منافعِ ملی

سوگ‌نامه‌ی « قلم » در رثای محمد حیدری ( محمداسماعیل حیدرعلی )

 

روزگاری نظامی گنجه‌ای در سوگِ خاقانی شروانی سرود :
همی گفتم که خاقانی دریغا‌گوی من باشد / دریغا من شدم آخر ، دریغاگوی خاقانی
داستان نظامی گنجه‌ای و خاقانی شروانی ، داستانِ من است و سرور ارجمند و یارهم اندیش و دوستِ « گرمابه و گلستان » محمد اسماعیل حیدرعلی ( محمدحیدری ) .
نوشته بودم که چون درگذرم که باید درگذرم ؛ زیرا به گفته‌ی فردوسی : « همه سربه سر ، مرگ را زاده‌ایم » ، تنها به پرسه‌ای در تالار مهرگان بسنده کنید و نیز تنها آقای محمد حیدری ، در جملاتی کوتاه ، به باشندگان خوش‌آمد گوید و بس .
دیگر سخن گفتن ، جایی ندارد ؛ زیرا اگر باشندگان مرا نشناخته‌اند ، اکنون برای شناساندن دیر است و اگر شناخته‌اند که « بی‌هوده سخن بدین درازی » را نیازی نیست ؛ اما دریغ و درد و هزار افسوس که : « من شدم آخر ، دریغا گوی » حیدری .
محمد حیدری ، راستی را که نمادِ  پاکی و آرمان‌خواهی « قلم » بود ، بل فزون‌تر و برتر ، قلم « ناموس » او بود . همسرش ، در سوگ و درد می‌گفت : « محمد » به خواستگاری من آمد . پس از آن‌که پاسخ آری شنید ، رو به من کرد و گفت که در زندگی مشترک هیچ‌چیز نباید میان ما پنهان باشد . و من می‌گویم که شما یک « هوو » هم در زندگی دارید . با شنیدن واژه‌ی « هوو » ، نه‌تنها حال من ، بل حال خانواده‌ام نیز دگرگون شد . « محمد » قلمش را از جیبش درآورد و گفت : این در همه‌ی زندگی ، « هووی » شماست .
در درازای بیست و چند سال که افتخار دوستی ، هم‌اندیشی و هم‌سخنی با محمد حیدری را داشتم ، تنها یک بار برای استحکام‌بخشی به گفته‌اش ، سوگند یاد کرد . محمد حیدری قلمش را در آورد و گفت : « به این قلم سوگند » .
از نوجوانی در شهر مشهد ، کارِ روزنامه نگاری را با روزنامه‌ی خراسان آغاز کرد و چون به تهران آمد ، کوشش‌های مطبوعاتی خود را با هفته‌نامه فردوسی  پی‌گرفت و خیلی زود به روزنامه اطلاعات پیوست و در غوغای انقلاب و در آن لحظه‌های سخت ، از سوی نویسندگان و خبرنگاران ، کارمندان و کارکنانِ روزنامه‌ی اطلاعات ، به ریاست شورای سردبیری روزنامه اطلاعات ، برگزیده شد ؛ اما تاریک‌ اندیشانِ‌ سیاهی‌پرست ، « قلم‌به‌مزدان » و چاکران زر و زور و تزویر و نیز کسانی که بر این باور بودند و هستند که باید : « نان را به نرخ روز خورد » ؛ چون قوت یافتند ، او را از خانه‌‌ی مطبوعاتی‌اش ، راندند
 او ، نماد پاکی و آرمان خواهی « قلم » بود و تا ‌نوشت ، از راستی و روشنایی ، پاس منافع ملی و تمامیت ارضی و سرافرازی و بهروزیِ ملت و مردم ایران ‌نوشت و تا آن هنگام که « پرکشید » ، هماره در صفِ پیروزِ روشنایی بود و « سینه به سینه‌ » با تاریک‌اندیشان و بیگانه‌‌پرستان .
محمد حیدری در کمابیش شصت سال روزنامه نگاری ، هرگز قلم را نیالود و نفروخت .
روزگاری تاریک‌اندیشان حاکم ، او را بازداشت کردند و تبعید نمودند و شکنجه کردند ؛ اما او قلم را نیالود و نفروخت . روزگاری برای تامین هزینه‌های زندگی خانواده ، دکه گرفت و « آش » فروخت ؛ اما هرگز قلم را نیالود و نفروخت .
و من گواه آنم که صاحبان زور و زر ،‌ پیشنهادهای به اصطلاح بسیار « نان و آب‌دار » به او نمودند ؛ اما محمد حیدری قلم را نیالود و نفروخت .
محمد حیدری چندین سال سردبیر ماهنامه گزارش بود وسپس ، از نخستین شماره‌ی انتشار ماهنامه‌ی خواندنی که پانزدهمین سال انتشار خود را پشت سر گذارده است ، سردبیر افتخاری ماه‌نامه‌‌‌‌‌‌‌ی خواندنی بود . هم چنین محمد حیدری از کنش‌گران سندیکای نویسندگان و خبرنگاران مطبوعات ایران و چند دوره هم عضو هیات رییسه‌ی این سندیکا بود .
محمد حیدری ، سخت پدآفندگر منافع ملی بود و باورمند به ایران بزرگ و وحدت همه‌مردمان ایرانی‌تبار و همه‌ی سرزمین‌های ایرانی نشین .
 محمد حیدری ، یک ملی‌گرای راستین بود ، بدون تظاهر ؛ او با همه‌ی وجود ، به ایران عشق می‌ورزید و در پاسداری‌ و پدآفند از این سرزمینِ مقدس و این ملت بزرگ و این مردم آزاده ، هرگز درنگی درکارش نبود . نوشته های او ، خود گواه آنند ؛ و آن چه را عیان است ، نیازی به بیان نیست .
روانش به سپنتامینو .
دوشنبه 21 فروردین 1396 ـ هوشنگ طالع

 

*****

همچنین مراسم یادبود این روزنامه نگار نامی از ساعت ۱۵/۳۰ تا ۱۷ روز پنجشنبه، ۲۴ فروردین ۹۶ در مسجد کتابی واقع در خیابان شریعتی جنب پل همت ضلع شمال شرقی میدان کتابی بر گزار می شود.

+ منافعِ ملی ; ۱۱:٥٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٦/۱/٢۳
comment دیدگاه‌ها ()

پرونده شنیداری نشست 219 و 220 گفتگو روی میز خاورمیانه

به‌نام خداوند جان و خرد

پرونده شنیداری (فایل صوتی) نشست 219 گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.

پرونده شنیداری (فایل صوتی) نشست 220 گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.

 

« گفت‌وگو روی میز خاورمیانه » برنامه شماره 219 ـ بامداد پنجشنبه 17 فروردین 1396

مسعود صفاریان :

 چه در تحلیل اوضاع جهان و چه در توضیح اوضاع کشورها ، لازم است به مفهوم « فرآیند » توجه شود .

اگرچه در هر کشوری مردم و مدیران آن کشور تعیین کننده هستند ولی در سطح جهانی همه‌ی مسئولین روی میز ، نا مسئولانه عمل می‌کنند .

« داعش‌مندان » موفق شده‌اند تروریست‌ها را هم‌چون یک ارتش ، سازمان‌دهی کنند . با این حال ، عراق و سوریه آن‌ها را در موصل و رقه در شمال ادلب ، مهار کرده و درمعرض نابودی قرار داده‌اند .

 اکنون سازندگان جنگ افزارهای غیر متعارف ، به ویژه شیمیایی ، بهانه ی تازه‌ای در ایجاد گرفتاری برای سوریه و از راه « پرچم افرازی » در بخش‌هایی از عراق ، تدارک دیده‌اند .

آوارگان و مهاجران و حقوق‌ بشر به ظاهر اسباب دخالت قدرت‌های جهانی در سراسر گیتی است ،؛ اما متفکران و پژوهش‌گران ، اعتبارشان به تشریح و افشای وضع موجود است .


هوشنگ طالع :

سوریه : بازی‌ِ زشتِ غرب با جنگ‌افزار کیمیایی .

بریتانیا : در لبه‌ی تجزیه‌ی کامل .

انگلیس : پررنگ کردن نقش تازه‌‌‌ی خود ، در سایه‌ی آمریکا .

خاور دور : بازی کثیف آمریکا : هیچ کشوری در برابر تجاوز من ، حق دفاع ندارد .

اوکراین : مصداق روشن « فریب‌خورده ، رها شده » .

ناتو ـ آمریکا :‌ اگر چتر دفاعی می خواهید ، هزینه‌اش را بپردازید .

آمریکا : در عراق و سوریه ، درپی نجات تروریست ها .

 ***

« گفت‌وگو روی میز خاورمیانه » ـ برنامه شماره 220 ـ پسین پنج‌شنبه 17 فروردین 1396

مسعود صفاریان :‌

فرآیند پلاسکو ، در گزارش تحقیق ، همان فرآیند مدیریت است .

فضای اقتصاد مقاومتی ، بدون استقرار و توجه مفهومی به وحدت ملی و یک‌پارچگی سرزمینی و استقلال ، محقق نخواهد شد .

با اصطلاحات و واژگان ، نمی‌توان تولید و اشتغال را افزایش داد . با توجه به سبک زندگی و دیدگاه فرهنگ ملی در ایران ، پیش از اشتغال باید مفهاهیم « کار » و بیکاری را شناخت .

کار ، فعالیتی است که توانایی‌ها و علم و اخلاق نیک را به جامعه و برای پیش‌رفت و ترقی ، تقدیم می‌کند و شغل آن فعالیتی است که به کسب درآمد می انجامد .

کوششِ درست ، آن است که شغل به کار نزدیک ‌شود ؛ اگر چه این هردو هرگز یکی نمی‌شوند . در زندگی امروزما ، این دو ، روز به روز فاصله‌شان بیش‌تر می‌شود ، به گونه‌ای که ضریب عدم اشتغال دانش‌آموختگان ، به شدت بالاست ؛ زیرا در مشاغل رایج ، آنان نمی‌توانند توانایی های علمی و معنوی خود را به جامعه بدهند و آن‌ها نیز نمی‌خواهند تنها با کسب درآمد ، ‌شکمشان را سیر کنند .

در فعالیت‌های مربوط به تولید ... برای مثال خودرو ، خدمات مخابرات ، شهرسازی ، شهرداری ، دانش‌اندوزی و آموزش‌های‌علمی و بهداشت و مانند آن ها ، مسئولین و مدیران ، ‌از درک فرآیندها بسیار دور هستند ، چه برسد به نوسازی فرآیندها .


هوشنگ طالع :

مژده به اشرف پهلوی :‌دیگر بیشینه‌ی عوامل قاچاق مواد مخدر ، اعدام نخواهند شد ؟!

رییس کمیسیون اقتصاد مجلس شورای اسلامی : 70 در صد قاچاق از مناطق آزاد و مبادی قانونی انجام می‌شود ؟!

برپایه‌ی گفته‌های مسئولان اصفهان : 60 درصد واحدهای تولیدی اصفهان یا تعطیل شده‌اند یا زیر ظرفیت کار می‌کنند ؟!

سال 1396 : سال ‌اقتصاد مقاومتی : تولید و اشتغال . با تجربه‌ی دوسال گذشته یعنی سال فاتحه‌ی تولید و اشتغال .

فروش نفت و بازنگشتن پول آن به کشور : یعنی واردات بیش‌تر کالاهای مصرفی یعنی نابودی تولید داخلی .

میوه تلخ و کشنده برجام بد فرجام : اتحاد هسته‌ای عربستان ـ پاکستان .

حقوق نجومی : هم اسلامی است و هم موافق قانون اساسی .

+ منافعِ ملی ; ۱۱:۳٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٦/۱/٢۳
comment دیدگاه‌ها ()

پرونده شنیداری نشست 217 و 218 گفتگو روی میز خاورمیانه

به‌نام خداوند جان و خرد

پرونده شنیداری (فایل صوتی) نشست 217 گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.

پرونده شنیداری (فایل صوتی) نشست 218 گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.

 

گفت‌وگو روی میز خاورمیانه، نشست 217 ـ شنبه 28 اسفند 1395


مسعود صفاریان :

دیدار رییس‌جمهور آمریکا و نخست‌وزیر آلمان ، موقعیت گویایی است در نمایش راهبردهای بین‌المللی در جهان امروز .
وقایعی که این روزها در سوریه می‌گذرد ؛ بمباران جنگنده‌های اسرائیلی و فرار آنان از موشک های سوری و گفت‌وگوهای تکرای نخست‌وزیر اسرائیل با پوتین رهبر روسیه ، بیان‌گر برنامه‌ها و طراحی‌های قدرت‌های بزرگ جهانی در باره تحرکات و عملیات توام با فراز و فرود داعشیان و تروریست‌های متعدد در صحنه‌ی خاورمیانه و کشورهای دیگر است .
گفت‌وگوی تلفنی آقای ترامپ با آقای اوباما در همین روزهایی که به ظاهر در حال مقابله و رویاروی اند ، نه تنها در درون آمریکا ؛ بلکه در بیرون از آمریکا نیز پیام های ویژه‌ی خود را دارد .
از یک سو ، تهدید کره‌شمالی و از سوی دیگر تقاضای مستقیم دریافت پول از سوی عربستان و نیز مذاکرات اسرائیل و روسیه ، بر قرار شدن معادله‌ی روشنی میان جنگ و سیاست در یک سو و بازرگانی پر سود را در طرف دیگر نشان می‌دهد .
آن چه به عنوان تروریسم و کشتار و بی‌قانونی مطرح است ، ریشه در « داعشمندی » قدرت‌های بزرگ دارد .


هوشنگ طالع :

اوکراین : تشدید بحران در راستای تلاش نافرجام  برای کشاندن علنیِ پای غرب به بحران .
سومین نشست آستانه : بدون دست‌آورد .
ژاپن : در پی بحران‌‌‌‌‌‌آفرینی برای کشاندن پای آمریکا به بحران روابط این کشور با چین .
ورود دوباره‌ی نیروهای آمریکا به سوریه :‌ چرخش ناچار ترکیه به سوی روسیه .
کارنامه زشت سازمان ملل : حذف گزارش اجرای سیاست آپارتاید از سوی اسرائیل علیه فلسطینی‌ها ، از دیدارگاه ( تارنما/سایت ) سازمان مللل متحد .
فروافتادن یک جنگنده‌ی متجاوز از سوی پدآفند هوایی سوریه و زیان‌دیدن یک هواپیمای دیگر : مرحله‌ی تازه‌ای در رویارویی جبهه‌ی مقاومت با اسرائیل .
ترامپ حتا با مرکل ، دست نداد : تحقیر آلمان ( قدرت نخست اتحادیه‌ی اروپا )
جمهوری مردم کره ( کره‌شمالی ) : تنها نیروی توان‌مند برای کشاندن امپریالیسم آمریکا ، به موضع واکنشی کامل .

***

« گفت‌وگو روی میز خاورمیانه »، برنامه 218 ـ پسین ( بعد از ظهر ) شنبه 28 اسفندماه 1395

مسعود صفاریان :

در دوران ما ، دیدن و افشای « داعش‌مندی » دیگران ، ساده‌تر از شکافتن و بیان ناملایمات و بحران‌های درون کشور  ، به گونه‌ای است که بتواند مورد توجه دست‌اندرکاران قرار گیرد .
در ایران ، بلندگوها و رسانه‌ها ، پیاپی از اخلاق و اعقتادات و کرامت انسان و پایداری و مقاومت در برابر ظلم ظالمان ، سخن سر می‌دهند . حتا گفته می‌شود که می‌خواهند در برابر بی‌اخلاقی و غارت‌گری ، سبک زندگی ایرانی ـ اسلامی یا اسلامی ـ ایرانی را جای‌گزین کنند تا جهانیان به راه درست ، گام گذارند .
پیش از این گفته‌ایم که رخدادهایی مانند پلاسکو یا خوزستان و ... حادثه نیست ؛ بلکه فرآیند است و محصول سومدیریت و ندانم‌کاری‌ها ی دامنه‌دار و جاری .
سبک زندگی ما ، عجیب و دور از دست‌رس نبوده و آن‌چه جاری است ، درست برانداز و برهم‌زننده‌‌ی آن است .
رفتار وزارت علوم ، وزارت ارتباطات و مخابرات ، وزارت بهداشت و ... همه در خور ژرف‌نگری و عبرت‌آموزی است مگر آن که بگوییم از اساس و پایه ، به ما مربوط نیست .
برای بیان سبک زندگی ایرانی مانمونه هایی مانند شاعرملی استاد عبدالعلی ادیب برومند داریم که امروز سومین روز خاک‌سپاری اوست .
بدون نگاه ملی و توجه به منافع‌ملی و حمایت از وحدت و یگانگی و هویت ایرانی مردم در حفظ تمامیت سرزمینی و فراهم نمودن معیشت عمومی و آموزش و بهداشت همگانی ، نمی‌توان حامی سبک زندگی ایرانی بود .

هوشنگ طالع :

 سال پر ادبار 1395 : برجام بد فرجام ؛ اقتصاد مقاومتی ناکام .
برجام بد فرجام : توجیه وزیر اطلاعات از برجام بد فرجام : اگر توافق نمی‌شد ، کیک زرد تمام می‌شد ؟!
دروغ بودن ادعای وزیر اطلاعات : پهلوان سید علی‌اکبر ؛ با وجود توافق ، انگلیسی‌ها مانع خرید کیک زرد شدند ؟!
لجام گسیختگی سازمان ملل : در پرتو به انفعال کشاندن جنبش عدم تعهد از سوی جمهوری اسلامی .
ترازنامه اقتصاد مقاومتی« اقدام وعمل‌ « : برپایه‌ی آمار دولتی 30 در صد جوانان بیکار اند ! بخوان 60 درصد ؛ دو برابر شدن خانه‌های خالی نسبت به 5 سال پیش ، هم‌راه با پدیده‌ی « گورخوابی » ، افزایش چند برابری بی‌خانمانی و «کارتن‌خوابی » ؟!
جا انداختین هرچه بیش‌تر از واژه‌های بیگانه از سوی رسانه‌ی « ضد ملی »  . ترویج فحشا ، دزدی ، دغلی و توهین به زنان در فیلم‌های وزارت ارشاد و صدا وسیمای جمهوری اسلامی . رییس رسانه دولتی : « سلطان پیتزا » .

+ منافعِ ملی ; ۱۱:۳٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٦/۱/٢۳
comment دیدگاه‌ها ()