منافعِ ملی

‌بنیان دروغ

دکتر هوشنگ طالع

•    رییس جمهور اسلامی جناب آقای دکتر حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در تالار اجلاس سران فرمودند
« دروغ گفتن حرام است ؛ اما راست گفتن واجب نیست » ؟!  

•    از آغاز روی کار آوردن دولت یازدهم برای این که افکارعمومی را برای پذیرش برجام ( برنامه جامع اقدام مشترک
 برای به بند کشیدن و اسارت ملت و مردم ایران ) آماده نمایند ، این گونه می پراکندند که در صورت دست برنداشتن از برنامه‌ی هسته‌ای ، آمریکا ایران را مورد تهاجم نظامی قرار خواهد داد و کشور به سرنوشت لیبی , عراق و افغانستان دچار خواهد شد .
بسیاری از افراد ناآگاه ،  شاید ترسیدند و در این میان ، عوامل دولتی از « خصولتی » ها گرفته تا چپاول‌گران ، دلالان ، عوامل بهره‌مند از خوان « بی‌حساب و کتاب » نعمتِ دولت ، دلالان محترم ، قاچاق‌چیان که سودشان در تسلیم کشور برابر آمریکاست و بلندگوهای نیرومندی نیز در اختیار دارند ، هم‌گام با روزنامه‌های دولتی و روزنامه‌ی « زرد » معروف به «زنجیره‌‌ای » ، صدا و سیمای جمهوری اسلامی با حمایت دستگاه‌های نیرومند تبلیغاتی غرب و شرق و نیز مزدوران صاحب رادیو وتلویزیون در بیرون از کشور ، تا توانستند در این « بوق » دمیدند .
در میان جو سرکوب منتقدان و مخالفان و ترس ایجاد شده در گروه‌هایی از مردم ، هم‌راه با وعده‌ی « باریدن زر و سیم از آسمان » حل همه‌ی مشکلات اقتصادی و اجتماعی کشور حتا مشکل « آب آشامیدنی » هم‌راه با هلهله‌ی « مطربان و رقاصان کرایه‌ای » ، تسلیم بلاشرط را « پیروزی مطلق » قلم‌داد کردند و سپس که دیدند خیلی افتضاح به بار آمده است گفتند : « سه گل زدیم و دو گل هم خوردیم » .
پس از طمینان از افکندن « طوق لعنت ترکمان‌چای هسته‌ای »  به گردن ملت و مردم ایران ، ریاست جمهوری ، با دست مبارک ، پیراهن زرین پهلوانی به تن عاقدان قرارداد ترکمان‌چای هسته‌ای پوشاندند و در مراسمی دیگر ، به آنان و سایر دست اندرکاران « نشان درجه یک » عقد قرارداد « ترکمان‌چای هسته‌ای » مرحمت فرمودند و گیرندگان را  در میان عوام و خواص در ایران و جهان ،  قرین « شرف و عزت » نمودند .
اما چندی پیش ، یک تن از این « مدال‌داران برجام » یعنی « مذاکره کننده‌ی ارشد » با یک چرخش 180 درجه‌ایدر گفت‌وگوی تلویزیونی فرمودند : این قدرت موشکی ایران بود که مانع از حمله‌ی نظامی آمریکا شد و این قدرت موشکی ایران بود که آمریکا را سر میز مذاکره آورد !
آقای عراق‌چی اگر قدرت موشکی ایران ، آمریکا را سر میز مذاکره آورد ، چرا همه چیز را دادید ؟ چرا بدون شرط تسلیم شدید و رییس شما مخالفان و منتقدان را « بی‌سواد » و « کم‌سواد » و « بی‌شناسنامه » و « تازه به‌دوران رسیده » نامید و همه شان را به « جهنم » حواله دادند ؟!
چرا به جای این که از آمریکا که به دلیل قدرت موشکی ایران سرمیز مذاکره آمده بود ، امتیاز بگیرید ، چرا همه چیز را دادید ؟ با دست خود « پیچ و مهره‌های » صنایع پرتوان هسته‌ای را باز کردید ، « حاکمیت محدود ملی » را پذیرفتید و برای 25 سال « کاپیتالاسیون هسته‌ای » را قبول کردید و هزاران پرسش بی‌پاسخ دیگر ؟!

•    رییس جمهور اسلامی در یزد اعلام کردند که در دو سال و نیم گذشته برابر با یک میلیون و 179 هزار شغل ایجاد شده است .
در حالی که بر پایه‌ی گزارش مرکز آمار ، شمار شاغلان در تابستان 1392 برابر با 22 میلیون و 191 هزار و 144 تن بوده اند . این شمار در تابستان سال 1393 به 21 میلیون و 419 هزار و 772 نفر رسیده است .
نتایج آمارگیری نیروی کار در پاییز 1394 نشان می‌دهد که مجموع شاغلان کشور 22 میلیون و 38 هزار و 353 تن بوده اند . بدین سان از پایان تابستان 1392 تا پاییز 1394 ( دوران دولت یازدهم ) 691 هزار و 472 تن از شمار شاغلان کاسته شده است .

•    روز 25 آذر 1394 :
دکتر علی‌اکبر صالحی ( پهلوان هسته‌ای ) در دانشکده‌ی خبر : « در این بین تصمیم‌سازان نظام بر اساس اصل عزت ، حکمت و مصلحت ، مسیری را برگزیدند که در بردارنده‌ی منافع ایران با توجه به واقعیات موجود بود که با اتخاذ تعامل سازنده ، شرایطی ایجاد شد که هرگونه تهدیدی از سر ایران دور شد و شرایط در پیش‌رفت برنامه‌ی هسته‌ای فراهم آمد » .
پهلوان سیدعلی‌اکبر با اشاره به تصمیمی که 4 سال پیش در سطوح عالی نظام اتخاذ شد و بر مبنای آن ، مسیر دوم مذاکره با آمریکا علاوه بر 1+ 5  بازشد ، خاطرنشان کرد : « بر اساس یک راهبرد زیرکانه و خردمندانه این مسیر [ مذاکره مستقیم با آمریکا ] باز شد که با حفظ دست‌آوردهای هسته‌ای ، تلاش هدف‌مند برای دفع فتنه طراحی شده علیه ایران ، در دستور کار قرار گرفت » .
حسن روحانی رییس جمهور اسلامی در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی : تحریم‌ها علیه ایران برداشته می‌شود / نقد برجام تمام شده است .
رییس جمهور افزود : « پیروزی ملت ایران در صحنه‌ی دیروز ، یک موفقیت و پیروزی اخلاق ، سیاسی و حقوقی بود » .
رییس جمهور اسلامی تاکید کرد : « گام‌های بزرگی طرف مقابل برداشته است و ایران هم متقابلا گام‌های خود را برداشته است و قدم های نهایی ظرف یک یا دو هفته آینده برداشته می‌شود » .  

•    روز یکم فروردین ماه 1395 :
در گفته‌های روز یکم فروردین ماه 1395 رهبر جمهوری اسلامی در شهر مشهد ، به روشنی و بی هیچ ابهامی آمده است  : « وزیر خارجه ما در مواردی به بنده گفت که ما این جا را نتوانستیم ، این خط قرمز را نتوانستیم حفظ کنیم » .
در بیانات روز یکم فروردین ماه رهبر انقلاب به روشنی آمده است : « در همین توافقی هم که با آمریکایی ها کردیم در قضیه‌ی هسته‌ای ، در این قضیه هم آمریکایی‌ها به آن چه وعده دادند عمل نکردند ، کاری را که باید انجام می‌دادند را انجام ندادند . به تعبیر وزیر خارجه ما ، روی کاغذ کارهایی را انجام دادند ولی از راه‌های انحرافی متعدد ، جلوی تحقق مقاصد جمهوری اسلامی را گرفتند » .
در حالی که آمریکایی‌ها « روی کاغذ کارهایی انجام دادند » ، دولت یازدهم هم‌راه با « پهلوانان هسته‌ای » بیشینه‌ی سامانه‌های گریز از مرکز ( سانتریفوژ‌ها ) را اوراق کردند ، پایگاه نیرومند « فردو » را به تالار نمایش « خیمه‌شب بازی هسته‌ای » بدل ساختند و « پهلوان سیدعلی‌‌اکبر » به نام نامی ریاست دولت یازدهم و با دست مبارک خود،  قلب تپنده‌ی واکنشگر ( رآکتور ) آب سنگین اراک را با شادمانی بسیار بیرون آورد وجای آن را با « بتون » چینی پُر کرد . با این موفقیت بزرگ ، دولتیان و روزنامه‌های زرد زنجیره‌ای ، صدا وسیما و دیگر دستگاه‌های ارتباط جمعیِ نشسته بر سر « خوان یغمای دولت » مخالفان و معترضان را از هر سو زیر باران فحش و ناسزا و اتهام قرار داده بودند .
سخنان نامزدهای پیشتاز انتخابات آینده‌ی ریاست جمهوری آمریکا از هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه ، به اندازه‌ی کافی هشدار دهنده اند . آنان می‌گویند که نخستین اقدام شان پس از استقرار در کاخ سفید ، لغو قرارداد هسته‌ای با ایران خواهد بود . این در حالی است که دولت یازدهم با شتاب بسیار و داوطلبانه ، تعهدات تحمیلی یعنی در همان مواردی که « خط قرمز را نتوانستیم حفظ کنیم » به مورد اجرا گذارد و اکنون از انجام تعهدات طرف مقابل خبری نیست .

+ منافعِ ملی ; ۱۱:٢۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٥/۱/٢۱
comment دیدگاه‌ها ()

برجام ( فتح الفتوح جمهوری اسلامی ) : داده ها و ستانده ها

دکتر هوشنگ طالع

داده‌ها :

 بازکردن فرجامین پیچ و مهره‌های صنایع هسته‌ای کشور به دست توانای « پهلوانان هسته‌ای » ؛ در بر گیرنده‌ی :
اسقاط بیش از 15 هزار سامانه‌ی گریز از مرکز ( سانتریفوژ ) ؛ بتون ریزی قلب واکنشگر ( رآکتور ) آب سنگین اراک  ، تبدیل مرکز فردو به نمایشگاه « خیمه‌شب بازی یا سیاه‌بازی هسته‌ای » ؛ زدن چوب‌حراج بر دخایر اورانیوم غنی‌شده‌ی کشور ؛ زدن چوب‌حراج بر ذخایر آب‌سنگین کشور ؛ پذیرش داوطلبانه‌ی اجرای قرارداد الحاقی و پذیرش بازرسی‌های سرزده بازرسان ( بخوان : جاسوسان ) کارگزاری ( آژانس ) هسته‌ای ؛ بیکارکردن دانشمندان هسته‌ای و راه‌گشایی برای فرار مغزها ؛ افت شتاب علمی کشور در اثر افت و میل به صفرِ پژوهش‌ها در زمینه‌ی هسته‌ای و ... نیز پذیرش حاکمیت محدود ، دست کم برای 25 سال .
ستانده‌ها :
« در همین توافقی هم که با آمریکایی ها کردیم در قضیه‌ی هسته‌ای ، در این قضیه هم آمریکایی‌ها به آن چه وعده دادند عمل نکردند ، کاری را که باید انجام می‌دادند را انجام ندادند . به تعبیر وزیر خارجه ما ، روی کاغذ کارهایی را انجام دادند ولی از راه‌های انحرافی متعدد ، جلوی تحقق مقاصد جمهوری اسلامی را گرفتند » .

چهارشنبه 11 فروردین ماه 1395 ـ هوشنگ طالع

+ منافعِ ملی ; ۱۱:٢٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٥/۱/٢۱
comment دیدگاه‌ها ()

نقش فرانسه و اانگلیس در ماجرای لیبی

ازمباحث « گفت‌وگو روی میزخاورمیانه »
نقش فرانسه و اانگلیس در ماجرای لیبی
چرا جمهوری اسلامی با آمریکا و ناتو در مساله‌ی لیبی هم‌آوا شد ؟

دکتر هوشنگ طالع

چند روز پیش ، باراک اوباما رییس جمهور آمریکا از وضعیت کنونی کشور لیبی به عنوان یک « افتضاح / گندکاری» نام برد و افزود که نخست وزیر بریتانیا و رییس جمهور فرانسه برای بمباران لیبی شتاب داشتند و در این کار پیش‌گام شدند ؛ اما در مرحله‌ی « سازندگی » پا پس کشیدند .

اوباما برای تبریه‌ی خود در « افتضاح/ گندکاری لیبی » گفت : البته قذافی دیکتار بود و می‌بایست سرنگون می‌گردید .

بارها در نشست‌های« گفت‌وگو روی میز خاورمیانه » مساله‌ی لیبی مورد بررسی گسترده قرار گرفت و گویندگان برای باور بودند که یورش نظامی ناتو به لیبی برای آن بود که الگوی « سرزمین بدون دولت » را به عنوان نمونه به مورد اجرا گذارند که اگر قایل مدیریت تشخیص داده شد ، به کشورهای دیگر نیز تسری دهند . باید یورش « نظامیان بدون اونیفورم ارتش آمریکا » در قالب « داعش » ، « النصرت « احراراشام » و مانند آن ها را درهمین راستا دسته‌بندی کرد .

 البته نکته‌ی بسیار مهم این است که تهاجم  ناتو پس از آن به مورد اجرا در آمد که معمر قذافی ذخیره‌ی اورانیوم غنی ‌شده  این کشور را  هم‌راه با همه‌ی تجهیزات هسته‌ای را به آمریکا فرستاد و با عنوان کردن این جمله که امروز کسی با ما سر جنگ ندارد حتا از تعمیر و نگاهداری هواپیماهای جنگی و تانک‌ها و زره‌پوش‌های ارتش خودداری نمود .

با این سخنان ، اوباما در پی آن است که از بار عمل‌کرد « زشت » خود در فرجامین ماه‌های دوران ریاست جمهوری‌اش ، اندکی بکاهد که در این میان ،  نقش « زشت » سردمداران استعمار اروپایی یعنی بریتانیا و فرانسه ، آشکار تر می‌گردد . البته در این میان ، نقش حکومت های روسیه و چین نیز به همان اندازه « زشت » است . آن دو ،  با بهره‌گیری ازحق      « وتو » می توانستند از این « فاجعه » جلوگیری کنند و در نتیجه بخشی از این « جنایت تاریخی » متوحه این دو حکومت است .

 نکته بسیار پرسش برانگیز  در این جاست که سخنان بسیار مهم و روشن‌گر اوباما در بارهی افتضاح یا گندکاری لیبی ، در روزنامه‌ها و صدا و سیمای جمهوری اسلامی ، هیچ پژواکی نداشت که بدون دودلی با « دستور » می‌باشد  .

اما در این میان ، نقش جمهوری اسلامی بسیار پرسش‌ برانگیز است . جمهوری اسلامی در برابر این جنایت زشت ناتو که امروزه سرکرده‌ی جنایت‌کاران ، از آن به عنوان یک « افتضاح / گندکاری» نام می‌برد و تلاش می‌کند تا با انداختن گناه آن بر گردن بریتانیا و فرانسه ، از بار مسئولیت خود بکاهد ، نه تنها جبهه‌گیری نکرد ؛ بلکه با این یورش هم‌آوا شد . تبلیغات رسمی جمهوری اسلامی ، هم‌راه بود با تبلیغات آمریکا و ناتو یعنی « براندازی دیکتاتورِ لیبی » و « رهانیدن مردم لیبی از بند دیکتارتوری » . جمهوری اسلامی در رویای یافتن امام موسی صدر و نشاندن وی در لبنان بر کرسی‌های قدرت ، نه تنها در برابر این جنایت آمریکا و ناتو ، سکوت کرد ؛ بلکه با آن هم‌آوایی هم نشان داد .

سردمداران جمهوری اسلامی فراموش کردند که در یورش عراق به ایران افزون بر امپریالیسم شرق و غرب ، بیشینه‌ی عربان و عرب‌زبانان ، با حکومت بعث عراق هم‌آوا شدن و از هیچ‌گونه یاری رسانی در زمینه‌های مالی و جنگ‌افزار به صدام حسین در نجاوز نظامی به ایران ، کوتاهی نکردند ؛ اما در این میان ، دولت های لیبی ، سوریه و الجزایر ، نه تنها با آنان هم‌آوا نشدند ؛ بلکه سوریه با استقرار چند لشگر زرهی در مرز عراق ، صدام حسین را ناچار کرد تا بخشس از نیروهای خود را به مرز با سوریه گسیل دارد  و در نتیجه ، حکومت عراق ، نتوانست با بیش از 12لشگر ، جنگ را علیه ایران آغاز کند . اقدام سوریه در ناکامی صدام حسین  به اهواز ، اثرگذار بود .

هم چنین ، نخستین موشک ها را معمر قذافی در اختیار ایران قرار داد و همین موشک‌ها ، پایه‌ی صنایع موشکی ایران شدند .

راستی را ، جمهوری اسلامی ، به خاطر « کم دانی » یا « نادانی » دستگاه سیاست‌خارجی و اطلاعاتی خود و تنها  به خاط یک پندار غلط ، در کنار نیروهای متجاوز آمریکا و ناتو در یورش به لیبی قرار گرفت ؟! یا این که این مساله درباغ‌سبزِ           « نرمش » بود ؟!

آیا حکومت جمهوری اسلامی نیاندیشید که همین روش می‌تواند در لبنان یا سوریه یا فلسطین و سرانجام در باره‌ی ایران نیز کاربرد داشته باشد  ؟!
پرسش‌ها بسیار اند ؛ اما برای پاسخ درست به آن ها ، به زمان نیاز است .

یک‌شنبه 23 اسفندماه 1394 ـ هوشنگ طالع

نشانی منافع ملی « گفت‌وگو روی میز خاورمیانه » : manafemelli.persianblog.ir

+ منافعِ ملی ; ۱۱:٢٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٥/۱/٢۱
comment دیدگاه‌ها ()

پرونده شنیداری نشست 169 و 170 گفتگو روی میز خاورمیانه

به‌نام خداوند جان و خرد

پرونده شنیداری (فایل صوتی) صد و شصت و نهم (169) نشست گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.

پرونده شنیداری (فایل صوتی) صد و هفتادم (170) نشست گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.

 

« گفت‌وگو روی میز خاورمیانه »  ـ نشست 169 ـ بامداد پنج‌شنبه 12 فروردین ماه 1395

مسعود صفاریان : نوروز جشن ملی ـ میهنی مردم ، بزرگ‌ترین و بهترین نماد و غلغله‌ی نو به نویی ، نیکی ، پاکی ، یگانگی و ... قدیم است و ما حق داریم که در قله‌ی اوضاع جهان امروز ، آن را مطرح کنیم .
راهبرد آمریکا ، هم‌چنان بلعیدن جهان است و اوباما و جان کری برای کم‌رنگ جلوه نمودن مطالب وقیحانه‌ای که نامزدهای ریاست جمهوری مطرح می‌کنند ، به حمایت از حزب دموکرات و نامزد آن خانم کلینتون ، از دیگران انتقاد می‌کند .
ان پی تی در جریان مذاکرات برجام تبدیل شد به مهار دیگر کشورها به دست دارندگان اسلحه‌ی کشتارجمعی .
در واشنگتن برگزاری کنفرانس چاره‌اندیشی برای جلوگیری از افتادن جنگ‌افزار هسته‌ای به دست تروریست‌ها ، نشانه‌ی وجود این اسلحه در دست تروریست‌هاست .
وزیر امور خارجه‌ی آمریکا از موقعیت انفجارهای انتحاری در بروکسل برای کشاندن هرچه بیش‌تر اروپا به دنبال خود سود می‌برد .
دولت مورد نظر سازمان ملل متحد برای رویارویی با دولت ترابلس ، وارد لیبی شد .

محمد حیدری :

انتخاب هیات رییسه‌ی مجلس خبرگان و پس از آن ، آغاز به کار نمایندگان دوره‌ی جدید مجلس ، ذهنیت و زمان و امکانات سران کشور را طی چند ماه آینده ، دربست به خود مشغول خواهد کرد . این در حالی است که حتا بودجه‌ی سال جاری نیز تصویب نشده است و هیچ گونه برنامه‌ای ( حتا در حد پیش‌نویس ) برای سامان دادن به شرایط بحرانی اقتصاد و اشتغال کشور وجود ندارد .
در زمینه‌ی مسایل خارجی نیز شرایط بسیار حساسی را پیش رو داریم که به عنوان نمونه ، خروج بخش بزرگی از نیروهای روسیه از سوریه و تاثیر آن بر ایران ، یکی از آن‌هاست .

هوشنگ طالع :

 طغیان بیش‌تر جنون ترکی .
سوریه : تحکیم بیش‌تر دولت .
عربستان سعودی : منزوی‌تر و نیازمند تر
روسیه : سیاست هویج و چماق در برابر جمهوری اسلامی
آمریکا : اعلام جنگ علیه روسیه ، چین ، کره شمالی و ایران . در این میان حلقه‌ی ضعیف ایران بدون جنگ‌افزار هسته‌ای .

***

« گفت‌وگو روی میز خاورمیانه » ـ نشست 170 ـ پسین ( بعد از ظهر) پنج‌شنبه 12 فروردین ماه 1395

مسعود صفاریان :

انتقادها و برخوردهای دو طرف داخلی برای اجرای برجام ، ظاهری و سرگرم کننده است و مردم را سر درگم می‌کند .
همان‌طور که برای درمان افراد در حصر وزیر بهداشت مامور شد ، برای جدی گرفتن اقتصاد مقاومتی و دلگرمی کارگران و معلمان ، وزیر کار و رفاه اجتماعی هم مامور رسیدگی به امور و بیماری زندانیان تشکل‌های صنفی گردد .
در حمایت از خانواده ، اصل 10 قانون اساسی چرا اجرا نمی شود .
نه برای آن که بان کی مون راضی شود ؛ بلکه برای آن که اختلافات کم و امیدواری زیاد شود ، باید اصل 9 قانون اساسی اجرا گردد .
بی‌برنامگی ، اجازه‌ی پیش‌رفت نمی‌دهد و نمی‌توان با تظاهر به مخالفت طرف مقابل بر بی اعتمادی مردم غلبه کرد .

هوشنگ طالع :

چهره‌ی راستین رییس جمهور و جمهوری اسلامی : دروغ گفتن حرام است ؛ اما راست گفتن واجب نیست !
پس از اتم ، نوبت موشک ؛ هم‌راه با ستون پنجم داخلی
داده‌ها و ستانده‌های برجام .
ادعای بازرسی و توقیف چند کشتی ایرانی از سوی فرانسه ؛ اما پس از پژو ، قراراست سهم بزرگ‌تری به رنو داده شود .
عدم ارائه‌ی بودجه : برای بحرانی نشان دادن کشور و حرکت به سوی برجام موشکی .

+ منافعِ ملی ; ۱۱:۱٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٥/۱/٢۱
comment دیدگاه‌ها ()