پرونده شنیداری نشست 48 و 49 گفتگو روی میز خاورمیانه

به نام خداوند جان و خرد

پرونده شنیداری (فایل صوتی) چهل و هشتم (48) نشست گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.

پرونده شنیداری (فایل صوتی) چهل و نهم (49) نشست گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.

 

چهل و هشتمین نشست « گفتگو روی میز خاورمیانه » در روز 4 /7  / 1392 برگزار شد و سرفصل های مطالب عنوان شده به قرار زیر بود :

دکتر هوشنگ طالع :
از آغاز انقلاب تاکنون دولت های گوناگون با گران کردن نرخ ارز یا درازکردن دست به جیب مردم ، خواستند کشور را اداره کنند . با گفته شدن این جمله از سوی رئیس بانک مرکزی ایران که « بهای ارز به کف رسیده است » ، معلوم شد که افزایش بهای ارز توطئه ای بود که از پیش طراحی شده بود و کسانی مانند « جمشید  بسم الله » و احمدی نژاد و بهمنی می بایست تقصیر را به عهده می گرفتند .
با توجه به اسناد تازه منشرشده  از سوی آمریکا در باره ی آگاهی این کشور از کاربرد جنگ افزار شیمیایی علیه ایران ، آقای روحانی می بایست  در این باره انگشت اتهام به سوی آمریکا دراز می کرد . البته اوباما هم به قربانی بودن ایران در زمینه ی مورد تهاجم گرفتن با سلاح شیمیایی معترف بود ؛ اما آقای روحانی در این زمینه سکوت توطئه آمیزی داشت .

مسعود صفاریان :
آنچه به کاهش  بهای ارز منجر شد : تصمیمات مربوط به گمرک ، قائل شدن شرایط آسان برای بدهکاران ، تسهیلات جدید اسنادی گشایش حساب دلاری برای دارندگان دلار ، عرضه ی سکه ی طلا به بازار ، ارائه ی  اطلاعات تازه در باره ی صادرات و فروش نفت و بیان اخبار خوش بینانه از اوضاع اقتصادی  سیاسی داخلی و منطقه توسط خود مسئولان بوده است . برخلاف گفته ی رئیس بانک مرکزی صرف خوش بینی عمومی منجر به کاهش بهای ارز نشده است .
همانطور که حمایت از عراق در جنگ با ایران غیرقانونی بود ، تحریم هایی هم که سالهاست متوجه روابط اقتصادی ما ، فروش نفت و داد و ستدهای بانک مرکزی ایران است ، غیرقانونی است . این تحریم ها علیه ایران  تنها با درخواست ما  ایرانیان پایان نمی گیرد و برای این کار باید نقش محافظه کارانه ی چین و روسیه و دیگر کشورها هم افشا بشود . برای مبارزه با تحریم و بی اثرکردن آن ، باید «برنامه ی دقیق اقتصادی ضدتحریم » ارائه کرد و به اشتغال مولد و گسترش صنایع تبدیلی و مصرف عمومی توجه همه جانبه داشت .

چهل و نهمین نشست « گفتگو روی میز خاورمیانه » در روز 4 /7  / 1392 با ارائه ی پرسش ها و مطالب باشندگان برگزار شد :
عقاب علی احمدی :
آیا راهبردهای یک نظام سیاسی و رفتار مدیران و کارگزاران آن در یک زمینه ، نباید با یکدیگر سازگار و همراستا باشد ؟ در سه دهه ی گذشته ، بارها  از سوی زمامداران و کارشناسان فرهنگی کشور بر نقش اساسی زبان فارسی به عنوان یک ستون هویت ایرانی و ابزاری مهم در ساختن تمدن ایرانی تاکید شده است ، اما در عمل « زنگ انشا » از برنامه ی درسی دبیرستان ها برداشته شده است . این در شرایطی است که برنامه آموزش زبان انگلیسی در آموزشگاه های خصوصی با جدیت انجام می شود و پدر و مادرها با گشاده دستی ، هزینه های آن را می پردازند و دستگاه آموزش و پرورش کشور با جدیت  تمام ، کار آموزش زبان عربی را پیش می برد ؛ اما کسی به اهمیت « فارسی دانی » و « فارسی نویسی » توجه نمی کند . در این میان تجزیه طلبان به هنگام حضور حسن روحانی در سازمان ملل متحد در برابر در این سازمان با پلاکاردی که بر روی آن نوشته شده است : « آموزش به زبان مادری » تظاهرات می کنند تا این چنین جلوه بدهند که ایران کشوری « چندزبانی » است . آیا تجزیه طلبان تفاوت « گویش محلی » و « زبان مادری » را نمی دانند ؟ برای آگاهی آنان باید گفت : « زبان مادری ایرانیان زبان فارسی  است ؛ یعنی آن  زبانی که با آن تمدن ایرانی بنا شده است . آیا کسی می تواند یک  کتاب علمی در زمینه های علوم انسانی و علوم تجربی به گویش های ایرانی ، مانند کردی ، گیلکی ، لری ، سیستانی ، بلوچی یا آذری به دیگران معرفی کند که در ایران نوشته شده باشد ؟

/ 0 نظر / 35 بازدید