پرونده شنیداری نشست 40 گفتگو روی میز خاورمیانه

به نام خداوند جان وخرد

پرونده شنیداری (فایل صوتی) چهلمین نشست گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.


چهلمین نشست «گفتگو روی میز خاورمیانه»، در تاریخ 27/4/1392 برگزار شد.

چکیده‌ای از مطالب طرح شده در این نشست در پی می‌آید:

محمد حیدری:
رویدادهای جدید منطقه ( به ویژه در سوریه و مصر ) هرگونه تردید را در این زمینه  که گردانندگان این جریان‌های خونبار و ویرانگر، کسانی به جز ابرقدرت‌ها و دولت‌های استعمارگر باشند، از میان می‌برد. به موجب خبری که اکنون در دست من است، در این روزها ده‌ها گروه تروریست در سوریه مستقر هستند. این گروه‌ها که کاملا روشن شده است پول و اسلحه را از کشورهایی مانند آمریکا، عربستان، قطر و امارت های متحد عربی دریافت می‌کردند، به جان هم افتاده‌اند. برای نمونه، القاعده می‌خواهد در شمال سوریه یک کشور مستقل اسلامی تشکیل دهد.
در مصر می‌بینیم که پس از برکناری مرسی به وسیلهٔ ارتش، بی درنگ از سوی سه کشور دست نشاندهٔ آمریکا (عربستان، قطر و امارت های متحد عربی ) هفت میلیارد دلار کمک مالی در اختیار حکومت نظامی قرار می گیرد و یک مقام بلندپایهٔ آمریکا هم به دیدار فرماندهٔ ارتش مصر می‌رود که از نتیجهٔ مذاکرات آنها خبری منتشر نشده است.
در عراق و افغانستان و پاکستان کشتار و ترور همچنان  ادامه دارد.
این واقعیت‌ها نشان دهندهٔ این است که از آغاز، هدف و برنامهٔ ابرقدرت‌ها این بوده است که در منطقه ی گسترده ای، از شمال آفریقا تا شبه قاره ی هندوستان، جنگ و ناامنی و ترور به صورت پدیده‌هایی آشنا و عادی دربیایند تا ابرقدرت‌ها، بی‌هرگونه دغدغه، ثروت‌های آن منطقه را چپاول کنند. من تازه معنای این گفتهٔ نوام چامسکی را می‌فهمم که گفت: «هزینهٔ ارتش آمریکا از جیب مردم کشورهای درگیر در مسائل داخلی یا جنگ‌های منطقه‌ای تامین می‌شود».
در بارهٔ مسائل داخلی نیز تنها می‌توانم بگویم که فضا مه آلود و مبهم است و نمی‌توان رویدادهای آینده را پیش‌بینی کرد یا با قاطعیت دربارهٔ آنها سخن گفت؛ اما به عنوان یک نظر شخصی می گویم که نگران این هستم که در آینده شاهد توافق هایی مغایر با حاکمیت و منافع ملی ایران در زمینهٔ پروندهٔ هسته‌ای و دیگر مسائل باشیم. از این رو به دوستان جوان پیشنهاد می‌کنم فریب رویدادهای جنجالی را نخورند و اخبار را همه جانبه و فراگیر، دنبال و پیگیری کنند.
هوشنگ طالع:
دولت آینده برنامه ندارد. فرد انتخاب شده، با همهٔ قول هایی  که داده است، تازه می گوید سه ماه وقت می خواهد تا نظرات یا برنامه های خود را اعلام کند. از این رو کسانی که رای داده اند، تا دیر نشده است، خواهان انتشار برنامه ی دولت آقای روحانی بشوند تا یک سال زمان نگذرد و کار به میدان تحریر بکشد.
بر پایهٔ نظرخواهی‌ای که انجام داده‌ام، دریافتم انگیزه ی کسانی که به آقای روحانی رای داده اند، این بوده است که آقای سعید جلیلی به مقام ریاست جمهوری نرسد!!؟  می دانیم که اینگونه شرکت در انتخابات از شرکت نکردن در انتخابات بدتر است.
جمع شدن همه ی اعضای سازمان اخوان المسلمین از کشورها ی گوناگون در ترکیه و پشتیبانی اردوغان از محمد مرسی، در راستای اعلام  تجدیدحیات امپراتوری عثمانی از سوی سردمداران ترکیه بود. غرب ( امپریالیسم آمریکا، استعمار انگلستان و کشورهای پیمان ناتو ) در پی آن بودند تا منطقهٔ خاورمیانه را که مسلمان نشین است، به این امپراتوری  ساختگی و خیالی  ملحق کند تا به جای روبه رو بودن با چندین و چند  کشور، تنها با یک قدرت طرف باشند و البته از این به اصطلاح «امپراتوری»، چک سفیدامضایی هم بگیرند که ضمانت آن باشد که منطقه را به سود غرب اداره کنند و جریان انتقال و صدور نفت و دیگر کانی ها را به سود غرب تضمین کنند.
در  این میان حالت انفعالی وزارت امور خارجه ی ایران و ندیدن واقعیت ها و نشان ندادن واکنش درست و بهنگام از سوی دستگاه دیپلماسی ما، این دستگاه را به یک موجود عقب مانده ی ذهنی ماننده کرده است.

/ 0 نظر / 35 بازدید