منافعِ ملی

نشست 21 و 22 گفتگو روی میز خاورمیانه

به نام خداوند جان و خرد

در تاریخ 26/11/1391 نشست بیست و یکم «گفتگوی روی میز خاورمیانه » برگزار شد. این جلسه ، آقای محمد حیدری با توجه به اطلاع مؤسسه ایراس و اجلاسی که در تهران برگزار خواهد شد بیان داشته‌اند که به نحوی که در طرح هلال خضیب غرب برای جلوگیری از نفوذ شوروی و کمونیستها ایران را مرکز قرار داده بود، اینک بر عکس ایران را سدی که مانع نفوذ غرب در کشورهای عضو سابق شوروی است تلقی می‌کنند.

آقای دکتر طالع اظهار داشتند که هشدار به دیپلماسی ایران را باید تکرار کنیم که شش اوباما و دیگر مقامات آمریکایی نیز برای جلوگیری از عضویت ایران در پیمان‌هایی نظیر شانگهای است زیرا که ارزش استراتژیک موقعیت ایران بسیار تعیین کننده است نه آنکه من چون ناسیونالیست هستم بلکه در شرایط امروز موقعیت ایران چنین است، امضاء پروتکل درست اما باید از سرنوشت کره شمالی و عدم حمایت چین و روسیه و یا تنها ماندن متحدین آمریکا پند بگیریم. همچنین عثمانی گرایی ترکیه را همیشه درک کنیم.

مسعود صفاریان نیز در ضرورت اطلاع رسانی شبکه‌های خبری ایران به مردم در تمام موارد برای ازدیاد بصیرت و دانائی عمومی در دفاع از تمامیت ارضی و استقلال و به ویژه در شرایط تحریم‌های قدرت‌های بین‌المللی هشدار داد.

آقای عقاب علی احمدی به روشنفکران یادآوری کرد که منافع ملی در هر شرایطی بر منافع حزبی و گروهی رجحان دارد.

در همین تاریخ بعد از ظهر 26/11/1391 نشست بیست و دوم «گفتگوی روی میز خاورمیانه» نیز برگزار شد. در این جلسه مسائل داخلی ایران به ویژه توجه به کارشناسی در برنامه‌ها و صدور سیاستهای کلی نظام توسط رهبری و بستر سازی برای آنها مورد توجه قرار گرفت.

مسعود صفاریان به اظهارات رهبر ضد جنگ Anti war جنگ طلبانه اساسنامه موجودیت آن اسلحه شناسی و فعالیتهای را در دستور شناسایی دارد در انگلستان استناد کرد که تمامی اظهار نگرانی (غرب) اروپایی و آمریکایی و یا سازمانهای بین المللی هیچ گونه وجاهت واقع گرایانه و علمی و قانونی ندارد.

در تاریخ 12/11/91 نشست نوزدهم «گفتگوی روی میز خاورمیانه » برگزار شد .در این نشست آقای محمد حیدری از توجه به قرار داد امنیتی که به تازگی ایران و فدراسیون روسیه امضاء کردند سخن خود را آغاز کرد .امپریالیسم غرب یا تمدن کاتولیکی برای غارت و سلطه به سیم آخر زده و بعد از عراق ، افغانستان ، لیبی و سوریه ، آخرین حمله به مالی صورت گرفته است و کشورهای دیگری در آفریقا مورد تهدید هستند. در مقابل روسیه به بازسازی خود بازگشته ، سازمان بین دولتی شانگهای که در منابع خودشان ساختار منطقه ای ضد تروریسم ، خوانده شده تاسیس شده است . سازمان منطقه ای مقابله با قاچاق و مواد مخدر که ظاهراً قصد نظامی گری ندارد و در پیمان دیگری «اوراسیا » به نظامی گری توجه شده است . از چین تا اروپا در مقابل ناتوی ایران نیز به زودی عضو آن خواهد شد . در آرشیو صدای روسیه : ایران را بررسی کرده که دیدگاههایی نزدیک به روسیه دارد و ایزو سیتا مدعی است که ایران از بهترین همکاران در چارچوب اوراسیا خواهد بود و پوتین به ایجاد نظام یک پارچه برای حوزه های اجتماعی اقتصادی در بلند مدت توجه نشان داده است .
دکتر هوشنگ طالع در این بحث می گوید اعضای ناتو همشکلی به نام دموکراسی دارند که شرح آنها در یکی از شماره های ماهنامه خواندنی آمده است . اما کشورهای پیمان شانگهای مشکلی ندارند و با نظامهای فردی مدیریت می شوند و در نقشه آنها می بینیم که ایران اتحادیه آنها را به دریای آزاد مربوط می کند . ایران می تواند به این کشورها ژرفای استراتژیک ببخشد ولی با احتیاط و باید مراقب بود که در این اتحادیه تصمیمات نباید بر خلاف منافع ملی ما باشد . ببینیم که چین و روسیه در برابر کره شمالی که سیاست مستقلملی دارد با غرب همرایی دارند.

پرونده شنیداری (فایل صوتی) بیست و یکمین نشست گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.

پرونده شنیداری (فایل صوتی) بیست و دومین نشست گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.

+ منافعِ ملی ; ٦:٢٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۱٢/٢
comment دیدگاه‌ها ()