منافعِ ملی

پرونده شنیداری نشست 82 و 83 گفتگو روی میز خاورمیانه

به‌نام خداوند جان و خرد

پرونده شنیداری (فایل صوتی) هشتاد ودوم (82) نشست گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.

پرونده شنیداری (فایل صوتی) هشتاد و سوم (83) نشست گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.


«گفتگو روی میز خاورمیانه» نشست 82ام در تاریخ یک‌شنبه 29 تیرماه 1393 به شرح زیر برگزار شد:

مسعود صفاریان: (همراه شرحی از مسائل ایران  منطقه) رهبران کرد به جای منافع و مقام و منزلت شخصی با دید باز و بدون خودفریبی و اسارت در دولت قفس مانندی که دست نشانده‌ی دلالهای بین‌المللی نفتی باشد توجه کنند که تمامی پهنه‌ی ایران و شرق و غرب آن تا کرانه‌های مدیترانه در اختیار دارند و می‌توانند با بهره‌مندی از پیوندها و پیوستگی تاریخی و سخت کوشی و فعالیت و برنامه و علم و آموزش و امکانات بی‌نظیر منطقه، رهبران توسعه و آزادی و سازمان‌دهنده‌ی تجارت و پیشرفت و فرهنگ صلح و رفاه و رفاقت در میان مردم منطقه باشند.

محمد حیدری: گشایش دوباره پایگاه شنود روسیه در کوبا، تصمیم به تاسیس بانک کشورهای عضو بریکس با سرمایه یکصد میلیارد دلار و بسیاری دیگر رویدادها پایان نظریه جهان تک قطبی و فرمانروایی دلار بر اقتصاد دنیا به اثبات رساند. اگر سیاست خارجی ایران هوشیار و مسئول عمل می‌کرد و به عنوان رئیس جنبش غیر متعهدها، این جنبش را فعال و پویا می‌کرد، اکنون کشور ما یکی از قدرت‌های تصمیم گیرنده و تعیین کنندهدر جهان بود و می‌توانست در همگامب با بریکس و پیمان شانگهای هم فشارهای ناشی از تحریم را خنثی کند و هم در مسائل منطقه ای و جهانی نقش تعیین کننده‌ای برعهده بگیرد، نه این که کار به جایی برسد که وزیر خارجه آمریکا در تازه‌ترین موضع‌گیری اعلام کند ایران حتی باید میزان تولید سوخت اتمی را هم محدود کند.


دکتر هوشنگ طالع: بنیاد بانک بریکس، ورق خوردن تاریخ پس از گذشت بیش از 60 سال از ایجاد سلطه‌ی دلار با ایجاد بانک جهانس و صندوق بین‌المللی پول
سوگند ریاست جمهوری بشار اسد، تعیین رییس مجلس عراق ، آشتی دو نامزد ریاست جمهوری افغانستان
هم‌زمان با تحریم‌های اقتصادی روسیه از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا
انحلال دبیرخانه جنبش عدم تعهد بزرگترین ضربه به مبارزه‌های ضد استعمار دولت‌ها. وجود این دبیرخانه در جای راستین آن می‌توانست حتا از تجاوز اسرائیل به غزه و خلق داعش نیز جلوگیری کن
در قانون احزاب، حزب‌های استانی پیش‌بینی شده است که عبارت است از تجزیه‌ی ایران و تبدیل ایران به «ایرانستان»

 

«گفتگو روی میز خاورمیانه» نشست 83ام در تاریخ یک‌شنبه 29 تیرماه 1393 با طرح پرسش و پاسخهایی به ویژه درباره افغانستان، وفاق و تفاهم ملی، نیازمدی کشورهای موسوم به در حال توسعه به پیشرفت و لایحه‌ی احزاب برگزار شد.

+ منافعِ ملی ; ۱:٢٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۳/٤/۳٠
comment دیدگاه‌ها ()

پرونده شنیداری نشست 80 و 81 گفتگو روی میز خاورمیانه

به‌نام خداوند جان و خرد

پرونده شنیداری (فایل صوتی) هشتادم (80) نشست گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.

پرونده شنیداری (فایل صوتی) هشتاد و یکم (81) نشست گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.

 

« گفت وگو روی میز خاورمیانه » نشست هشتادم (‌80 ) روز پنجشنبه 12 تیرماه 1393 با شرکت گویندگان مستقل و در راستای منافع ملی برگزارشد .
مسعود صفاریا ن :
با اشاره به شرایط و بحران‌های متعدد و مختلف منطقه که تمامی ایران را محاصره کرده اند ، گفت که دانشگاه باید به اطلاعات روز از جمله اطلاعات سیاسی روز دسترسی داشته باشد . در جامعه هایی که احزاب به صورت نهاد ها و سازمان‌های مشخص فیزیکی [‌کالبدی ] و سیاسی ـ فرهنگی و برنامه دار فعال باشند ، دانش‌جو و دانشگاهیان ، علم‌جو و سیاست هم علمی است .
 در جامعه‌هایی که به جای احزاب ، باندها و طایفه ها و رانت خواران و باج‌گیران صحنه سازی و صحنه‌گردانی می‌کنند ، علم و ورزش و هنر و همه‌ی برنامه‌ها ، سیاست زده است .
اینک در عراق و در همه کشورهای منطقه ، مردم تشنه‌ی قانون و زندگی قانونی هستند . دولت « وحدت ملی » دولت کوشندگان در اجرای قانون اساسی است و نه دولت « سازش » جناح های منفک از ملت و قانون اساسی ... کسانی که گوش به فرمان شرکت‌های بین المللی نفتی هستند ، مدافع قانون و ملت ایرن یا عراق و با اقلیم کردستان نیستند .

محمد حیدری :
اکنون بر اساس آن‌چه تاکنون در عراق رخ داده است ، دیگر جای هیچ دودلی نیست که تجزیه عراق با خلق داعش و توافق هایی که با رییس اقلیم کردستان و برخی رییسان قبایل و بازماندگان ارتش بعث شده ، از پیش طراحی گردیده است و مرحله به مرحله در حال اجراست .
ظهور یک روحانی نمای شیعه به نام سید محمود صرخی در عراق ( که سیادت او نیز جعلی است ) برای ایجاد دودستگی میان شیعیان عراق ، هرگونه تردید را در مورد گستردگی این توطئه از میان  بر می‌دارد .
من ، باورمندم و هشدار می‌دهم که ایران به شدت زیر تاثیر این رویدادها قرار دارد و از این رو لازم است مسئولان کشور در نگرش و شیوه‌ی عمل ، تجدید نظر هم‌جانبه نمایند .

هوشنگ طالع :
   داعش ( خلافت اسلامی ) ساخته و پرداخته غرب ( آمریکا ـ ناتو ) ، پول عربستان سعودی ، قطر و ... با کارگزاری حکومت های ترکیه و اسرائیل است . در حقیقت آماج نهایی خالقان « داعش » ایران است .
   فساد سازمان یافته و همه گیر شده است و بالاترین رده‌های دولتی ، توجیه گر فسادگران شده اند .
   هراس عربستان سعودی از هجوم « گونه‌ای از داعش » به این کشور و اجرای تجزیه‌‌‌‌ی آن

در نشست هشتاد ویکم ( 81 )‌در بعد از ظهر روز پنجشنبه 12 تیرماه 1393 ،‌ مباحث نشست هشتادم پی‌گرفته شد و به پرسش و پاسخ ها پرداخت شد .

+ منافعِ ملی ; ۱٠:٤٧ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۳/٤/۱۸
comment دیدگاه‌ها ()

پرونده شنیداری نشست 79 گفتگو روی میز خاورمیانه

به‌نام خداوند جان و خرد

پرونده شنیداری (فایل صوتی) هفتاد ونهم (79) نشست گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.


به نام خداوند جان و خرد
« گفت‌وگو روی میز خاورمیانه » نشست هفتادو نهم ( 79  ) پنج‌شنبه بیست و نهم خردادماه 1393
مسعود صفاریان : در فرآیند داعشی شدن عراق ، شعار ائتلاف قانون در حد شعار باقی ماند ـ مناظره و شورای رهبران سیاسی فرق اعتقادی برای وحدت ملی و فتوای مرجعیت برای هم‌کاری همگانی با دولت ،‌ درست بود ؛ ‌اما دیر مطرح شده است . هنوز هم درست است ؛‌ اما اجرای آن ، به « دقت » ‌و « ‌وسعت نظر »‌ احتیاج دارد . از آن گذشته ، ‌قانون نمی‌تواند همان چیزی باشد که فرقه ما می‌گوید ؛ بلکه باید با نظر به تقریب فرق و به گونه دقیق برای دفاع از منافع ملی و تحقق اهداف وحدت ملی در تامین عدالت و مناسبات روان و پویای گروه‌ها و افراد جامعه باشد . به عبارت دیگر  قانون روش تحقق حق است .
از انقلاب مشروطه ایران ، قانون هدف اصلی و خواسته اصلی خاورمیانه ،‌ تمامی آسیا و افریقا و همه‌‌ی کشورهای نیازمند به پیشرفت و در واقع ،‌ بهترین روش مبارزه با امپریالیسم و تکنومیلیتاریسم است .

محمد حیدری :
رویدادهای هفته اخیر در عراق ، ‌هیچ تردیدی نمی‌گذارد که ناتو ( ‌به ویژه آمریکا ) ‌هم‌چنان به اجرای طرح خاورمیانه بزرگ ادامه می‌دهد .
شواهد بسیار روشنی وجود دارد که طرح تشکیل کردستان بزرگ کلید خورده است که این امر ، ایران را هم در هدف قرار داده است . از این رو ،‌ مهم‌ترین مساله ملی این است با تجربه‌ی به دست آمده از پیشروی داعش به دلیل خیانت بخشی از ارتش عراق و سازمان‌های امنیتی آن ، توان‌مندی های ایران در این موارد مورد ارزیابی و بازبینی قرارگیرد .

حمیده رضایی
در تحلیل علت به وجود آمدن داعش می‌توان به بحث اقتصادی هم اشاره کرد . در شرایطی که بازار جهانی نفت تحت تاثیر توقف تولید نفت در لیبی ، به دلیل بالا گرفتن اختلافات از یک‌سو و بحران اوکراین و روسیه از سوی دیگر می‌باشد ، بحران داعش هم ، بازار را به شدت تحت تاثیر قرار داده است .
 با این همه ، شیوه انعکاس و تحلیل خبرگزاری‌ها و بر جسته نمودن سهم خواهی 25 درصدی از نفت عراق توسط اقلیم کردستان و حمایت ترکیه در فروش نفت ، جای تامل دارد . به نظر می‌رسد راهبرد شرکت‌های نفتی در این راستا می‌باشد .
نکته دوم : شیوه سوگیری ریاست جمهوری در خصوص لزوم دفاع و آمادگی در برخورد با موضوع عراق است .
گرچه دفاع از ارزش‌های شیعی ، بخشی از منافع ملی است ؛ اما عوامل مهم‌تر و تاثیر گذارتر دیگر هم هست که در آن قالب وحدت ملی ایجاد شود .

یادآوری :‌ متاسفانه به علت نقص فنی ،‌بخش فرجامین سخنان بانو حمیده رضایی و سخنان هوشنگ طالع ، ضبط نشدند .

+ منافعِ ملی ; ٧:٤٧ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۳/٤/۳
comment دیدگاه‌ها ()