پرونده شنیداری نشست 37 گفتگو روی میز خاورمیانه

به نام خداوند جان وخرد

پرونده شنیداری (فایل صوتی) سی و هفتمین نشست گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.


نشست سی و هفتم گفت‌وگو روی میز خاورمیانه در روز 30 خردادماه 1392 در ساعت 10 بامداد برگزار شد.

مسعود صفاریان در آغاز با اشاره به شغل و فعالیت هشت نامزد انتخابات و موقعیت آن‌ها دردولت و حکومت بیان داشت :
بعد ازوقایع تلخ سال1388 ودر شرایطی که با چند شعار سیاسی جامعه قطب‌بندی شده و دولت و مجلس به مثابه دو حزب متخاصم چند سال بود که در برابر هم قرار گرفته بودند... خوب شد که به جای ابتدا شورافرینی و پس از آن بگیروببند و حبس و حصر، ابتدا حرف و نظر و انتخاب و سپس شور آفرینی انجام گرفت. ... و این خود نشانه درایت و گامی به سوی عقل و در خورستایش است.

 اما با نگاهی به اول تا آخر انتخابات می‌توان گفت بدین ترتیب نه تنها برای کسانی که فوق لیسانیس ندارند حق انتخاب شدن وجود ندارد، بلکه اختصاص به کسانی دارد که از میز و مقامی بالا در نهادهای حکومتی برخوردارند و مشاور و معاون وکارشناس و کارمند‌های متعدد در اطرافشان سازمان یافته و محل و وسیله‌ی رفت‌وآمد ووسیله‌ی ارتباطی و اینترنت و اطلاعات و اسناد و منابع و بودجه‌ی عمومی چه دولتی و چه شهرداری را برای همه‌ی فعالیتهای شبانه‌روزیشان در اختیار دارند و دست‌آخر غیر از روزنامه‌های همراه وهمصدا، رادیو و تلویزیون هم در خدمت اشاعه‌ی نام نیک و صدا و تصویر و " ساده زیستی" آنها قرار می‌گیرند. چنین افرادی نیاز ندارند که از راه سازمان دادن احزاب سیاسی مردمی در درون مردم باشند؛ بلکه کافی است یکی دو نفر و دست بالا چند آدم مشخص و معدود در مذاکرات با هم توافق کنند تا همه‌ی امکانات از بالا تا پایین در کنار فرش قرمز پهن شده برای آن‌ها قرار بگیرند.

یکی از شخصیت‌های این اوضاع و احوال در روزنامه‌ی اطلاعات ( سه‌شنبه 20 خرداد 1393) یادداشتی مینویسد که کوتاه شده‌ی یادداشت و پیشنهاد‌های او این‌است که اگر دو شخصیت کلیدی با هم ملاقات کنند و این دو نفربرای ائتلاف  روی خوش نشان دهند بار دیگر نور امیدی می‌تابد و از تشتت اصول‌گرایان اصلاح‌صلب و اصلاح‌طلبان اصول‌گرا و مؤتلفه جلوگیری می‌شود. در نتیجه در دور اول کسی برنده می‌شود تا بر مشکلات بسیار پیچیده‌ی داخلی و خارجی که طی بیست و چهار سال گذشته و به ویژه هشت سال اخیر ، سیاست و اقتصاد و اخلاق و حیثیت و اعتبار کشور را دست‌خوش نوسان کرده‌است فائق آید ( او بر حسن روحانی تاکید میکند ) ...

ولی ازاو وامثال می‌پرسیم آیا غیرازاین است که دراین 24 سال این شخصیت‌های کلیدی و اطرافیان آن ها همه کاره بودند؟ و آیا درز این 24 سال "مشکل‌افرینان" عضو نهادهایی نیستند که اینک جایگزین احزاب فصل سوم قانون اساسی شده‌اند .

در این جلسه آقای دکتر هوشنگ طالع گفت :
ـ احتمال توطئه‌ی آمریکا برای بر سر کار آوردن دوباره‌ی طالبان در افغانستان در راستای تلاش بی‌ثبات کردن ایران و چین و بیشتر بی ثبات کردن پاکستان و نیز آسیای میانه و از این راه روسیه وجود دارد.
ـ تجهیز تروریست‌های آدم‌خوار از سوی آمریکا و انگلیس در سوریه . رولن دوما وزیر امور خارجه پیشین فرانسه فاش کرد که ایجاد درگیری مسلحانه در سوریه برنامه‌ریزی چند سال پیش انگلیسی‌ها بوده است .
ـ آن چه در به اصطلاح مناظره‌ی نامزد‌های ریاست جمهوری مطرح نشد، منافع ملی ایران بود. هیچ اشاره‌ای به سهم 50درصدی ایران در دریای مازندران ، مسایل خلیج فارس ، دفاع از هم‌خانمانان و هم‌میهنان بحرینی و ... نشد؛ اما از قوم‌گرایی و تجزیه خواهی بسیار سخن رفت .
ـ در نخستین گفت‌وگوی رادیو تلویزیونی روحانی نیز هیچ اشاره‌ای به منافع ملی ایران نشد .
ـ چرا آرا را بر حسب شهر، شهرستان و استان چه برای ریاست جمهوری و چه برای شوراهای شهر وروستا اعلام نمی‌کنند ؟!
ـ نمایندگان شوراهای اسلامی در شهرهای بزرگ بسیار کم رای هستند و در حقیقت نمی‌توانند نماینده مردم باشند.

/ 0 نظر / 34 بازدید