پرونده شنیداری نشست 255 و 256 گفتگو روی میز خاورمیانه

به‌نام خداوند جان و خرد


پرونده شنیداری (فایل صوتی) نشست 255 گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.


پرونده شنیداری (فایل صوتی) نشست 256 گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.« گفت‌وگو روی میز خاورمیانه »

برنامه 255 ـ بامداد پنج‌شنبه 14 دی‌ماه 1396مسعود صفاریان :


دونالد ترامپ هم‌چنان چهره‌ی سیاست و مدیریت بین‌المللیِ این روزهاست و آمریکا در همه‌ی بحران‌ها و بحران‌سازی‌ها می‌کوشد تا هرچه بیش‌تر « دلار » کسب کند .

فرانسه در شب سال نو مسیحی صحنه‌ی آشفتگی و اغتشاش بود و در تظاهرات اعتراضی به برنامه‌های ضدمردمی ، صدها خودرو به آتش کشیده شد .

هم‌زمان با آرامش نسبی در سوریه ، به رغم وضعیت تعیین کننده‌ی نیروهای مردمی ، محاصره و کشتار در یمن ادامه دارد .

با اعزام نیروی تازه آمریکا به افغانستان ، فعالیت‌های تروریستی چشم‌گیرتر شده است . در این حال آمریکا پاکستان را در مبارزه با تروریسم ، به کم‌کاری متهم می‌کند . پاکستان می‌گوید به آمریکا اجازه نمی‌دهم که با وعده‌ی دلار ، جنگ افغانستان را به پاکستان بکشاند و پهبادهای آمریکایی را سرنگون خواهم کرد .

در فلسطین نیز آمریکا مدعی است که دلارهایش را به آنان نمی‌دهد ، چون در مذاکرات صلح شرکت نمی‌کنند .

در عراق ، خبر امیدوارکننده آن‌که دولت و رهبران اقلیم کردستان برای آغاز گفت‌وگوها برابر قانون اساسی ، به توافق رسیده‌اند .دکتر هوشنگ طالع :


کره‌شمالی : اقتدار راستین برابر آمریکا ؛ نرمش برابر جنوب در راستای وحدت .

اسرائیل : آسان‌سازی حکم اعدام برای ترساندن مبارزان فلسطینی .

پاکستان : دور شدن از آمریکا / حذف دلار از بازرگانی خارجی .

سوریه : پاکسازی اطراف دمشق : بر باد رفتن رویای اسرائیل برای داشتن منطقه‌ی حایل .

فلسطین : محمود عباس درمانده و خسته ، ناچار به موضع درست بازگشت .


***


« گفت‌وگو روی میز خارمیانه »

برنامه 256 ـ پسین پنج‌شنبه 14 دی‌ماه 1396


مسعود صفاریان


گذشته از فعالیت‌های شبانه‌روزی آمریکا و اسرائیل و دیگران و وحشت‌آفرینی « آمدنیوز » و بر خلاف نظر صاحبان میز و مقام ، تظاهراتی که شاهد آنیم چه باشد چه نباشد ، بحران‌های پیچیده و تو در تو از زبان برخی از همین مقامات و نیز برخی اشخاص مورد اعتماد و قابل قبول همین اوضاع و احوال ، بارها و بارها به صراحت و یا بی صراحت ، بیان شده است .

آقای روحانی اعتراض را حق مردم می‌داند ولی هرگز نه خودش و نه دیگران ، هیچ اعتراضی را مصداق اعتراض قانونی ندانسته‌اند . آقای رییس جمهور شعار مستقر شده‌ی حقوق شهروندی را بیش از یک سال است که زمزمه می‌کند ولی سال‌هاست که بدون در نظر گرفتن یک‌پارچگی سرزمینی ایرانیان مسعود صفاریان

گذشته از فعالیت‌های شبانه‌روزی آمریکا و اسرائیل و دیگران و وحشت‌آفرینی « آمدنیوز » و بر خلاف نظر صاحبان میز و مقام ، تظاهراتی که شاهد آنیم چه باشد چه نباشد ، بحران‌های پیچیده و تو در تو از زبان برخی از همین مقامات و نیز برخی اشخاص مورد اعتماد و قابل قبول همین اوضاع و احوال ، بارها و بارها به صراحت و یا بی صراحت ، بیان شده است .

آقای روحانی اعتراض را حق مردم می‌داند ولی هرگز نه خودش و نه دیگران ، هیچ اعتراضی را مصداق اعتراض قانونی ندانسته‌اند . آقای رییس جمهور شعار مستقر شده‌ی حقوق شهروندی را بیش از یک سال است که زمزمه می‌کند ولی سال‌هاست که بدون در نظر گرفتن یک‌پارچگی سرزمینی ایرانیان به عنوان حق ملی و قانونی مردم ، به نفع حفظ قدرت بر سر فروکاهی از حقوق تاریخی و قانونی ایران در دریای کاسپیان / مازندران ، پنهان و آشکار مذاکره می‌کند .


آقای اژه‌ای برای قانع کردن دانش‌جویان برابر این پرسش که چرا دادگاه‌های رسیدگی به فساد و اختلاس علنی نیستند ؟ می‌گوید مجلس با « قوه قضائیه » بر خلاف خواسته مکرر من موافقت نکرده است . من هم از شما استمداد می‌طلبم که چنین شود .


یک شاعر شناخته‌شده‌ی اهل ولایت می‌گوید : آن‌که در وزارت ارشاد نشسته و نسبت به آن‌چه در همه‌ی گوشی‌ها به وفور یافت می‌شود ، بی‌توجه است و « خسر و شیرین » نظامی گنجه‌ای ( از شاهکارهای ادبیات جهان ) را سانسور می‌کند . یا « نمی‌فهمد » یا خودر را به « نفهمی » زده است .

خبرنگار شناخته شده‌ی صدا و سیما‌ی جمهوری اسلامی می‌گوید ، سراغ کارگزاران که می‌رویم ، به جای پاسخ‌گویی به پرسش‌های مردم ، مانند یک ناراضی کاملا مخالف ، شروع به مخالفت می‌کنند .

دو برادر و هر دو استاد دانشگاه یکی اصلاح‌طلب و یکی اصول‌گرا ، در حضور دانش‌جویان و یا در مصاحبه با صدا و سیمای جمهوری اسلامی ، اولی می‌گوید من ده ـ یازده درصد از نظام دفاع می‌کنم چون چند درصدی همانند لیبرال دموکراسی فرانسه است . دومی می‌گوید ما به بهانه‌ی دفاع از اسلام و استقرار حکومت حضرت علی ( ع) اساسی‌ترین و اصلی‌ترین حقوق مردم را نادیده گرفته‌ایم . بد راهی را پیش گرفته‌ایم و باید برگردیم .

مجری شبکه‌ی افق تلویزیون می‌گوید کشته شدن رییس جمهور خائن یمن خبر درستی است و ما حسودیمان می‌شود که چرا در ایران نتوانسته‌ایم خائنان را مجازات کنیم .

سا‌ل‌هاست که دارند کشور را با « فاطمیه‌»ها و یا « یوم‌الله » و « حماسه 9 دی » در برابر « فتنه 88 » پیش می‌برند و به نظر می‌رسد که استقبال می‌کنند که سال‌های متمادی نیز در برابر « فتنه 96 » همین شیوه را در پیش گیرند ... و البته که در نبود احزاب شناسنامه‌دار و با برنامه ، این بحران‌‌ها بدل می‌شود به راه و رسم گذران روزگار ... در حالی‌که همه‌ی لحظه‌ها ، همه‌ی روزها ، روز خداست .

شعارها و « برنامه‌ها »ی اقتصادی نیز چنان است که عضو ارشد هیات مدیره‌ی تولید کنندگان مرغ و تخم‌مرغ می‌گوید : دو سوم قیمت به هزینه‌ی حمل و نقل و محل فروش تعلق دارد و یک سوم از اصل هزینه‌ی تولید نیز دلاری است و ما نه انفولانزا که گرفتار مافیای تخم‌مرغ هستیم .

همه‌ی این‌ها یعنی بحرانی که چه در مرحله‌ی اول ، چه در مرحله‌ی وسط و چه در مرحله‌ی آخر بازی شطرنج به پایان خواهد رسید و بدون قافیه‌پردازی و شعارها .دکتر هوشنگ طالع :


معاون اول رییس جمهور اسلامی : فساد مانند موریانه ، پایه‌های نظام را می‌خورد .

سخن‌گوی دولت : نجومی‌بگیران ( چپاول‌گران ) ذخایر نظام هستند .

دادستان کل کشور : برخی مقامات به نوعی در قاچاق سهیم هستند ؛ قاچاق به صورت کانتینری از مباددی رسمی و غیر رسمی انجام می‌شود .

رییس جمهور اسلامی : اگر روند سال‌های گذشته ادامه پیدا کند ، فرض محال اگر دولت بتواند کشور را اداره کند ، دولت آینده نخواهد توانست ؟!

پذیرش سهم کم‌تر از 50 درصد در دریای مازندران ، در حکم تجزیه‌ی ایران و خیانت به ملت و مردم ایران است .

« اکوانیسم » : شعار اقتصاد مقاومتی و عمل به عکس .

میوه‌ی تلخ دیگر از برجام : قزاقستان اورانیوم غنی شده‌‌ی مورد نیاز جمهوری اسلامی ، نفروخت .

اتاق شیشه‌ای : آقای روحانی از خود آغاز کنید .

رییس صدا و سیما : امکان نقد از حکم‌رانان نیست ؟!

/ 0 نظر / 42 بازدید