منافعِ ملی

رمز‌گشایی از طرح تجزیه‌ی نرم ایران

دکتر هوشنگ طالع

از طرح «هلال خضیب» تا طرح «برنارد لوئیس»، طرح سرهنگ رالف پیترز و... هیچ‌کدام نتوانست تمامیت سرزمین ایران را مورد مخاطره قرار دهد. در این میان باید به خاطر داشت که صدام‌حسین نیز با هم‌کاری شورای ملی مقاومت (اتحاد مجاهدین خلق ، حزب دموکرات کردستان، بنی‌صدر، هدایت‌الله متین دفتری و...) هم‌چنین دولت اتحاد جماهیر شوروی نیز در پی پنج تکه کردن ایران بودند. هنگامی که تجزیه‌ی «سخت» ایران نتوانست و نخواهد توانست به نتیجه برسد. در این میان، چند‌سالی است که از گوشه و کنار، آن‌هم از دهان برخی از بهره‌برداران درجه‌یک حکومت ایران‌‌، صداهایی در راستای «تجزیه‌ی نرم» کشور زیر عنوان فدرالیسم اقتصادی (بخوان تجزیه‌ی اقتصادی کشور در راستای رسیدن به تجزیه‌ی سرزمینی)، دولت‌های تمام‌عیار منطقه‌ای (دارای قوه مقننه و مجریه) و «حکم‌رانی محلی، زیرساخت برپایی جامعه‌ی آرمانی» شنیده می‌شود. برای آگاهی بیش‌تر نگ :
هلال خضیب در رابطه با تجزیه‌ی سرزمین‌های ایرانی‌نشین ـ دکتر هـ. خشایار ـ انتشارات آرمان‌خواه ـ تهران، تیرماه 1358
تضاد قدرت‌ها یا سازش ابرقدرت‌ها؟ ـ دکتر هـ. خشایار ـ رهنمود (ماهنامه‌ی تئوریک) ـ شماره یک ـ خرداد ماه 1359 ـ رر 21-8
به رویدادهای شمال خاورمیانه درست بنگریم ـ خواندنی (ماهنامه) ـ شماره 66 ـ سال 1390 ـ رر 9-7

به جای درآمد در این مساله‌ی بسیار حیاتی، اشاره‌هایی خواهم داشت به گفت‌وگوی «حسنی مبارک» با خبرنگار روزنامه «الفجر» در زندان «طره». در این گفت‌وگو حسنی مبارک بدون پرده‌پوشی می‌گوید: «آمریکا به خاطر اسرائیل در حال تغییر نقشه‌ی خاورمیانه» است. در این راستا ، حسنی مبارک می‌افزاید:1

آن‌چه در مصر رخ‌ داد، طرح بین‌المللی آمریکایی ـ اسرائیلی است و عمر این طرح به بیش از 60 سال ] می‌رسد[ و هدف آن نیز تقسیم منطقه‌ی خاورمیانه، تجزیه‌ی مصر و تقسیم آن به سه دولت کوچک است. آن‌ها اکنون سوریه، لیبی و سودان را تخریب می‌کنند و سپس به اردن روی خواهند آورد تا... اردن را به وطن کامل برای فلسطینیان تبدیل کنند و فلسطین، وطن یک‌پارچه‌ی برای یهودیان باقی بماند.

از یاد نبریم که محمدرضا شاه هم در آستانه‌ی سقوط از «ایرانستان» سخن گفت؛ اما هرگز مانند حسنی مبارک لب به سخن نگشود و از آن‌چه که درباره‌ی طرح‌های تجزیه‌ی ایران از سوی آمریکا و غرب می‌دانست، کلمه‌ای بر زبان نیاورد و تنها به گفتن واژه‌ی «ایرانستان» بسنده کرد.

پیش از ورود به بحث باید بگویم با پژوهش‌های بسیاری که درباره‌ی تاریخ تجزیه‌ی ایران به عمل آورده‌ام، برای اولین‌بار است که در تاریخ ایران و حتا جهان با چنین پدیده‌ای روبه‌رو می‌گردم . کسانی که تنها و تنها در پناه انقلاب، از فرش (بخوان خاک) به عرش رسیده‌اند، دانسته یا نادانسته دست‌اندرکار تجزیه‌ی سرزمینی برآمده‌اند که بدون وجود آن، «خاک» هم نیستند. تنها در پناه این نظام است که آن‌ها ‌توانسته‌اند به مقام «فرماندهی»، «ریاست قوه»، و «شهرداری» یکی از کلان‌شهرهای جهان برسند. هرگاه اجازه داده شود که «محک تجربه» به میان آید، در آن صورت معلوم خواهد شد که «اشغال‌گران» این کرسی‌ها در کجا قرار توانند داشت!

به روند شکل‌گیری قرارداد ترکمنچای و آغاز تجزیه‌ی ایران که بنگریم می‌بینیم میر فتاح مجتهد به همراه پیروان خود، دروازه‌های شهر تبریز را به روی نیروهای اشغال‌گر روس می‌گشاید. وی چنان در منجلاب خیانت به میهن و حتا باورهای ظاهری دینی خود فرو می‌رود که در پاسخ محترمان شهر که از تجاوز سربازان اشغال‌گر به دوشیزگان، بانوان و جوانان تبریزی شکایت نزد وی برده بودند، می‌گوید:2

صالدات [سرباز روس] به جای فرزندان من‌اند، چگونه به اذیت و «عزوبت» ایشان راضی شوم.

با این خیانت همراه با جنایت:3

میر فتاح مجتهد در خیانت تا آن‌جا پیش‌رفت که در سرکوب شورش [مردم] تبریز، روسیان را راهبری کرد و فهرست نام قیام‌کنندگان را به پاسکوویچ [سردار روس] داد.

سپس:4

به تشویق میرفتاح مجتهد، حکم‌رانان مراغه، اهر و... کلید آن شهرها را برای فرمانده روس فرستادند.

البته در این میان حتا ولی‌عهد دولت ایران برای این‌که روسیان سلطنت را در خاندان وی به رسمیت بشناسد، کاری کرد که روسیان توانستند تبریز را نشانه بگیرید و در حالی که در آن زمستان سرد در اطراف تبریز اردو زده بود، اجازه داد تا تبریز سقوط کند و فتح‌علی‌شاه ناچار از پذیرش ننگ‌ نامه‌ی ترکمان‌چای گردد. در زمان سقوط خیانت‌آمیز تبریز در اثر توطئه‌ی نایب‌السلطنه ـ میرفتاح مجتهد:5

شهر تبریز در سنه‌ی هزار و دویست و چهل و سه (1206 خ/ 1827 م) مشحون بیست هزار خانوار رعیت بود و  هشت‌هزار لشکر نظام‌ و تفنگ‌چی در قلعه‌ی تبریز حاضر و مستعد بودند و قورخانه و آذوقه چون سی سال بود که نایب‌السلطنه... در آن شهر توقف داشتند... بیرون از اندازه جمع شده بود.

در اثر این خیانت نایب‌السلطنه ـ میرفتاح مجتهد، قرارداد ترکمان‌چای بر کشور تحمیل شد و به دنبال آن در مدتی کم‌تر از 60 سال، افغانستان، بخش بزرگ بلوچستان، همه‌ی سرزمین‌های خوارزم و فرارود (آسیای میانه) ، بخش‌هایی از کردستان و... از پیکر ایران تجزیه شد و سرانجام با خیانت محمدرضا شاه و هیات حاکمه‌ی فاسد و تجزیه‌ی بحرین، ایران به شکل امروزی درآمد. سرزمینی که روزگاری نه‌چندان دور از اقیانوس هند تا دریای سیاه دامن گسترده بود، در اثر خیانت‌های خودی و یورش بیگانگان، با تجزیه‌های پیاپی کوچک‌تر و کوچک‌تر شد و اکنون نیز بیم آن می‌رود در صورت اجرای طرح‌هایی که در بالا به آن اشاره شد باقی‌مانده‌ی آن نیز تکه‌تکه شود.

در فراگشت تجزیه‌ی افغانستان و قرارداد پاریس (1857 م 1136 خ) میرزاآقا‌خان نوری صدراعظم وقت به فرخ‌خان نماینده‌ی تام‌الاختیار دولت ایران برای گفت‌وگو و عقد قرارداد با انگلیسی‌ها نوشت:6

شما اختیار دارید در هر مساله‌ای که مورد تقاضای انگلیسی‌هاست موافقت کنید، مگر در دو مورد یکی سلطنت ناصرالدین‌شاه و دیگری صدارت من.

دست در‌کاران تهیه طرح‌های تجزیه‌ی‌نرم ایران بدانند ایرانیان میهن‌پرست و هوشمند هرگز اجازه نخواهند داد طرح آنان به بار نشیند و دلیل آن نیز این که هم‌اکنون بسیاری از ایرانیان به ماهیت شوم این‌گونه طرح‌ها پی برده‌اند و زبان به اعتراض گشوده‌اند‌. آنان باید این نکته را هم بدانند اگر بر فرض محال طرح‌هایشان به بار نشیند، در اثر تجزیه‌ی نرم که زیر «زرورق»های رسیدن به مراحل توسعه‌ی آرمانی، حکومت‌های محلی کامل‌عیار (با قوه مقننه و مجریه) حکم‌رانی محلی زیرساخت برپایی جامعه‌ی آرمانی (بخوان تجزیه‌گری)، دیگر نه از «تاک نشان خواهند ماند و نه از تاک نشان». طراحان برنامه‌ی تجزیه‌ی نرم که امروز مانند دیروزِ میرفتاح مجتهد بر کرسی‌های قدرت (همراه با زر و زور) نشسته‌اند در صورت به بار نشستن طرح‌هایشان حداکثر سرنوشتی مانند میرفتاح مجتهد خواهند داشت. به دنبال بیرون رفتن نیروهای روس از آذربایجان، میرفتاح نیز همراه آنان رفت. روسیان در برابر این خیانتی که به میهن و حتا دین خود کرده بود، باغی در سرزمین مسیحی‌نشین تفلیس همراه با مقرری «بخور نمیری» در اختیارش قرار دادند!

همان‌گونه که در آغاز نوشتار آمد، از آن‌جا که تجزیه‌ی سخت پاسخ نداد، دشمنان این ملت رو به تجزیه‌ی نرم آوردند. اما در این میان شاه‌بیت سخنان حسنی مبارک را پس از سقوط و در پشت میله‌های زندان ابد نباید فراموش کرد که گفت «آمریکا به خاطر اسرائیل در حال تغییر نقشه‌ی خاورمیانه است».

باید نظراتی از قبیل طرح «فدرالیسم [بخوان تجزیه] اقتصادی» تا نظام فدرالی [بخوان تجزیه] برای عبور از موانع توسعه تا آخرین آن‌ها یعنی «حکم‌رانی محلی [بخوان تجزیه]، زیرساخت برپایی جامعه‌ی آرمانی» را در راستای سخنان حسنی مبارک مورد بررسی و ارزیابی قرار داد.

حسنی مبارک به دلیل زمام‌داری درازمدت بر مصر همراه با همگامی کامل با آمریکا و اسرائیل، دارای آگاهی‌های بسیار است که شاید پیش از آن‌که به «تیر‌غیب» دچار شود، بخش‌های مهم دیگری از این دانسته‌های خود را افشا کند؛ کاری که محمدرضا شاه نکرد و همه‌ی اسرار را با خود به گور برد. از همین گفت‌وگوی کوتاه حسنی مبارک و پیش‌کشیدن مساله «ایرانستان» از سوی محمدرضا شاه پهلوی بدون هرگونه روشنگری بیش‌‌تر می‌توان به ژرفای مساله پی‌برد. از یاد نبریم که محمدرضا شاه از کودتای 28 امردادماه تا پایان دوران حکومت خود، هم‌گامی کامل با سیاست‌های آمریکا و در نتیجه اسرائیل داشت و از مسایل پشت پرده بسیاری آگاه بود که فاش کردن آن‌ها می‌توانست ملت و مردم ایران را در راه شناسایی طرح‌های توطئه‌ برای تجزیه‌ی ایران بیش‌تر آگاه کند. البته نباید از نظر دور داشت که محمدرضا شاه افزون بر پذیرش تجزیه‌ی قریه‌ی فیروزه و گله جزیره (مجمع‌الجزایر) بحرین از ایران و نیز امضای بدون دلیل قرارداد الجزایر و در نتیجه قربانی کردن نهضت شکوهمند هم‌میهنان کرد آن سوی مرز، گام‌های لازم را در راستای «طرح تغییر نقشه‌ی خاورمیانه به خاطر اسرائیل»، برداشته بود.


«تجزیه‌ی نرم» جای‌گزین «تجزیه‌ی سخت»

در گام نخست، طرح اولیه‌ی فدرالیسم [بخوان تجزیه] اقتصادی از سوی یکی از پایوران حاکم بر سرزمین اعلام شد. در درازای 4 سال بر روی این طرح کار شد و کوشش‌ به عمل آمد که بر این طرح تجزیه‌ی نرم، لباس به اصطلاح «علمی» بپوشانند و با یاری گرفتن از «ندانسته‌‌های اقتصادی» آن را طرحی علمی جلوه‌گر سازند. پوشاندن لباس به اصطلاح «علمی» به طرح‌های تجزیه‌ی نرم، از سوی دیگر طراحان نیز دنبال شد.

به دنبال عدم تغییر در مدیریت مجلس شورای اسلامی و برکناری رییس مرکز پژوهش‌های این نهاد، به بهانه‌ی «عبور از موانع توسعه»، طرح کامل تجزیه‌ی ایران را به دست خودمان (بخوانید خودشان) ارائه کردند که در آن از برپایی دولت‌های تمام‌عیار منطقه‌ای (شامل مجریه و مقننه) سخن به میان آمده است. البته هر کدام از دولت‌های تمام‌عیار منــطقه‌ای‌ (شــامل مجریه و مقننه)‌دارای مــلت‌هایی هم‌ خــواهند بود و هرگاه در این فراگشت حتا به گفته‌های محمدرضا‌شاه «ایران به ایرانستان» بدل شود باید نماز شکر به جای آورد که بالاخره نام ایران اگرچه در قالب «ایرانستان» به جای خواهد ‌ماند. با این «نماز» به کمابیش 13 هزار سال تاریخ، تمدن و فرهنگ ایران زمین به همت به اصطلاح «خانه‌ ملت ایران»، پایان داده خواهد شد.

پرده‌ی سوم از سوی «شهردار» به نمایش درآمد. گرچه او نیز از چهار سال پیش گه‌گاه «قرم قرم» می‌کرد و دستور نوشتن و چاپ کتاب‌هایی در زمینه‌ی تجزیه‌‌ی ایران به هزینه‌ی شهرداری (بخوان خزانه‌ی مردم یا به اصطلاح ایشان بیت‌المال) را صادر کرده بود.

شهردار تهران در سومین اجلاس مجمع شهرداران آسیایی در پایتخت کشور تایلند که گفته‌ می‌شود با پول شهرداری تهران برپا شده است، اندیشه‌ها و برنامه‌های خود را آشکارتر کرد. البته چنان که اشاره شد ایشان با هزینه‌ی «بی‌حساب و کتاب» شهرداری دستور نوشتن و چاپ و انتشار چندین کتاب در همین راستا را تاکنون داده است؛ اما  این بار ایشان نیز کوشیدند تا با بهره‌گیری از شگرد «سردار» که تجزیه‌ی نرم را در قالب به اصطلاح «علم» بیان کرده است، مساله‌ی تجزیه‌ی نرم را با جامعه‌ی آرمانی  پیوند دهند.

ایشان برای قوت دادن به نظرات خود با وجودی که مساله مربوط به آسیاست و حکومت ترکیه خود را یک کشور اروپایی می‌داند، شهردار شهر اسلامبول را به یاری گرفته‌اند. حکومت ترکیه از آن‌جا که خود را اروپایی می‌داند در بازی‌های آسیایی شرکت نمی‌کند و در عوض در همه‌ی میدان‌های ورزشی اروپا حضور دارد و تاکنون هرگز حاضر نشده است با وجودی که 99/99 درصد خاک آن کشور در قاره‌ی آسیا قرار دارد، خود را یک کشور آسیایی بشناسد.

از یــاد نبریم که حــکومــت‌گران در ترکیه (لائیک، اسلام‌گرا، جمهوری‌خواه، آزادی و عدالت‌طلب و‌...) همه و همه‌ به «ترک‌گرایی»، «عثمانی‌گری» و کوتاه سخن به «پان ترکیسم» معتقدند و باورمند؛ اگرچه در مواردی «تقیه» می‌کنند و آن را آشکارا به زبان نمی‌آورند. شهردار مهم‌ترین شهر ترکیه یعنی اسلامبول نیز از این قاعده مستثنی نیست. از این‌رو هم‌پیمان شدن «شهردار» با کسی که نظرات تجاوزطلبانه و تجزیه‌طلبانه علیه ایران دارد، بسیار تامل برانگیز است.

شهردار تهران در این اجلاس با بیان این‌که «روندهای جدید در قرن بیست‌و‌یکم سبب شکل‌گیری مشارکت مکان‌های محلی در شبکه‌ی جهانی شده است» گفت:6

با تکیه بر روی‌کرد مشارکت فراگیر، حکم‌رانی محلی می‌تواند یکی از زیرساخت‌های مهم جامعه‌ی آرمانی مبتنی بر تفکر پیش‌رفت و عدالت باشد.

به نوشته‌ی روزنامه‌ی همشهری که با  پول مردم از سوی «شهرداری» برای تبلیغ درباره‌ی «شهردار» منتشر می‌گردد، بنیان‌گذار مجمع شهرداران آسیایی (البته با پول مردم تهران و از خزانه‌ی ملت ایران) گفت :7

در سال 2008 برای نخستین بار حین تالیف کتاب ایران و دولت توسعه‌گرا، ایده‌‌های اولیه‌ی چنین نهادی در ذهنم شکل گرفت... در این راه تمام شهرداران کلان‌شهرهای آسیایی را در ایجاد این نهاد یاری کردند و شهردارانی هم‌چون دوست صمیمی‌ام جناب آقای قدیر توبپاش شهردار [پان ترکیست] اسلامبول و فرمان‌دار بانکوک [کشور تایلند]... بر تقویت این نهاد نوپا همت گماردند.

شهردار تهران در دنباله‌ی این پیش‌درآمد، پرده از روی افکار خود برمی‌دارد و نشان می‌دهد که در این راه (با توجه به گفته‌های حسنی مبارک) دیگر کشورهای آسیایی را نیز آماج اندیشه‌های خود دارد. او می‌گوید: 8

در چنین وضعیتی است که مکان‌های شهری به عنوان بازیگران محلی در سیاست‌های ملی، منطقه‌ای و جهانی نقش‌آفرینی خواهند کرد. این فرآیند نوین را می‌توان آغاز قدرت انحصاری که مدت‌ها در اختیار دولت ملی در میان واحدهای محلی و مردم مشاهده کرد[؟!]

راستی را با محو استقلال ایران و تجزیه‌ی ایران به چندین و چند واحد، چگونه این مکان‌های شهری (مانند تهران، قرچک، ورامین و...) یا در حقیقت واحد‌های ذره‌بینی به عنوان بازیگران محلی در سیاست‌های منطقه‌ای و جهانی نقش ایفا خواهند کرد؟ این گفته‌های ظاهرفریب که حتا شهردار هر شهر کوچکی را می‌تواند بفریبد و آن‌ها را در راستای تجزیه تبدیل به «پیاده‌نظام» این فراگشت نماید، جز در پناه تجزیه‌ی کامل کشور، محو دولت مرکزی و ایجاد «ایرانستان» با چندین و چند واحد کوچک (برپایه‌ی طرح سردار) و یا به هزارها (برپایه‌ی طرح شهردار) و صدها دولت‌های تمام‌عیار محلی (با قوه مقننه و مجریه)، به جای ایران خلق خواهد شد؟ اندکی به گفته‌های حسنی مبارک از پشت میله‌های زندان و گفته‌های محمدرضا شاه پهلوی که سال‌هاست که به گفته‌ی معروف «هفت کفن» پوسانده فکر کنیم.

اما هم طراحان طرح‌های تجزیه‌ی سخت و هم طراحان طرح‌‌های تجزیه‌ی نرم بدانند که ملت ایران با همه‌ی وجود تا آخرین نفر و تا آخرین نفس از یگانگی سرزمینی و استقلال خود دفاع خواهد کرد. چنان‌که هنوز خون شهیدان دفاع مقدس می‌جوشد و هزاران تن که بخشی از اندام‌های خود را در راه این سرزمین داده‌اند هنوز آماده‌ی جانفشانی‌اند.

یادآوری یک: شهردار «دوزیست» اسلامبول، پارسال در همایش شهرداران اروپا شرکت کرده بودند؛ اما در برابر پول بادآورده‌ی شهردای تهران یک‌باره آسیایی شد.

 یادآوری دو: برپایه‌ی آمارهای جهانی، کمابیش 14 درصد از در‌آمد ویژه‌ی داخل کشور تایلند از راه «فحشا» (تن‌فروشی) می‌باشد. این رقم در شهر بانکوک برپایه‌ی برآورد کارشناسان به کمابیش 35 درصد نیز می‌رسد.

پی‌نوشت‌‌ها:
1- ایران (روزنامه) ـ 22/8/91 ـ ر 27
3،2 و 4- همان ـ ر 266
5- همان ـ ر 262
7،6 و 8- همشهری (روزنامه) ـ 11 آذر 1391 ـ رر 1و3

+ منافعِ ملی ; ٢:۱٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۱۱/٦
comment دیدگاه‌ها ()