پرونده شنیداری نشست 23 و 24 گفتگو روی میز خاورمیانه

به نام خداوند جان و خرد

پرونده شنیداری (فایل صوتی) بیست و سومین (23) نشست گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.

پرونده شنیداری (فایل صوتی) بیست و چهارمین (24) نشست گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.


نشست بیست و سوم «گفتگو روی میز خاورمیانه» در تاریخ 17 / 12 / 1391 برگزار شد.

آقای محمد حیدری از تغییر سیاست راهبردی و اجرایی آمریکا در سوریه و عملیات تمرینی در پایتخت اردن به ماکت سوریه و تلاش برای گسترش عملیات نظامی به عراق و لبنان گزارش دادند. او افزود که در بندر گواتر 72 کیلومتری مرز ایران در بلوچستان پاکستان نیروهای نظامی چینی به پایگاه‌شان یعنی در منطقه‌ای که نیروهای آمریکایی هم هستند مستقر شده‌اند.

آقای دکتر طالع درباره مذاکرات با 5+1 در این جلسه یادآوری کردند که خانم کاترین اشتون نه‌تنها از جانب غرب که از جانب دوستان ظاهری ما یعنی چین و روسیه نمایندگی دارد و خود این مطلب باید هشیاری ما را نسبت به منافع ملی خودمان چند برابر کند، آنها باید مواضعشان را نسبت به ما به صراحت روشن کنند؛ بعد از آن زمان تعیین کنیم و در صورت اتلاف وقت مذاکرات را متوقف کنیم.

مسعود صفاریان در این زمینه اضافه کرد ما باید مذاکرات با 1 + 5 را از مسائل دیگر جدا کنیم. به‌ویژه درباره دریای مازندران (کاسپین) ما از سهم 50 درصدی متعلق به ایران در قراردادهای 1921 و 1940 با شوروی سابق نباید کوتاه بیاییم و سرنوشت رژیم سابق را به یاد داشته باشیم.

در ادامه از وجود مکانیسم قیمتهای طلا و ارز و مسائل بانک‌ها و بخش‌نامه بانک مرکزی در توقف فعالیت شرکت داری و طرح فروش و اجاره (لیزینگ) بانک‌ها مباحثی ارائه شد.

در نشست بیست و چهارم، یاد روز چهاردهم اسفند و دکتر مصدق و سیاست «موازنه منفی» او و اوضاع اقتصادی کنونی و طرح هدفمندی یارانه‌ها و تقابلی که بر بنیاد فعالیتهای باندی به بی‌انضباطی‌های پر دامنه اقتصادی افزوده است، پرداخته شد.

/ 0 نظر / 32 بازدید