ...

×××


پنجاه و هفتمین نشست « گفتگو روی میز خاورمیانه » در بعدازظهر روز 29 /8  / 1392 برگزار شد. سرفصل های مطالب عنوان شده به قرار زیر بود :
- مطالبی به مناسبت سالروز قتلهای ... به ویژه فروهران
- علوم انسانی و علوم انسانی مورد نیاز
- محیط زیست پلی برای تخریب زیستگاههای قشم و لافت و جاده ای برای زمین بازان
- مفهوم خصوصی منافع ملی

+ منافعِ ملی ; ٧:٢٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٢/٩/۸
comment دیدگاه‌ها ()