خبرگزاری‌هایی که فقط پول و سیاست را می‌شناسند!

در دنیایی که رسانه‌ها نوک حمله نیروهای مهاجم قدرتها محسوب می‌شوند، کارکرد رسانه‌های ایران بیشتر به یک شوخی تکراری و کسالت آور شبیه است. تا جایی که بخواهید مجوز خبرگزاری، پایگاه خبر رسانی و تارنماهای تحلیلی ـ خبری صادر شده است. این خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری و تارنماها، امکانات و بودجه‌های کلانی از جاهای مختلف و بویژه خوان یغمای وزارت ارشاد دریافت می کنند و آن گونه که از افراد آگاه شنیده شده، نانشان حسابی توی روغن است.

 اما کارکرد و بازده این رسانه‌ها چیست ؟
 کمی بیشتر از هیچ و گاهی هیچ !
 تعدادی از اینها تنها در زمان فعالیتهای سیاسی ـ اقتصادی موقتا از خواب بیدار میشوند و در بقیه زمانها به خواب زمستانی می روند. آن ها هم که وانمود می کنند فعالند، تنها به رونوشت برداری از خبرگزاریها و منابع دیگر بسنده میکنند. تولید خبر و ارائه تحلیل و تفسیر در قاموس آنها ناشناخته است. در این میان، جای شگفتی است که بودجه داران و بودجه پردازان نق میزنند که چرا این مردم ناسپاس گوش و چشم به رسانههای بیگانه دوخته اند ؟!
 برای نمونه عملکرد یکی از این پایگاههای خبری ـ تحلیلی پر زرق و برق را در زمینه مهمترین رویدادی که با منافع و آینده این کشور نیز پیوند سر راستی دارد، پیش رو میگذاریم.
 این پایگاه « سایت خبری ـ تحلیلی شفاف » است.
 پس ازآن که ماجرای داعش آغاز شد این پایگاه ستونی دایر کرد با این سرخط : « گزارش لحظه به لحظه از بحران عراق »
 ساعت 2 و 55 دقیقه بامداد روز 22 خرداد، متن زیر روی خروجی این پایگاه خبری ـ تحلیلی  قرار گرفت :
  « سرویس بین الملل ـ شفاف: به گزارش خبرگزاری مهر، همزمان با درخواست ترکیه از ناتو برای برگزاری نشست فوری درباره حوادث موصل، وزیر خارجه ترکیه هم سفر خود به نیویورک را نیمه تمام گذاشت و  تصمیم گرفت به کشورش بازگردد.
 احمد داود اوغلو وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد تصمیم گرفته است با قطع سفر خود به نیویورک به خاطر تحولات اخیر در موصل، به ترکیه بازگردد.
این درحالی است که ترکیه خواستار برگزاری نشست فوری سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) درباره حوادث موصل شده است.
داود اوغلو در واکنش به خبر ربوده شدن چند کنسول ترک از سوی داعش اعلام کرد پاسخ کوبنده ای به هرگونه اقدامی که به شهروندان و کارکنان ما زیانی وارد کند خواهیم داد.
در روزهای اخیر داعش تحرکاتی را در مناطقی از شمال و شمال غرب عراق آغاز کرده و به مدد تسلیحات رسیده از برخی کشورهای منطقه، مناطقی از عراق را به اشغال خود در آورده است.»
زمانی که این مطلب  نگاشته میشد ( ساعت 20 روز هفتم تیر ) هنوز همین متن زیر آن سرخط قرار داشت !...
زیر این متن نیز فقط سرخط ( تیتر ) تعدادی از خبر های روز گذشته خبرگزاری های دیگر گذاشته شده بود !
و البته گمان مبرید که این رویه محدود ومنحصر به « شفاف » است. خیر ! از این گونه پایگاه های خبری ـ تحلیلی فراوان داریم.
با این اطلاع رسانی و این خبر ـ تحلیل نویسی پیشرو و دم به دم خبرگزاری های پر زرق وبرق و پر هزینه داخلی !، باید نخست به وزارت فرهنگ و ارشاد شاد باش گفت و سپس گوش کسانی را که با وجود این خبر گزاری های پیشرو !، چشم و گوش به رسانه های خارجی می سپارند، به دیوار میخ کرد !

منبع: مجله خواندنی شماره 82، رویه 17

/ 0 نظر / 35 بازدید