پرونده شنیداری نشست 19 و 20 گفتگو روی میز خاورمیانه

بنام خداوند جان و خرد

در تاریخ 12/11/91 نشست نوزدهم «گفتگوی روی میز خاورمیانه » برگزار شد. در این نشست آقای محمد حیدری از توجه به قرار داد امنیتی که به تازگی ایران و فدراسیون روسیه امضاء کردند سخن خود را آغاز کرد:
امپریالیسم غرب یا تمدن کاتولیکی برای غارت و سلطه به سیم آخر زده و بعد از عراق، افغانستان، لیبی و سوریه، آخرین حمله به مالی صورت گرفته است و کشورهای دیگری در آفریقا مورد تهدید هستند.
در مقابل روسیه به بازسازی خود بازگشته، سازمان بین دولتی شانگهای که در منابع خودشان «ساختار منطقه‌ای ضد تروریسم» خوانده شده تاسیس شده است. سازمان منطقه‌ای مقابله با قاچاق و مواد مخدر که ظاهراً قصد نظامی‌گری ندارد و در پیمان دیگری «اوراسیا» به نظامی گری توجه شده است. از چین تا اروپا در مقابل ناتو که ایران نیز به زودی عضو آن خواهد شد. در آرشیو صدای روسیه: ایران را بررسی کرده که دیدگاههایی نزدیک به روسیه دارد و ایزو سیتا مدعی است که ایران از بهترین همکاران در چارچوب اوراسیا خواهد بود و پوتین به ایجاد نظام یکپارچه برای حوزه‌های اجتماعی اقتصادی در بلند مدت توجه نشان داده است.

دکتر هوشنگ طالع در این بحث می‌گوید اعضای ناتو همشکلی به نام دموکراسی دارند که شرح آنها در یکی از شماره‌های ماهنامه خواندنی آمده است. اما کشورهای پیمان شانگهای همشکلی ندارند و با نظامهای فردی مدیریت می‌شوند و در نقشه آنها می‌بینیم که ایران اتحادیه آنها را به دریای آزاد مربوط می‌کند. ایران می‌تواند به این کشورها ژرفای استراتژیک ببخشد ولی با احتیاط و باید مراقب بود که در این اتحادیه تصمیمات نباید بر خلاف منافع ملی ما باشد. ببینیم که چین و روسیه در برابر کره شمالی که سیاست مستقل ملی دارد با غرب همرایی دارند.

با تعریف‌های رییس قوه، رضایی و قالیباف خودمان را نسنجیم، ما پدر و مادر داریم، تکرار نکنند «باستان گرایی» را ما نه تنها باستان و کهن را داریم، بر پایه اسناد آسیای میانه پارۀ تن ما هستند.
ما قرقیزستان و پاکستان ... نیستیم عضویت ما با چندین تبصره شدنی است لازم است که ما حق وتو داشته باشیم.
غرب بازی تازه‌ای را شروع کرده، ترکیه می‌خواهد وارد پیمان شانگهای بشود (به توصیه آمریکا و ناتو) و این اسب تروا است.
مسعود صفاریان بر این بحث می‌افزاید که باید دانست که این سازمانها، سازمان‌های با اهداف مترقی نیستند بلکه سازمانهایی هستند که در رقابت و مقابله با امثال ناتو سکل گرفته‌اند و حضور در آنها لازمست به احتساب منافع ملی و توام با ابتکار عمل و حق انتخاب باشد.
سایرین نیز توجهات و پرسش‌هایی را مطرح کرده‌اند.

در نشست بیستم که بعدازظهر همان روز 12 بهمن‌ماه 1391 برقرار شد، دکتر طالع به مطالب پرس تی وی و آقایی که 1+5 و گرفتاری‌های آن‌را به‌میان آورد پرداخت و بعد همکاری و همرایی آقای دکتر ولایتی، حداد عادل و قالیباف در انتخابات آتی ریاست جمهوری را مطرح کرد. قالیباف با نظریات تجزیه طلبانه‌ای تندتر از رضایی مورد انتقاد است، اما دکتر ولایتی به عنوان کاندیدای اصلی مطرح است و گفته اخیر او که «حمله به سوریه حمله به ایران است» نشان از یک عزم جدی دارد در برابر آنکه غرب برنامه جنگ داشته است و رییس ائتلاف مورد نظر فرانسه به صراحت می‌گوید پول می‌خواهیم.
دکتر طالع، مسعود صفاریان و دیگران به شدت با تئوری‌ها و نظریات تجزیه طلبانه‌ای که به بهانه حل مسائل اقتصادی مطرح می‌شوند مخالفت کردند.


پرونده شنیداری (فایل صوتی) نوزدهمین نشست گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.

پرونده شنیداری (فایل صوتی) بیستمین نشست گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.

/ 0 نظر / 8 بازدید