پرونده شنیداری نشست 229 و 230 گفتگو روی میز خاورمیانه

به‌نام خداوند جان و خرد

پرونده شنیداری (فایل صوتی) نشست 229 گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.

پرونده شنیداری (فایل صوتی) نشست 230 گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.

 

« گفت‌وگو روی میزخاورمیانه » برنامه 229 ؛‌ بامداد پنج‌شنبه 25 خرداد 1396

مسعود صفاریان :

ترزا می اگر برنامه‌ی معتبری برای خروج از اتحادیه‌ی اروپا داشت ، نیازی به انتخابات نداشت .
چهره‌ی انگلیس با آشفتگی ویژه‌ای ، مطرح است . هم‌چنین ، کشورهای اروپایی ، چه در ارتباط با انگلیس و چه در پیوند با اتحادیه‌ی اروپا ، همین آشفتگی را نشان می‌دهند .
از یک سو ، وابستگی عربستان و چند کشور هم‌راه آن  و هم‌چنین وابستگی قطر به آمریکا و از سوی دیگر ، موقعیت آقای ترامپ در درون آمریکا و دادستان ویژه‌ای  که باید به تخلفات احتمالی او رسیدگی کند ؛ وضعیت مغشوش تصمیمات آمریکا در خارج از کشور و ، به ویژه خاورمیانه را نشان می‌دهد .
گفت‌وگوهای نفت‌وگاز و برتری جویی عربستان و میزان حجم زیاد فروش جنگ‌افزار به عربستان و به ویژه بمب‌های هدایت شونده به این کشور ، بسته به هم هستند .
چنان چه به جای آقای ترامپ رقیب او رییس جمهور شده بود ، بازهم آشفتگی سیاسی آمریکا پایان نمی‌گرفت ؛ زیرا که مرکزیت بین‌الملل تروریستی را او تنظیم کرده بود .
در سال‌های پایانی دهه‌ی دوم سده‌ی بیست و یکم « خود ویژگی » بهره‌برداری قدرت های سیاسی و نظامی از یک مرگزیت بین‌الملل تروریستی ، چشم‌گیر است و به شکل جا افتاده‌ای در جریان دارد.
همین که اینترپُل دیدارگاه ( تارنما / سایت ) « اعماق » یا مرکز اطلاع‌رسانی و ارتباط داعش را تحمل می‌کند ، نشانه‌ی بهره‌مندی قدرت‌های تعیین کننده ، از این سامانه است .


هوشنگ طالع :

بریتانیا : ترزامی ؛ شکست در مجلس ، پیروزی در اسکاتلند .
فرانسه : فروپاشی نظام حکومتی ؛ انتخابات با شرکت کم‌تر از 49 درصد دارندگان رای .
فیلیپین : سربازان گمنام آمریکا ، رییس جمهور فیلیپین را تنبیه کردند .
قطر : و دیپلماسی واکنشی جمهوری اسلامی .
کره شمالی : ترامپ ، دُمش را روی کولش گذارد .
مصر : حکومت فروش خاک کشور را به تصویب مجلس رساند ؟!

***

« گفت‌وگو روی میز خاورمیانه » برنامه 230 ؛ پسین پنج‌شنبه 25 خرداد 1396


مسعود صفاریان :

فساد سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی و ... همیشه سازمان یافته است و فساد هنگامی به نظم و سازمان‌یافتگی اصلی مربوط می‌شود که عوامل و عناصر خود را از سازمان اصلی گرفته باشد .
وزیر کشور و معاون اول رییس جمهور ، به صراحت به سازمان یافتگی فساد در وضع موجود اذعان دارند .
جناب آقای مکارم شیرازی در درس‌های عمومی مربوط به ماه رمضان که از تلویزیون پخش می‌شود از « کلاه شرعی» در بانک‌داری رایج ، پرده برداشتند .
تحلیل‌گر و نظزیه‌پردازی که در تلویزیون « سند 2030 » را روخوانی و نقد می‌کند ، غافلانه آن‌چه را که مورد توجه قرار نمی دهد ، این است که نخست گفت‌وگو می‌شود و امضا می‌شود و سپس به نقد و نظر ایشان می‌انجامد . این همان فساد بزرگی است که در نظم موجود رایج است و پیش از اجرا ، شورای‌عالی انقلاب اسلامی یا تحلیل‌گر تلویزیون ، بی‌اث هستند ... و در شرایط موجود ، کمکی به اجرای برجام است .
یک سال و نیم پس از اجرایی شدن برجام یعنی در حال اجرای برجام ؛ تحریم‌ها و تهدید‌های آمریکا نیز تنظیم شده با اجرای برجام است .


هوشنگ طالع

زیر پرده‌ی برجام : سخنان روشن‌گرِ هاشمی رفسنجانی .
ستون پنجم سعودی : و شرکای داخلی .
ایرانیان در گزارش احوال شخصیت‌های ملی ، دچار کوتاهی نیستند ؟!
رام و سر به زیر :‌ به دستور ، نام واکنش‌گر آب سنگین اراک ، به « خنداب » یا « گندآب برجام » جابه‌جا شد .
رییس کل بانک مرکزی :‌ شریک در نخستین  چپاول 123 میلیاردی بانکی که به اعدام فاضل خداداد انجامید . از این شخص ، انتظار بهبود نظام بانکی بیهوده است .

/ 0 نظر / 8 بازدید