پرونده شنیداری نشست 13 و 14 گفتگو روی میز خاورمیانه

به نام خداوند جان و خرد


پرونده شنیداری (فایل صوتی) سیزدهمین (13) نشست گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.

پرونده شنیداری (فایل صوتی) چهاردهمین (14) نشست گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.


در تاریخ 29/آذرماه/1391 نشست سیزدهم، «گفتگو روی میز خاورمیانه» با نظر به حقوق شهروندی و ویژگی‌های نمایندگی توسط آقایان محمد حیدری، دکتر هوشنگ طالع، مسعود صفاریان و دیگران با ارائه نظریات مستقل از هم؛ برگزار شد.
آقای دکتر طالع با توجه به گفته سرلشگر فیروزآبادی، پیام حسن نصرالله در نصیحت به القاعده و مواضع روسیه و حرکت ناوگان این کشور به سوی بندر طرطوس و گفته‌ی وزیر خارجه ایران که گفته بود در مقابل آمادگی آمریکا ما هم آمادگی گفتگو داریم (گفتگو با شرایطی)؛ در مجموع حدشان بر حصول توافق برای راه حل بحران سوریه مطرح شد به نحوی که قدر مسلم اسرائیل و عربستان و قطر بازنده این بحران خواهند بود.
آقای حیدری ضمن طرح روابط و اختلافات تاریخی چین و روسیه نظر بر مبادله امتیازاتی بین روسیه و آمریکا داشتند و گفتند چین موشکی را آزمایش کرد که اختصاص به نابودی ماهواره‌ای فضایی دارد، در ادامه ایشان برآن بودند که لیبی برد – برد، مصر برد - باخت و بحران سوریه باخت – باخت است و با آقای دکتر طالع در این که آنچه ما را تهدید می‌کند در درون است و از خارج نخواهند بود، مواقفم.
و مسعود صفاریان گفت رابطه روسیه و چین امروز با دهه‌های گذشته خیلی تفاوت دارد و حجم 8/1 میلیارد دلاری بدهی آمریکا به چین و سایر سرمایه‌گذاری‌های چین در سراسر دنیا به نوعی آمریکا و چین را گرفتار و در گرو هم کرده است به نحوی که کل اتحادیه اروپا یا نوبلیست‌های جنگ طلب چنین موقعیتی ندارد، البته امتیازاتی رد و بدل شده است ولی بدون این امتیازات هم کنار آمدن در این اوضاع کاملاً ضروری بوده است. حادثه سوریه یا آنچه علیه غزه روی داد از آن نوع گرایش‌هایی سرچشمه گرفته که می‌گوید ظرف چند روز بزن و بگیر – اما چنین نشد!

***

در نشست چهاردهم که در همین تاریخ و به دنبال نشست سیزدهم برگزار شد آقایان تهرانی و انصاری نظریات خاص خودشان با پرسش‌هایشان طرح کردند و آقای عقاب علی احمدی با اشاره به روند مردم سالاری ناقص در خاورمیانه از 8  ویژگی شهروند و گفتگوی شهروندان سخن گفتند.

/ 0 نظر / 32 بازدید