پرونده شنیداری نشست 79 گفتگو روی میز خاورمیانه

به‌نام خداوند جان و خرد

پرونده شنیداری (فایل صوتی) هفتاد ونهم (79) نشست گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.


به نام خداوند جان و خرد
« گفت‌وگو روی میز خاورمیانه » نشست هفتادو نهم ( 79  ) پنج‌شنبه بیست و نهم خردادماه 1393
مسعود صفاریان : در فرآیند داعشی شدن عراق ، شعار ائتلاف قانون در حد شعار باقی ماند ـ مناظره و شورای رهبران سیاسی فرق اعتقادی برای وحدت ملی و فتوای مرجعیت برای هم‌کاری همگانی با دولت ،‌ درست بود ؛ ‌اما دیر مطرح شده است . هنوز هم درست است ؛‌ اما اجرای آن ، به « دقت » ‌و « ‌وسعت نظر »‌ احتیاج دارد . از آن گذشته ، ‌قانون نمی‌تواند همان چیزی باشد که فرقه ما می‌گوید ؛ بلکه باید با نظر به تقریب فرق و به گونه دقیق برای دفاع از منافع ملی و تحقق اهداف وحدت ملی در تامین عدالت و مناسبات روان و پویای گروه‌ها و افراد جامعه باشد . به عبارت دیگر  قانون روش تحقق حق است .
از انقلاب مشروطه ایران ، قانون هدف اصلی و خواسته اصلی خاورمیانه ،‌ تمامی آسیا و افریقا و همه‌‌ی کشورهای نیازمند به پیشرفت و در واقع ،‌ بهترین روش مبارزه با امپریالیسم و تکنومیلیتاریسم است .

محمد حیدری :
رویدادهای هفته اخیر در عراق ، ‌هیچ تردیدی نمی‌گذارد که ناتو ( ‌به ویژه آمریکا ) ‌هم‌چنان به اجرای طرح خاورمیانه بزرگ ادامه می‌دهد .
شواهد بسیار روشنی وجود دارد که طرح تشکیل کردستان بزرگ کلید خورده است که این امر ، ایران را هم در هدف قرار داده است . از این رو ،‌ مهم‌ترین مساله ملی این است با تجربه‌ی به دست آمده از پیشروی داعش به دلیل خیانت بخشی از ارتش عراق و سازمان‌های امنیتی آن ، توان‌مندی های ایران در این موارد مورد ارزیابی و بازبینی قرارگیرد .

حمیده رضایی
در تحلیل علت به وجود آمدن داعش می‌توان به بحث اقتصادی هم اشاره کرد . در شرایطی که بازار جهانی نفت تحت تاثیر توقف تولید نفت در لیبی ، به دلیل بالا گرفتن اختلافات از یک‌سو و بحران اوکراین و روسیه از سوی دیگر می‌باشد ، بحران داعش هم ، بازار را به شدت تحت تاثیر قرار داده است .
 با این همه ، شیوه انعکاس و تحلیل خبرگزاری‌ها و بر جسته نمودن سهم خواهی 25 درصدی از نفت عراق توسط اقلیم کردستان و حمایت ترکیه در فروش نفت ، جای تامل دارد . به نظر می‌رسد راهبرد شرکت‌های نفتی در این راستا می‌باشد .
نکته دوم : شیوه سوگیری ریاست جمهوری در خصوص لزوم دفاع و آمادگی در برخورد با موضوع عراق است .
گرچه دفاع از ارزش‌های شیعی ، بخشی از منافع ملی است ؛ اما عوامل مهم‌تر و تاثیر گذارتر دیگر هم هست که در آن قالب وحدت ملی ایجاد شود .

یادآوری :‌ متاسفانه به علت نقص فنی ،‌بخش فرجامین سخنان بانو حمیده رضایی و سخنان هوشنگ طالع ، ضبط نشدند .

/ 0 نظر / 33 بازدید