پرونده شنیداری نشست 45 گفتگو روی میز خاورمیانه

به نام خداوند جان وخرد

پرونده شنیداری (فایل صوتی) چهل و پنجمین نشست گفتگو روی میز خاورمیانه را از اینجا دریافت کنید.

 

چهل و پنجمین نشست «گفتگو روی میز خاورمیانه» در روز هفتم شهریور 1392 برگزار شد.

در این نشست که با حضور کارشناسان مستقل برگزار شد ، کارشناسان دیدگاه هایی را طرح کردند که چکیده ی آنها به شرح زیر است :

مسعود صفاریان :
یکی از ضرورت های فضای اندیشگی و سیاسی امروز ایران این است که با عمل به فصل سوم قانون اساسی به حزب های سیاسی مستقل اجازه ی فعالیت داده شود تا گروه های گوناگون مردم بتوانند با تبادل اندیشه برای بحران ها و نیازها و مشکلات امروز ایران راه حل پیشنهاد کنند و حتا در برابر دشواری ها و تنگناهایی که پیرامون ایران را گرفته است ، واکنش مناسب نشان دهند . اگر چنین نشود ، جنگ ها و بحران های استکبارساخته و استعمارساخته با استفاده از بحران های داخلی ، دامان کشور ما را نیز خواهد گرفت .
به یاد داشته باشیم که سیاست خارجی دنباله ی سیاست داخلی است ؛ و اگر در داخل رفتار ما ضدبحران نباشد ، بحران های خارجی را نیز نخواهیم توانست پاسخ دهیم .

دکتر هوشنگ طالع :
در دوره های گذشته در ایران ، حزب هایی با دستور دولت ساخته شدند که با برکناری دولت ، آن حزب ها نیز رفتند ؛ ولی حزب های جنبش ملی هنوز زنده اند ... ما باید در زمان دیگری « آزادی حزب ها » را مورد توجه و بحث قرار دهیم .
و اما در سوریه : کاربرد سلاح کیمیاوی خط سرخ من و هر انسان دیگری است ؛ ولی این به ظاهر مخالفان سلاح شیمیایی در ویتنام انواع این سلاح ها را با آثار مخرب و گسترده ی آنها به کار بردند . چرا کسی این جنایت ها در حق ویتنامی ها را به عنوان « خط نارنجی » پیگیری نمی کند ؟
در همین زمان اسناد C.I.A  نشان می دهند که دولت آمریکا از عمل نظامی ارتش عراق در به کار بردن سلاح شیمیایی کاملا آگاه بوده است ؛ همان سلاح هایی که آلمان به بهانه ی ساخت کارخانه ی کود شیمیایی و مبارزه با آفت های گیاهی ، کارخانه های تولید آنها را برپا کرد . باید به این نکته توجه داشته باشیم که آنها پس از سرنگونی سوریه برای ما نقشه کشیده اند .

محمد حیدری :
در  « فضای بسته ی شاه ساخته »هیچ حزب و برنامه ی جانشینی وجود نداشت و متاسفانه امروزه ، کسانی که ملت ایران را شایسته ی فعالیت حزبی نمی دانند ، همان اشتباه را تکرار می کنند . نکته ی تاسف بار این است که حزب های سیاسی را در ردیف « فعالان برانداز » قلمداد می کنند . اگر این افراد به تاریخ انقلاب مشروطیت و جنبش ملی شدن صنعت نفت بنگرند ، می بینند که چنین نیست و گنجایش های اندیشه ی سیاسی در ایران ، چندان کم نیست  .
ما باید به این نکته توجه داشته باشیم که « لبنان » و « سوریه » ژرفای استراتژیک ایران هستند . اگر دولت بشار اسد در سوریه سرنگون شود ، متاسفانه نمی توان روی پایداری  عراق حساب باز کرد . در شرایط پس از سرنگونی دولت اسد در سوریه ، شیعه کشان و کردکشان با یاری غرب و جریان سیاسی بعثی عراق منسجم و سازماندهی خواهند شد.

/ 0 نظر / 37 بازدید