پرونده شنیداری نشست 62 گفتگو روی میز خاورمیانه

به نام خداوند جان و خرد

پرونده شنیداری (فایل صوتی) شصت و دوم (62) نشست گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.


نشست 62 ام روی میز خاورمیانه در تاریخ سوم بهمن ماه 1392 با موضوع های زیر برگزارشد :

مسعود صفاریان : بازی در زمین 1+5 و معامله باحواشی و دوروبر آن‌ها ، اوضاع اقتصادی را تهی از ابتکار و خودباوری کرده است . اینک اگر تمایلی به‌استقلال هست باید در سمت‌دهی مذاکرات در جهت لغو تحریم هادر مقابل نبود فعالیت باز فرآوری و تاسیسات بازفرآوری باشد .
اما آن‌چه در واقعیت تحریم‌ها را بی‌اثر می‌کند، زندگی قانونی ، رعایت قانون کار ، نظارت بر ... ، اجرای فصل سوم قانون اساسی و تنظیم برنامه‌های دولت و شهرداری‌ها و صنف و تجارت با شرایط بهبود اوضاع محیط زیست است و نه برنامه‌های واردات حداکثری به‌ویژه بنزین و گسترش مناطق آزاددر آبادن و خرم‌شهر و اجرای پل خلیج فارس بر آبراه هنوز شوره‌‌زارنشده‌ی قشم ـ وعده‌ی سرمایه‌گذاری خارجی و ...  ، مردم فریبی (‌پوپولیسم )‌است و چه‌گریان و چه‌خندان ، آن دو روی یک سکه است .


محمد حیدری : با این که هنوز بخش‌های مهمی از معامله ژنو افشا نشده است ؛‌امااینک با توجه به‌بخش‌های روشن شده‌ی ماجرا ، می‌توان گفت این معامله‌نامه ، هم خلاف قوانین ایران و از جمله قانون اساسی است و هم به‌‌موجب موازین بین المللی نمی‌تواند به‌عنوان یک سند‌حقوقی و تعهدآور برای ملت ایران تلقی گردد .
برای پی‌بردن به این واقعیت ، کافی است فرهیختگان ایران اصول 125 ، 152 ، 153 و 177 قانون اساسی جمهوری اسلامی را با ژرف‌نگری بخوانند و پس از آن بکوشند افکار عمومی تا حدودی مسخ شده مردم را با پی‌آمدهای شوم این « معامله» آشنا کنند .


هوشنگ طالع : این که وزیر امور خارجه به نمایندگان مجلس می‌گوید اگر مرا استیضاح هم کنید مفاد محرمانه‌ی قرارداد را فاش نمی‌کنم ، نشان می‌دهد که :
1ـ نه تنها مجلس در راس امور نیست ؛ بلکه زیر دست وزیران است .
2ـ قدرت وزیر امور خارجه‌ی اسلامی منبعث از بیرون از مرزهای کشور و متکی به‌قدرت‌‌های فراتر از جمهوری اسلامی است .
داستان ژنو2 در باره‌ی سوریه و مشکل ایجاد شده در مورد پس‌گیری دعوت از جمهوری اسلامی ، از بدی عمل‌کرد حکومت روسیه است . روسیه باعث به وجود آمدن بیانیه‌ی ژنو 1 در باره‌ی سوریه گردید و امروز دست‌کم می‌بایست با تهدید به‌عدم حضور در همایش ژنو2 ، بدون دعوت از ایران ( بدون پیش‌شرط )، اجازه‌ی تاخت و تاز را از آمریکا و چاکرانش می‌گرفت.

/ 0 نظر / 33 بازدید