پرونده شنیداری نشست 123 و 124 گفتگو روی میز خاورمیانه

به‌نام خداوند جان و خرد

پرونده شنیداری (فایل صوتی) صد و بیست و سوم (123) نشست گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.

پرونده شنیداری (فایل صوتی) صد و بیست و چهارم (124) نشست گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.

 

گفتگو روی میز خاورمیانه برنامه یکصد و بیست و سوم در تاریخ پنجشنبه  3 اردیبهشت‌ماه 1394 به شرح زیر برگزار شد:


مسعود صفاریان:
چین به غیر متعهدها می گیود به دنبال مدیریت بین المللی جدیدی باید باشند، اما تاکنون خود حمایت و اقدام عملی در این زمینه انجام نداده است.
برنامه هسته ای ایران صلح آمیز بود و همانطور که اعلام کرده بودیم تحریم ها هم ظالمانه و غیر قانونی بود، نه تنها این تحریم ها باید لغو شود بلکه به خاطر آنها باید غرامت هم به ما بپردازند و این کاملا بی وجه و غیر قانونی است که به بهانه‌ی صلح آمیز ماندن آن بخواهند سالها ما را در کنترل خود بگیرند.
بدون زندگی و رواج قانون در تمام امور ایران انتخابات چه استانی و چه غیر استانی نتایج درستی نخواهد داشت.محمد حیدری:

واگذار کردن سامانه s300 به ایران که به معنای زیر پا گذاشتن فصلنامه شورای امنیت سازمان ملل از سوی سوریه است؛ پذیرش و تن در دادن به آتش بس از سوی عربستان در جنگ یمن، تشکیل بانک زیرساخت آسیایی با هدف پایان دادن به سلطه بانک جهانی؛ و چند رویداد مهم دیگر نشان می‌دهد نظم غالب جهانی در حال دگرگون شدن است. این دگرگونی ها می‌تواند فرصت های کم نظیری را برای برون رفت ایران از مشکلات کنونی (بویژه در زمینه پروژه هسته ای) ایجاد کند. اما شوربختانه، به دلیل ترکیب دیپلماسی ایران و برخی از دارندگان قدرت ویژه و حاشیه امن امید نمی رود از این فرصت شود.
این مطلب تحلیلی را روز اول اردی بهشت 81 روی مجله اینترنتی پارس پژواک ( اولین مجله اینترنتی ایران که خودم راه اندازی کرده بودم )، گذاشتم . دقت در اسامی آمده در این تحلیل و مسئولیت های کنونی آن ها ، خیلی نکته ها را در زمینه پرونده هسته ای ایران روشن می کند :

مدت‌ها پس از آن که اخباری افواهی در مورد آغاز «نوعی مذاکره با آمریکا» در محافل سیاسی ایران مطرح بود, سرانجام روزنامه بنیان روز یکشنبه 25 فروردین از قول یک نماینده مجلس شورای اسلامی, که خواسته نامش فاش نشود, نوشت: وی ضمن تایید خبر تشکیل گروه بررسی روش‌های سیاست خارجی گفت: طبق مصوبه شورای عالی امنیت ملی, گروهی به منظور «لابی‌ کردن» با آمریکا انتخاب شده‌اند...
فردای آن روز به این خبر سه واکنش معنادار نشان داده شده؛ به این شرح:
1- روابط عمومی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی با انتشار اطلاعیه‌ای, شایعه تعیین کمیته مذاکره با آمریکا را تکذیب کرد. (مفهوم: شورای عالی امنیت ملی کمیته‌ای تشکیل نداده و با مذاکره هم مخالف است. مفهوم مخالف: اما امکان آن که «لابی»های دیگر مشغول انجام کارهایی باشند, منتفی نیست)
2- حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی در دیدار با گروهی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی : «... در هیچ دوره‌ای روابط افراد غیر دولتی و مبادلات اقتصادی, فنی و علمی میان ایران و آمریکا از جانب دولت ایران ممنوع نشده است, ولی اگر جناح‌های سیاسی بخواهند از این موضوع به عنوان حربه‌ای جناحی استفاده کنند, دشمن سوء ا ستفاده می‌کند. (مفهوم: بعد از ماجرای مک فارلین و ایران کنترا, این تجربه حاصل شد که مقامات دولتی نباید مستقیما با آمریکائی‌ها تماس بگیرند و مذاکره کنند, اما نمایندگان مجلس (که جزء دولت محسوب نمی‌شوند) و سایر افراد از این قاعده مستثنی هستند, ولی باید مواظب باشند از این قضیه حساس در منازعات جناحی استفاده نشود.
تیتر روز بعد روزنامه همبستگی هم که «هاشمی رفسنجانی مذاکره نمایندگان ایران و آمریکا را تایید کرد» بود و بیشتر جنبه جلب مشتری داشت, موید این واقعیت است. مفهوم مخالف: اگر سخن نماینده مجلسی که با روزنامه بنیان مصاحبه کرده است, از بیخ و بن نادرست بود, آقای هاشمی رفسنجانی هم باید همان موضع شورای عالی امنیت ملی را می‌گرفت، نه این که فقط به نمایندگان زینهار دهد ( مواظب باشند این قضیه به عنوان حربه‌ای جناحی مورد سوءاستفاده قرار نگیرد)
3- همان روز, (26 فروردین) روزنامه انتخاب نوشت: «شماری از نمایندگان مجلس به دنبال روشن شدن ابعاد ماجرا, در زمینه سیاست خارجی کشور هستند که خود نام آن را «قبرس گیت» نهاده‌اند. یک نماینده دیروز با اعلام این مطلب به خبرنگاران گفت: برخی مطبوعات داخلی و خارجی در روزهای گذشته مدعی شده‌اند دو نفر دیپلمات, ظاهرا به نمایندگی از سوی مجمع تشخیص مصلحت( که ریاست آن بر عهده آقای هاشمی رفسنجانی است) به نیکوزیا پایتخت قبرس رفته و در آنجا با دو دیپلمات آمریکایی مذاکراتی به عمل آورده اند.... در پیگیری‌های نمایندگان مشخص شده است شورای عالی امنیت ملی, به تازگی مصوبه‌ای درباره ضرورت گفت و گو با آمریکا داشته است و افرادی نیز در این زمینه انتخاب شده‌اند.... اعضای هیات مذکور را ظاهرا علی لاریجانی رئیس سازمان صدا و سیما, احمد مسجد جامعی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حسن روحانی دبیر شورای عالی امنیت ملی تشکیل می‌دهند.» (مفهوم : با توجه به آن که صاحب امتیاز روزنامه انتخاب سازمان تبلیغات اسلامی است ـ گرچه این موضوع در شناسنامه آن ذکر نمی‌شود ـ و سردبیری آن را نیز حجت الاسلام دکتر سید محمد طه هاشمی برعهده دارد, اگر قضیه مذاکرات از بیخ و بن غلط بود, روزنامه مزبور چنین خبری را درج نمی‌کرد. مفهوم مخالف: از مقایسه این خبر با اظهارات آقای هاشمی رفسنجانی می‌توان نتیجه گرفت که «در قبرس خبری هست»)
ما ایرانی‌ها ضرب المثلی داریم که می‌گوید: «تا نباشد چیزکی, مردم نگویند چیزها». لذا اگر مذاکره‌ای در کار نباشد, این همه حرف و حدیث, آن هم از زبان و قلم شخصیت‌های طراز اول سیاسی جاری و نوشته نمی‌شود.
ظاهرا کسانی, بی اطلاع کسان دیگری کارهایی انجام داده‌اند و دعوا هم بر سر این است که چه کسی یا چه مرجعی, تحت چه شرایطی سرگرم شکستن تابوی مذاکره با آمریکا است.
در روزهای بعد از مطرح شدن این «چیزک» ها در ارتباط با «لابی مذاکره کنندگان با آمریکا»، سخنگوی وزارت خارجه مذاکرات قبرس را قویا تکذیب کرد و همچنین قویا متذکر شد نه موضوع مذاکره در سوئیس در مورد صادق خرازی ونه مذاکره و
لابی با آمریکا صحت دارد و نه هیچ ارتباطی میان شایعات مطرح شده …
چون در عمل ثابت شده در ایران وقتی موضوعی «قویا» مورد تکذیب قرار میگیرد، بعدها معلوم می شود قویا بی اساس نبوده، لذا این احتمال وجود دارد که بعدها معلوم شود چنین شایعاتی «قویا» ریشه در واقعیاتی داشته است.
هوشنگ طالع:
شکست توفان نکبت، سرآغاز دگرگونی های بسیار چه در درون عربستان و چه در جهان عرب
در کالبد بی‌جان عرب به ویژه عربستان سعودی،  قلب پیوندی اسرائیل می‌تپد. اگر اسرائیل نبود، جهان عرب هم نبود
شکست توفان نکبت، سرآغاز فروش کردن موج تروریسم در قالب طالبان، القاعده، داعش، النصر و ...

مذاکره بر سر چیست؟
گزاره‌ی وزارت امورخارجه‌ی جمهوری اسلامی
مساله‌ی اس 300 و نقش مزورانه‌ی روسیه درباره‌ی یمن در شورای امنیت
24 آوریل (4 اردیبهشت) نسل‌کشی هم‌خانمان و هم‌میهنان ارمنی از سوی ترکان عثمانی
پذیرفتن قراردادی برپایه‌ی ژنوچای و بیانیه‌ی لوزان، یعنی تبدیل ایران به مدت کمابش 25 سال به گونه ای مستعمره با عدم برخورداری از حاکمیت کامل ملی
استانی کردن انتخابات مجلس یعنی برپایی نظام ارباب و رعیتی انتخابات مجلس ش.رای اسلامی جمهوری اسلامی


***

گفتگو روی میز خاورمیانه نشست 124 ام در پنجشنبه 3 اردیبهشت‌ماه 1394 بعدازظهر درباره مسائل ایران برگزار شد.

/ 0 نظر / 34 بازدید