یادداشت - چند نکته پیرامون اقتصاد مقاومتی

دکترهوشنگ طالع

با صدور فرمان اقتصاد مقاومتی همراه با مدیریت جهادی ، گر چه ‌رییسان سه قوه و دیگر مسئولان رده بالا ، اعلام آمادگی و فرمان‌برداری کردند ؛ اما به گفته‌ی معروف « آب از آب » تکان نخورد . چپاول یا سرمایه برداری پابرجا ماند و حتا فسادگران جری‌تر شدند ، ‌سیل واردات کالاهای لوکس و قاچاق ادامه یافت و ...

 صحنه‌ی یکم : وزیر صنعت ، معدن و تجارت (‌یا به اصطلاح مسئول بیش از 60 در صد تولید ناویژه‌ی داخلی ) با گستاخی تمام در برابر وزیر بهداشت که خواهان مهار قاچاق سیگار و مصرف آن شده بود ، ایستاد وگفت : شما ‌در داخل سیگار مرغوب تولید کنید تا مردم سیگار خارجی مصرف نکنند . البته می‌دانیم که تولید کنندگان بزرگ سیگار که همگی آمریکایی هستند برای حفظ بازار در برابر تبلیغات گسترده ضد سیگار ، اندکی مواد مخدر به سیگارها افزوده اند  تا اعتیاد به سیگار و درنتیجه بازار مصرف را پابرجا نگاهدارند .

 صحنه‌ی دوم : برپایه‌ی آمار منتشره در 3 ماه اول سال 500 میلیون دلار خودرو از خارج وارد شده است ( در حالی که در آغاز مذاکرات هسته‌ای رییس جمهور اسلامی با صدای رسا اعلام فرموده بودند که : «‌خزانه خالی است » ) .
 با 500 میلیون دلار ، امکان ایجاد 500 واحد تولیدی با اشتغال سرراست ( مستقبم ) 5000 تن و اشتغال ناسرراست ( غیرمستقیم ) دست‌کم 10000 تن وجود داشت . هرگاه نسبت سرمایه‌گذاری به تولید (‌ به زبان قابل فهم وزیران اقتصادی دولت capital/outout) را یک به سه در نظر گیریم ، در آن صورت سالانه 5 /1 میلیارد دلار به تولید ناویژه‌ی داخلی افزوده می‌شد و با توجه به ضریب افزاینده سرمایه گذاری ( به زبان آقایان multiplier effect) در میان‌مدت ، ‌چند برابر می‌گردید .

   صحنه‌ی سوم : برای خرید به فروشگاه سپه ( مربوط به ارتش ) ‌رفتم . یک قفسه‌ی 6 ـ 5 متری ، ‌پر بود از چای ؛ اما در این میان تنها یک نوع چای ایرانی آن هم در شمار اندک وجودداشت . چیزی که جلب توجهم را کرد انبوه بسته‌های چای بود با عنوان «‌‌‌‌‌‌ چای سنتی انگلیسی » . سخت شگفت‌زده شدم که در این فروشگاه چای ایرانی کمیاب است و به جای آن چای سنتی انگلیسی فراوان .

   صحنه‌ی چهارم : ‌حتا آقای وزیر اقتصاد و وزیر صنعت ، معدن تجارت و رییس‌کل بانک مرکزی و رییس بخش خصولتی ( خصوصی ـ دولتی که در جای‌گاه رییس دفتر ریاست جمهوری اسلامی نشسته است ) ‌باید بدانند که رشد اقتصادی تنها در پناه سرمایه گذاری امکان پذیر است . در حالی که سنت حسنه رایج ، بر سرمایه‌برداری در قالب چپاول (‌ به گفته‌ی برخی : رانت و در اصطلاح دولت یازدهم ویژه‌‌خواری ) ‌است . با معوقه‌های بانکی و چپاول 650  میلیون یورویی و ...  بسیاری از مشکل‌های کشور در زمینه‌ی سرمایه گذاری قابل
حل بود .

   صحنه‌ی پنجم : ‌بیش‌ترین بخش معوقه‌های بانکی (‌دادن وام بدون دریافت وثیقه ) مربوط به بانک ملی است . در راستای « مدیریت جهادی » مدیرعامل بانک ملی را بر کرسی ریاست کل بانک مرکزی می‌نشانند . در این صورت آیا می‌توان انتظار داشت تا کسی که خود این فساد را به بار آورده است ، با فساد مبارزه کند . ایشان به عنوان کسی که دستور پرداخت  رانت یا ویژه خواری ( بخوان چپاول ) 650 میلیون یورویی (‌کمابیش 900 میلیون دلار )‌ را صادر کرده است با زیر پرسش بردن دیوان محاسبت ( بازوی حسابرسی ‌مجلس شورای اسلامی )‌ با تایید چپاول 650 میلیون یورویی ، طلب‌کار هم شده است ( البته در راستای مدیریت جهادی )

   صحنه‌ی دیگر : با نشستن دوباره خانم ابتکار بر کرسی ریاست سازمان محیط زیست ، هر دو پایشان را در یک کفش کردند که باید بنزین از خارج وارد کرد ( البته در راستای اقتصاد مقاومتی ) . واردات انجام شد ؛ ام به جای بنزین یورو 4 ، ‌بنزین باب افغانستان که ارزان‌ترین بنزین در جهان است وارد کشور گردید . در این راستا گفته شد که تنها دریک مورد بیش از 165 میلیون دلار رانت خواری یا ویژه‌خواری (‌چپاول )‌ شد . دیروز ( 11/5/1393 ) اعلام شد که تا تیرماه جاری حتا یک لیتر بنزین یورو 4 وارد کشورنشده است !

از آن جا که اگر قرار باشد به همه‌ی موارد پرداخته شود « مثنوی هفتاد [‌هزار ]‌ من » ‌می‌گردد ، به همین کوتاه بسنده شد . برای رسیدن به هدف های بزرگ باید « ‌اسباب بزرگی »‌را آماده کرد و ‌به کارهای بزرگ «‌ باید مرد کاردیده »‌ گمارده شود ؛  وگرنه بدون اسباب بزرگی و مردان کاردیده ، فرمان در حکم آن است که به آموزگار سال اول دبستان که خود دوره‌ی لیسانس دانشگاه را هم ندیده است ، فرمان داده شود که از فردا باید به دانش آموزانی که خواندن و نوشتن را هم درست نمی دانند ،‌ درس‌های دوره‌ی دکترای دانشگاه شریف را  تدریس کنی ! اگر او گفت چنین خواهم کرد ، بدانید که دروغ است و عملی نیست و فرمان در حد « حرف »‌ باقی خواهد ماند .

  یک‌شنبه  ‌12 امردادماه 1332
دکترهوشنگ طالع

/ 1 نظر / 36 بازدید
هما ارژنگی

درود بر یاران میهن پرست که زندگی ونیرو و دانش خویش را در راه پاسداری از کهن بوم و سرزمین نیاکان به کار گرفته و در این روزگار پر اشوب که چنگال خونین ددمنشان و دشمنان قسم خورده ایران سرزمین مادریمان را نشانه رفته دمی ارام نمیگیرند . اگاهی ملت و پیروزی اگاهان در چنین هنگامه پر اسیب را از پروردگار یکتا خواهانم