پرونده شنیداری نشست 52 و 53 گفتگو روی میز خاورمیانه

به نام خداوند جان و خرد

پرونده شنیداری (فایل صوتی) پنجاه و دومین (52) نشست گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.

پرونده شنیداری (فایل صوتی) پنجاه و سومین (53) نشست گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.

 

پنجاه و دومین نشست « گفتگو روی میز خاورمیانه » بر بنیاد منافع ملی در تاریخ 2  آبان 1392 با شرکت گویندگان مستقل برگزار شد که چکیده ای از دیدگاه های آنها در زیر می آید :
محمد حیدری :
در این روزها لازم است که ما ایرانیان مراقب اخبار هدفمند باشیم و خبرپراکنی در رسانه ها را بپاییم . اینک دولتی که با توافق بر سر پست های آن شکل گرفت ، وارد مذاکرات درازمدت منافع ملی و امور هسته ای  شده است . وزیر امور خارجه با سنت شکنی در فیس بوک صفحه باز می کند ؛ این به این معنی است که حلقه های مرکزی قدرت سیاسی با او موافقت کرده اند و سخنان او در این صفحه موثرتر [ = سرگرم کننده تر ] ازسخنان معاونان او خواهد بود .
یک تحلیل مهم این است که با پیوستن ایران به « پروتکل الحاقی »  ، ابرقدرت ها می توانند زیر رخت خواب همه را بگردند . اینها نشانه ی این است که قاعده ی بازی و میدان آن عوض شده است . ما باید در محدوده ی مذاکرات آلماآتا  نمانیم  و چینش  تازه ی نیروها را دریابیم  و بشناسیم .
اینکه رئیس جمهور آمریکا می پذیرد که به رئیس جمهور روحانی زنگ بزند ، به این معنی است که حتما پیشنهاد و لقمه ی چرب و نرمی در کار بوده است ....یکی از دم خروس ها « برداشته شدن تحریم از فعالیت میدان گازی شرکت بریتیش  پترولیوم  در دریای شمال » است ؛ در حالی که تحریم های دیگر اروپایی همچنان برقرار است .
دکتر هوشنگ طالع :
کسانی سعی می کنند در مدرسه ها  مطالب درس تاریخ ایران را تغییر بدهند تا مردم تاریخ را نخوانند و کسی  از زمینه سازی های پیش از رخدادهای  مهمی مانند « تجزیه  ی سرزمینی ایران » و « کودتای 28 امرداد » چیزی نداند و کم کم ، نتیجه های این رخدادها را فراموش کنند .
امروز روشن شده است که آمریکایی ها و انگلیسی ها و فرانسوی ها و دیگران  گزارش گفتگوها و مذاکرات  ژنو را به اسرائیل داده اند و این تنها « ملت ایران » است که نامحرم بوده است .
در جایی دیگر  نمایش ترساندن مردم مانند همه ی کشورهای دیگر جهان اجرا می شود : دلار هزار تومانی به دلار سه هزارتومانی تبدیل می شود  و می گویند  تحریم ها کارساز بوده است و به مردم بباورانند که در معرض نابودی و فنا هستند و باید همه چیز را بپذیرند . در واقع  ، دارند کار را به جایی می رسانند که نه از تاک نشان بماند و نه ازتاک نشان ؛ ولی بدانند که تاکستان باقی می ماند .
مسعود صفاریان :
مذاکرات هسته ای مخفی انجام می شود ؛ نتایج آن هم مخقی است . در چنین وضعی نمی توان به مثبت بودن مذاکرات دلخوش بود . باید بدانیم که بدون توجه به نگرانی ملت ایران برای دادن پاسخ به نگرانی نامستند و مبهم و بی دلیل و مهمل 6 هیات طرف مقابل ایران ، مذاکره ی سازمان یافته و برنامه ریزی شده اما به قرار پنهان ترتیب داد ...  در اینجا پرسش مهمی  مطرح است : چرا مسئولان ایرانی ماهیت نگرانی این به اصطلاح غربی های مدعی جامعه ی جهانی را برای مردم ایران  روشن نکرده و نمی کنند ؟ ایا واقع دولت های غربی نگران اند ؟ نگرانی انها چیست ؟
دولت های مذاکره کننده ادعا می کنند که ممکن است برنامه ی هسته ای ایران « نظامی » باشد . اما ایا کسی به آنها می گوید که « برنامه ی هسته ای نظامی » و « برنامه ی هسته ای صلح آمیز » ، از لحاظ علمی ، و فنی و محل و ... دو تابلو متفاوت دارد و برای آنهای که حتا تلفن همراه آنجلا مرکل را شنود می کنند ، اطلاعاتی از این دست کاملا در دسترس است ؛ و این آنها هستند که باید نگرانی شان را طبق مقررات بین المللی ، شفاف سازی و معنا و مفهوم آن را مستند به تابلو مشخص  « فعالیت هسته ای نظامی » مطرح کنند .
واقعیت این است که نگرانی ابرقدرت ها نه وجود « نظامی بودن برنامه ی هسته ای ایران » ، بلکه توجه ایران به بنیادهای علم جدید ، پیشرفت استقلال و تمامیت سرزمینی و همسازی متحدانه است که به نحو صلح آمیز ، خود به خود ، به کاهش اقتدار آنها در منطقه خاورمیانه می انجامد ؛ از این رو  آنها مخفیانه « باج » می خواهند .


پنجاه و سومین نشست « گفتگو روی میز خاورمیانه » در بعد ازظهر روز 2  آبان 1392 با مباحث اقتصاد و محیط زیست در دو هقته ی اخیر برگزار شد.

/ 0 نظر / 7 بازدید