پرونده شنیداری نشست 61 گفتگو روی میز خاورمیانه

به نام خداوند جان و خرد

پرونده شنیداری (فایل صوتی) شصت و یکم (61) نشست گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.

گفت‌ وگو روی میز خاورمیانه نشست 61ام در تاریخ 19/10/1392درباره‌ی توافق‌نامه‌ی ژنو بر گزارشد . چکیده و سرفصل سخنان گویندگان به‌شرح زیر اند :

محمد حیدری : اگر رویدادهای جهانی را با نگاه کارشناسانه بررسی کنیم ، می‌بینیم معادلات جهانی و منطقه‌ای بهسود ملت ایران در حال تغییر است که مهم ترین دلایل آن عبارتند از :
1- مرکز ثقل بحران در حال انتقال به‌شرق آسیاست و آمریکا نیز بی سروصدا نیروهایش را به این منطقه انتقال می‌دهد .
2- روسیه اعلام حضور جدی خود را در بحران ها به دلیل انفجارهای تروریستی اخیر به جلو انداخت و آقای پوتین با لحنی قاطع و بی‌سابقه اعلام کرد که به عربستان و دیگر حامیان درسی خواهد دادکه موجب تغییر نقشه‌ی خاورمیانه خواهد شد . به این نکته باید به رزمایش های رو به‌افزایش در شرق آسیا نیز بیافزاییم .
3-اختلاف میان کشورهای‌عربی منطقه در حال افزایش است که اختلاف میان قطر و عربستان و رویدادهای ترکیه نمونه‌ی آن است .
در این شرایط دستگاه دیپلماسی ایران به جای بهره‌گیری از فرصت ها و امتیازگیری ، فرصت سوزی می‌کند و امتیاز می‌دهد که می‌کوشم در سخنانم ، این شرایط را با ذکر دلیل و سند واکاوی نمایم .

هوشنگ طالع :
*مساله‌ی هسته‌ای
*قدرت یابی نظامی روسیه و قدرت یابی چین و عدم بهره‌گیری جمهوری اسلامی از تغییر معادلات در سطح جهان و منطقه و تضاد روزافزون غرب و شرق .
تسلیم برابر آمریکا در شرایطی که حمید کرزای با وجود اشغال نظامی کشورش از سوی آمریکا و ناتو ، پایداری می‌کند .

مسعود صفاریان :
در ژنو تنها یک جمله از توافق‌نامه می‌بایست محتوای مذاکره قرار می‌گرفت :‌عدم بازفرآوری یا ساخت تاسیساتی که توانایی بازفرآوری داشته باشد .
اما اینک گستردگی مباحث و مطالب مطرح شده ، یادآور مسئولیت مشترک نهادهای حکومتی و مجلس و دولت در این زمینه است و ضروری است که شورای عالی نظارت بر جریان مذاکرات برای نشان دادن جدیت کامل تشکیل بشود .

/ 0 نظر / 37 بازدید