پرونده شنیداری نشست 31 و 32 گفتگو روی میز خاورمیانه

بنام خداوند جان و خرد


پرونده شنیداری (فایل صوتی) سی و یکمین (31) نشست گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.

پرونده شنیداری (فایل صوتی) سی و دومین (32) نشست گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.


بنام خداوند جان و خرد
نشست سی و یکم «گفتگو روی میز خاورمیانه» در روز پنجشنبه نوزدهم اردیبهشت‌ماه 1392 برگزار شد.
محمد حیدری دربارهٔ ارتباط تنگاتنگ تصمیم روسیه و آمریکا و چین در دو عرصه شرق آسیا و خاورمیانه مطالبش را ارائه داد و افزود با این حال با توجه به آنچه در عراق روی داده و انتقال بیست هزار نیروی پ. ک.ک از ترکیه به اقلیم کردستان در عراق باز هم در انتظار شدت بحران هستم.
دکتر هوشنگ طالع: اخطار شدید مسکو به اسرائیل و حامی اصلی آن آمریکا. این نخستین بار است که یک قدرت بزرگ جهانی، حکومت اسرائیل را تهدید می‌کند. پوتین به دنبال دیدار وزیر امور خارجه آمریکا از مسکو اعلام کرد:
مسکو، پاسخ حملات بعدی اسرائیل را به سوریه خواهد داد. از سوی دیگر وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که: اگر سوریه بخواهد می‌تواند پاسخ دندان شکنی به رژیم صهیونیستی بدهد که این مساله از نظر تحلیل‌گران به‌عنوان چراغ سبز تهران به دمشق تقسیر شده است.
از سوی دیگر؛ چین همزمان با قدرت‌نمایی روسیه در خاورمیانه، درگیری تازه‌ای را با ژاپن (در حقیقت آمریکا) بر سر جزیرهٔ اوکیناوا آغاز کرده است و خود را مالک این جزیره اعلام کرده است.
در این شرایط آمریکایی‌ها دست از جنگ طلبی در سوریه برداشته است و اعلام می‌کند که دوباره خواهان گفتگو در سوریه است. در این صورت بزرگ‌ترین زیان‌دیدگان ماجرای سوریه، حکومت‌های ترکیه، کشور – شهر قطر و عربستان سعودی و البته اسرائیل خواهد بود.

***

نشست سی ودوم «گفتگو روی میز خاورمیانه» در بعدازظهر پنجشنبه نوزدهم اردیبهشت‌ماه 1392 به مسائل اطراف ایران در خلیج‌فارس، امارات متحده، افغانستان و پاکستان و جمهوری آذربایجان پرداخته شد. آقایان دکتر طالع و محمد حیدری به پرسش‌های مطرح شده نیز پاسخ دادند. مسعود صفاریان افزود که ما هیچ الگوی پیشرفتی را سراغ نداریم که تمامیت ارضی و استقلال و آزادی‌خواهی و رفاه و ارائه راه‌حل برای مسائل و مشکلات ملی مردم را بتواند دور بزند.

/ 0 نظر / 34 بازدید