پرونده شنیداری نشست 15 و 16 گفتگو روی میز خاورمیانه

به نام خداوند جان و خرد


پرونده شنیداری (فایل صوتی) پانزدهمین (15) نشست گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.

پرونده شنیداری (فایل صوتی) شانزدهمین (16) نشست گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.


در تاریخ 15/دی‌ماه/1391 نشست پانزدهم، «گفتگو روی میز خاورمیانه» با حضور آقایان دکتر هوشنگ طالع، محمد حیدری و مسعود صفاریان برگزار شد.
تاکتیک جدید در سوریه پیش گرفته شده به نحوی که فشار را به حامیان سوریه سوق می‌دهند – آقای حیدری با این جمله بحث را آغاز کردند و در ادامه حضار نظر مستقل خود را ارائه دادند و به پرسش‌های مطرح شده پاسخ داده شد.
آقای دکتر طالع نیز با مورد توجه قرار دادن بیان پوتین در این که «من مسیحی خوبی نیستم» آغاز مطلب کردند.

***

در نشست شانزدهم در همین تاریخ، مسعود صفاریان با توجه به خبرهای مربوط به دریای مازندران قراردادهای مودت و بازرگانی سال‌های 1921 و 1940 را مورد توجه قرار داد و حق 50 درصدی ایران در این دریا را مدلل ساخت – کاظم سلطانی و عقاب علی احمدی نیز پرسش‌ها و مطالبی را بیان کردند.

ترکیه، سوریه، عراق و ایران
• تشکیل ارتش ترک زبان در مرحله‌ی نخست از کشورهای تحت امر آمریکا، همچنین ترکیه، جمهوری آذربایجان و قرقیزستان
• تظاهرات گسترده در ترکیه علیه استقرار موشک‌های ضد موشک (پاتریوت) در مرز این کشور با سوریه. آنچه در این میان مهم است، این است که سوریه با درگیری گسترده در داخل توان تجاوز نظامی به ترکیه را ندارد. اما استقرار این موشک‌ها را باید نشان دادن چنگ و دندان ناتو به ویژه به ایران ارزیابی کرد. در حالی که این موشک در نبرد ناکام 8 روزة اسرائیل علیه غزه، کارکرد بسیار ضعیفی از خود نشان داد و تنها موفق شد که 33 درصد از موشک‌های ابتدایی جهاد اسلامی و حماس را سرنگون کند!
• از سال 2009 منطقه‌ی کردستان عراق، برخلاف قانون اساسی این کشور که می‌گوید نفت و گاز کشور متعلق به همه‌ی مردم عراق است، قرارداد صدور نفت به ترکیه بسته است البته معلوم نیست که پول نفت فروخته شده به کدام حساب می‌رود که پاره‌ای از محافل آگاه معتقدند بخشی از این پول به حساب‌های شخصی سرازیر می‌شود و بخشی نیز صرف عملیات تروریستی در راستای ایجاد اختلاف میان شیعه و سنی و حتی تجهیز و پرداخت به گروه‌ها و عناصری در آشوب‌های سوریه می‌گردد.
• افشای قرارداد محرمانه‌ی نفتی منطقه‌ی کردنشین عراق با کویت که باعث اعتراض‌های بسیاری در عراق شده است.
در این میان نکته مهم، توجه به الگوی نسخه‌ای است که سردار برای تجزیه کامل ایران کشیده است.
دولت مرکزی عراق، حریف یک منطقه نیست (البته به دلیل برخورداری از حمایت‌های بیرونی)، حال دولت مرکزی ایران بر پایه‌ی طرح سردار، چگونه خواهد توانست با چندین و چند منطقه‌ی فدرال اقتصادی طرف شود.
البته بعد از شورای ملی مقاومت (مجاهدین خلق) که امضای خود را زیر نقشه‌ی ایران 5 تکه‌ی حکومت بعث عراق گذاشت، سردار دومین ایرانی است که نقشه‌ی تجزیه ایران را (البته در داخل ایران) ارائه می‌دهد.
داستان نایب السلطنه همراه با میر فتاح مجتهد که ایران را به تجزیه کشید و حتی آذربایجان را به چنگ روس‌ها داد تا سلطنت در شجره‌ی خبیثه‌ی او از سوی روس‌ها شناخته شود. سردار که همراه با کسان دیگر، ارتش ایران را به موضع انفعالی کشاند و سرانجام جام زهر را به حلق ملت ایران ریخت، چه وعده‌ای و از کدام بیگانگانی گرفته است. گمانه زنی در این مورد سخت نیست.
اگر دیروز در دوران ولیعهد پای روس‌ها با حمایت انگلیسی‌ها در میان بود، امروز پای امپریالیسم آمریکا، استعمار بریتانیا و در همآهنگی با اسرائیل در میان است.

/ 0 نظر / 34 بازدید